سرطان پوست

folder_openدسته‌بندی نشده
commentبدون دیدگاه

نرخ ابتلا به ملانوم (کشنده‌ترین شکل سرطان پوست) در آمریکا با روند فزاینده‌ای رو به افزایش است.

بر اساس گزارش موسسه ملی سرطان، میزان موارد جدید ملانوم در میان بزرگسالان آمریکایی از دهه 1970 تقریباً سه برابر شده‌ است. از 7/9 نفر در هر 100000 نفر در سال 1975، به 22/4 نفر در هر 100000 نفر در سال 2018 (NCI 2021) .

دلایل این روند افزایشی و همچنین راهبردهای پیشگیری از آن نامشخص است. علت دقیق ملانوم را نمی دانیم. اما دانشمندان پی برده‌اند که ریسک فاکتورهایی همچون سابقه خانوادگی، برنزه شدن با کمک دستگاه‌های برنزه کننده، داشتن پوست روشن، کک و مک، خال، اشعه ماوراء بنفش و آفتاب سوختگی شدید از دلایل مختلف آن می‌باشند (CDC 2014).

در اوایل سال 2019، سازمان غذا و داروی امریکا رساله نهایی خود در خصوص ضد آفتاب‌ها را منتشر ساخت که اذعان شده است. شواهد رو به رشدی وجود دارد که قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش A یا UVA را با سرطان های پوست مرتبط می‌داند. برای محافظت از مصرف کنندگان، این آژانس پیشنهاد تقویت فاکتورهای محافظتی در برابر آفتاب (SPF) را جهت محافظت مورد نیاز در برابر اشعه UVA ارائه داد. EWG مدت‌هاست که از FDA خواسته است تا استانداردهای قوی‌تری ارائه دهد، اما از آنجایی که این رساله هنوز نهایی نشده است، محصولاتی هم که محافظت ناکافی در برابر اشعه ماوراء بنفش ارائه می‌کنند همچنان از نظر قانونی مجاز به فروش می‌باشند.

سرطان پوستنور خورشید و سرطان پوست

بیش از سه میلیون امریکایی هر ساله به سرطان پوست مبتلا می‌شوند (ACS 2017). بیشتر موارد شامل یکی از دو نوع جدی اما به ندرت کشنده سرطان پوست است (کارسینومای سلول‌های اپیتلیال و کارسینومای سلول‌های سنگفرشی). طی یک دوره چند ساله مطالعات نشان داده‌اند که سرطان سلول‌های اپیتلیال و سنگفرشی به شدت با قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش در ارتباط است.

تخمین زده‌‍‌ می‌شود هر ساله 99800 آمریکایی به ملانوم مبتلا شوند و حدود 8000 نفر از آنها دچار مرگ شوند (NCI 2022). مردان نسبت به زنان نرخ بالاتری داشته. و انجمن سرطان آمریکا تخمین زده‌است که انتظار می‌رود مردان آمریکایی دو برابر زنان در اثر ملانوم جان خود را از دست بدهند.

ملانوما یک بیماری با سوالات بی‌پاسخ فراوان است. اما نور خورشید در ابتلا به آن سهیم است. هر دو اشعه UVA و UVB می‌توانند باعث ملانوم شوند. در کل جامعه، ارتباطی قوی بین خطر ملانوما و دفعات ابتلا به آفتاب سوختگی یک فرد، به ویژه در دوران کودکی وجود دارد (Dennis 2003).

بر اساس محاسبات آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC)، برنزه شدن با کمک دستگاه مثل سولاریوم به طور چشمگیری خطر ملانوما را افزایش می‌دهد (Coleho 2010). و استفاده از آنها قبل از سن 30 سالگی خطر ابتلا به ملانوم را تا 75 درصد بالا می‌برد. به همین دلیل، در سال 2014، FDA تخت‌های برنزه را مجدداً مورد طبقه‌بندی قرار داد و هشدارهای جدیدی را الزامی دانست مبنی بر اینکه آنها می‌توانند به پوست آسیب برسانند و افراد زیر 18 سال نبایستی از آن‌ها استفاده کنند.

برای پیشگیری از سرطان پوست به تنهایی به کرم‌های ضد آفتاب اعتماد نکنید.

تمامی مراجع مهم بهداشت عمومی – FDA، موسسه ملی سرطان و IARC – به این نتیجه رسیده‌اند که داده‌های موجود این ادعا را تأیید نمی‌کنند که ضدآفتاب‌ها به تنهایی میزان سرطان پوست را کاهش بدهند (FDA 2011a, IARC 2001b, NCI 2021).

مطالعه‌ای در سال 2011 بر روی استرالیایی‌ها نشان داد که آنها با استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF 15، کلاه و دوری جستن از آفتاب به روش‌های دیگر، خطر ابتلا به ملانوم را تا سن 50 سالگی به نصف کاهش دادند (Green 2011). تعداد دیگری از مطالعات نشان داده‌اند که ضد آفتاب‌ها در برابر ملانوم ایجاد محافظت می‌کنند (Autier 1995, Green 2010, Westerdahl 2000, Wolf 1998). سایر مطالعات به چنین نتیجه گیری روشنی دست نیافتند. بنابراین پیشنهاد می‌کنند که مصرف‌کنندگان کرم‌های ضد آفتاب نیز در معرض خطر ابتلا به ملانوم قرار خواهند داشت (Gorham 2007).

متخصصان پوست دانشگاه استنفورد که داده‌های یک نظرسنجی ملی توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها را بررسی کردند، به این نتیجه رسیدند، افرادی که برای محافظت در برابر آفتاب علاوه به کرم‌های ضد آفتاب از کلاه و لباس برای محافظت از خود در برابر آفتاب استفاده می‌کنند، بسیار کمتر دچار آفتاب سوختگی می‌شوند (Linos 2011).

آفتاب و سرطان پوست

نور خورشید و آسیب پوست

علاوه بر سرطان پوست، نور خورشید (از جمله اشعه های UVA و UVB) با آسیب به سلول‌های پوست، آسیب DNA و پیری پیشرفته‌ی پوست همراه است. برای جلوگیری از آسیب پوستی و سرطان پوست، ضد آفتاب‌های ساخت کشور امریکا به طور موثر محافظت بهتری در برابر اشعه UVA دارند. تا زمانی که FDA استانداردهای بالاتری برای محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش ارائه ندهد. و ترکیبات ضد آفتاب مدرن‌تر با اثر فیلتراسیون و پایداری برتر UVA را تأیید نکند، این اتفاق در همه محصولات نخواهد افتاد.

در غیاب مقررات محافظتی واقعی، مصرف‌کنندگان در بدترین وضعیت ممکن قرار می‌گیرند. احتمالاً فکر می‌کنند کرم ضد آفتاب آنها محافظت بیشتری نسبت به آن یکی دارد، بنابراین مدت زمان طولانی‌تری در زیر نور خورشید می‌مانند. و در نتیجه خطر ابتلا به سرطان پوست و آسیب پوستی را افزایش می‌دهند.


ضد آفتاب فوراور با ترکیب خلاقانه از آلوئه ورای خالص، ویتامین E و ترکیبات معدنی (زینک اکسید)، با SPF 30 و مقاومت 80 دقیقه ای در برابر رطوبت و آب یکی از برترین ضد آفتاب های موجود در دنیاست که محافظت کاملی از پوست شما در برابر اشعه مضر خورشید (UVA & UVB) ارائه می نماید. این محصول با کیفیت را با کلیک بر این لینک می‌توانید تهیه نمایید.

Tags: , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست