SPF

folder_openدسته‌بندی نشده
commentبدون دیدگاه

اغلب مصرف کنندگان، محصولات ضد آفتاب را بر اساس فاکتور SPF انتخاب می‌کنند. و غالباً به دنبال محصولاتی با SPF بالاتر هستند. با این فرض که آنها محافظت بهتری را در برابر اشعه‌های مضر ماوراء بنفش یا UV ارائه می‌دهند. ولی این به دور از واقعیت است.

مقادیر SPF معیاری غیر قابل اعتماد برای اثربخشی ضد آفتاب است. محصول خوب باید در طیف گسترده در برابر هر دو اشعه UVA و UVB محافظت یکسانی را ارائه نماید. اما مقدار SPF فقط منعکس کننده میزان محافظت محصول در برابر اشعه UVB، عامل اصلی آفتاب سوختگی و سرطان‌های پوست غیر ملانوما، مانند کارسینوم سلول سنگفرشی است (von Thaler 2010).

هدف ضد آفتاب‌ها

کاهش آفتاب سوختگی هدف اصلی محصولات محافظت از آفتاب بوده‌است. اما اکنون مشخص شده‌است که برخی از اشعه‌های UV باعث آفتاب سوختگی نمی‌شوند و در عوض منجر برخی آسیب‌های دیگر می‌شوند. مقادیر SPF نشان دهنده توانایی محصول جهت محافظت در برابر اشعه UVA نیستند.اس پی اف های بالاتر در عمق بیشتری به پوست نفوذ می‌کنند و با پیری پوست و سرطان در ارتباط می‌باشند.

SPF

در بسیاری از موارد مقادیری که برای این فاکتور بیان می‌شود قابل اعتماد نیستند. زیرا روش‌های آزمایشگاهی که شرکت‌ها باید برای تعیین میزان SPF محصول استفاده نمایند، از دقت کافی برخوردار نیستند. نتایج آزمایشگاهی برای تعیین میزان جذب اشعه UV و تعیین میزان قرمزی پوست به ارزیابی تجهیزات و یا نوع پوست وابسته بوده و بنابراین متغیر می‌باشد. لذا اندازه SPF می‌تواند بیش از حد واقعی برآورد گردد.

مطالعه بر روی SPF درج شده بر روی تعداد زیادی از ضد آفتاب‌های موجود در بازار نشان می‌دهند. اغلب این محصولات محافظت کافی در برابر اشعه ماوراء بنفش نداشته، و تنها به مصرف کنندگان ضدآفتاب حس کاذب محافظت می‌دهند. با توجه به یافته‌های EWG، مصرف‌کنندگان بایستی مطلع باشند که بسیاری از محصولات ضدآفتاب موجود در بازار، محافظت بسیار کمتری از نسبت UVA/UVB را ارائه می‌کنند. به عبارتی فاکتور محافظتی UVA به طور متوسط تنها 25% SPF ادعایی می‌باشد.

اکثر کرم‌های ضد‌آفتاب تست شده توسط  EWG نیز نتوانستند محافظت قابل اعتماد UVB را کسب نمایند. تحقیقات ما نشان داد که اکثر کرم‌های ضد آفتاب تنها 42 تا 59 درصد از محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش را ارائه می‌کنند،که به طور منطقی از برچسب SPF انتظار می‌رود. ضد آفتاب‌های دارای مقادیر SPF بالاتر نسبت به آنچه که آزمایشات نشان می‌دهند، علاوه بر محافظت ناکافی در برابر اشعه ماوراء بنفش، مصرف‌کنندگان را در معرض خطر بالقوه آسیب طولانی مدت ناشی از قرار گرفتن در معرض UV قرار می‌دهند.

SPF بالا دارای چه مشکلاتی هستند

محصولات ضد ‌آفتاب با SPF بالاتر از 50 احساس امنیت کاذب در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهند. طبق اظهارات FDA، این گروه از تولید کنندگان نه تنها به محافظت بیش از حد وعده می‌دهند، بلکه ممکن است مصرف کنندگان را بیش از حد در معرض اشعه UVA قرار دهند و خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که احتمال استفاده نادرست از محصولاتی با SPF بالا افزایش یابد. در نتیجه ممکن است در مقایسه با افرادی که به محصولاتی با مقادیر SPF پایین‌تر تکیه می‌کنند، در معرض اشعه ماوراء بنفش مضر بیشتری قرار بگیرند.

SPF

مردم به محصولات با اس پی اف بالا اعتماد بیش از حد پیدا می‌کنند. 4 هشدار برای مصرف محصولاتی با مقادیر SPF بیشتر از 50 :

بالانس ضعیف:

رده‌بندی SPF یک کرم ضد آفتاب ربطی به ظرفیت آن برای محافظت از پوست در برابر اشعه‌های UVA ندارد. با افزایشSPF، نسبت محافظت در برابر UVA کاهش می‌یابد. محصولاتی با SPF بالاتر بجای محافظت در برابر آسیب‌های ناشی از UVA، بطور موثرتری موجب سرکوب سیستم ایمنی، تشکیل رادیکال‌های آزاد مضر در پوست و ایجاد ملانوم، و توسعه آفتاب سوختگی می‌گردند. در نتیجه ضد آفتاب‌هایی با بالاترین مقادیر SPF، محافظت بسیار کمتری در برابر اشعه UVA نسبت به اشعه UVB ارائه می‌دهند.

استفاده نادرست از محصولات با SPF بالا:

محصولاتی با SPF بالا تمایل دارند کاربران را دچار احساس امنیت کاذب دهند. بنابراین آنها مدت طولانی‌تری در آفتاب می‌مانند و بیش از حد خود را در معرض اشعه‌های UVA و UVB قرار می‌دهند. در نتیجه، آن‌ها به اندازه کافی محافظت نشده و دچار آفتاب سوختگی ناشی از UVB می‌شوند و احتمالاً اشعه‌های مضر UVA را تا حد زیادی جذب می‌کنند. فیلیپ اوتیر، دانشمند سابق آژانس بین المللی تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی، مطالعات زیادی بر روی افرادی که عادت به  آفتاب گرفتن دارند انجام داده‌است. وی معتقد است محصولات با اس پی اف بالا باعث “تغییرات عمیق در رفتار خورشید” می‌شوند که ممکن است علت افزایش خطر ملانوما گردد. در دو مطالعه مستقل، نویسنده تأیید کرد که هر چقدر مقدار SPF بالاتر برود افراد احساس امنیت بیشتری نموده و به اشتباه زمان بیشتری را در معرض نور خورشید قرار خواهند گرفت (Autier 1999, 2000).

محافظت در برابر آفتاب سوختگی تنها اندکی بهتر است:

افرادی که حمام آفتاب می‌گیرند، اغلب تصور می‌کنند که ضد‌ آفتاب با SPF 100 دو برابر بیشتر از SPF 50 از آنها محافظت می‌نماید. اما این محافظت اضافی بسیار ناچیز است. ضد آفتاب با SPF 50 چنانچه به درستی استفاده شود 98 درصد از اشعه UVB را مسدود می کند. ولی ضد آفتاب با SPF 100  تنها 99 از اشعه UVB را مسدود می‌کند. در صورت استفاده صحیح، کرم ضد ‌آفتاب با مقادیر بین 30 تا 50، محافظت کافی در برابر آفتاب سوختگی را ارائه می‌دهد، حتی برای افرادی که حساسیت بالاتری نسبت به آفتاب سوختگی دارند.

SPF

محصولات با SPF بالا ممکن است مشکلات سلامتی بیشتری ایجاد نمایند:

محصولات با SPF بالا نسبت به کرم‌های ضد ‌آفتاب با SPF پایین به غلظت بیشتری از مواد شیمیایی ضد آفتاب نیاز دارند. برخی از این مواد زمانی که به پوست نفوذ می‌کنند ممکن است خطراتی برای سلامتی داشته باشند و با آسیب بافتی و اختلال بالقوه هورمونی مرتبط باشند. برخی ممکن است باعث واکنش‌های آلرژیک پوستی شوند. اگر مطالعات نشان دهند که محصولات با SPF بالا در کاهش آسیب پوستی و خطر سرطان پوست بهتر عمل می‌کنند، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی اضافی می‌توانست توجیه پذیر باشد. ولی این چنین نیست، بنابراین انتخاب کرم‌های ضد آفتاب با غلظت‌های کمتر مواد فعال – برای مثال SPF 30 بجای SPF 70 – محتاطانه‌تر است.

FDA مدتهاست که ادعا کرده است که SPF بالاتر از 50 “گمراه کننده” است (FDA 2007). در اکثر کشورها مقادیر SPF بالای 50 محدود شده‌است. در سال 2011، FDA ممنوعیت برچسب‌های بالاتر از 50 را پیشنهاد داده‌است.

Tags: , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست