پیشگیری و درمان چاقی

folder_openدسته‌بندی نشده
commentبدون دیدگاه

امروزه چاقی یکی از معضلات بزرگ بهداشتی در دنیا محسوب می‌گردد. و پیشگیری و درمان چاقی از مهم ترین اقدام ها در جهت سلامتی است که هر کسی باید انجام دهد. چاقی را نمی‌توان معلول یک عامل خاص دانست. علل گوناگون و تأثیر متقابل آنها در بروز چاقی نقش دارند. که همین موضوع سبب شده‌تا پدیده چاقی و کنترل وزن با پیچیدگی‌های خاصی روبرو گردد.

اما در یک دید کلی پدیده چاقی با سبک زندگی، رژیم غذایی و عدم انجام فعالیت بدنی مناسب و منظم ارتباط تنگاتنگی دارند. ارتباط چاقی شدید و افزایش مرگ و میر به خوبی روشن شده است و بنا بر برخی شواهد پژوهشی میزان مرگ و میر در افراد چاق تا دو برابر افراد معمولی است. جدای از خطرات ابتلا به بیماری‌های گوناگون و مرگ و میری که با افزایش چربی بدن همراه است، چاقی ممکن است روی توانایی شخصی برای یک زندگی کامل و فعال تأثیر منفی بگذارد. در واقع، چاقی بطور عمده با کارکرد کلی و کیفیت زندگی شخص، در ارتباط است.

 

ارتباط چاقی با بیماری‌ها

تحقیقات و آمارهای مختلف نشان می‌دهند که چاقی یک عامل منفی در جهت سلامتی و طول عمر افراد جامعه می‌باشد. گزارش های پزشکی مؤید این مطلب هستند که چاقی و بسیاری از بیماریهای جسمانی با هم در ارتباطند و میزان مرگ و میر در افراد چاق بیش از افراد معمولی است.

چاقی بطور آشکار با بروز ناراحتی قلبی عروقی مرتبط می‌باشد. در واقع رابطه نزدیکی بین چاقی و آترواسکلروز وجود دارد. از طرفی حدود 60% افزاد خیلی چاق مبتلا به فشار خون هستند و هنگامی که مقداری از وزن آنها کاسته می‌شود، فشار خون آنان کاهش پیدا می‌کند. تنگی نفس در اثر کاهش ظرفیت حیاتی ریه به خاطر تجمع چربی‌ها در دیواره شکم و قفسه سینه از عوارض دیگر چاقی ذکر شده‌است. تنفس منقطع در خواب و سندرم کم تهویه‌ای نیز با چاقی مرتبط هستند.

از دیدگاه ارتوپدی نیز، کف پای صاف، آرتروز مفاصل زانو و مهره‌های کمری و نقرس در افراد چاق زیادتر است. بیماری‌های دیگری که با چاقی می‌توانند با چاقی مرتبط باشند عبارتند از: دیابت، مشکلات دستگاه گوارش و کبد و انواع سرطان‌ها.

تناسب اندام

اطلاعات محدود و ندانسته‌های فراوان درباره پیشگیری و درمان چاقی

بدون تردید آنچه که امروز درباره جنبه‌های گوناگون کنترل وزن می‌دانیم، با اطلاعات چند دهه پیش تفاوت زیادی دارند، این موضوع بر تلاش محققین در دستیابی به پاسخ بسیاری از پرسش‌ها اشاره می‌کند که تا چند دهه پیش به آنها آگاهی نداشتیم، پرسش‌هایی مانند:

  • رژیم غذایی و ورزش هر یک تا چه حد در کاهش وزن یا تثبیت آن می توان موثر باشند؟
  • آیا هر اضافه وزنی به مفهوم چاقی است؟ و اگر چنین نیست چه تفاوت‌هایی می‌تواند در افراد مختلف از این زمینه وجود داشته باشد؟
  • چه نوع فعالیت بدنی، با چه شدتی و در چه مدتی می‌تواند روی تغییرات وزن موثر باشد؟
  • آیا حرکات موضعی، در کاهش چربی یک ناحیه تأثیر دارد؟
  • مکانیزم‌های تأثیر ورزش در سوخت و ساز بدن و کنترل اشتها به چه ترتیب است؟
  • روش‌های اندازه‌گیری چاقی چیست؟

مرگ و میر ناشی از دیابت در افراد چاق 4 برابر بیشتر از افراد معمولی است، میزان مرگ و میر این افراد در اثر آپاندیسیت هم دو برابر است. بطور کلی در مقایسه افراد چاق با افراد عادی، چاقی به منزله یک تابلوی قرمز و چراغ خطر است. در واقع کنترل وزن موجب افزایش طول عمر خواهد شد.

 

ناکافی بودن دانش و آگاهی مربیان

تحقیقات مؤید این مطلب هستند که حتی در کشورهای پیشرفته نیز مربیان و ورزشکاران در مورد مسائل مربوط به تغذیه و کنترل وزن اطلاعات اندکی دارند و این موضوع عواقب ناگواری به همراه خواهد داشت. به همین نسبت آگاهی افراد عادی جامعه در این ارتباط کمتر خواهد بود و خود نشان دهنده خطرناک بودن این وضعیت است.

در بسیاری از ورزش‌ها که سر وزن بودن و داشتن وزنی معین الزامی است، ورزشکاران از سونا، داروها و روش‌های نامناسب دیگر برای کاهش وزن اضافی خود در محدوده چند روز استفاده می‌کنند؛ بسیاری از این روش‌ها در سالن‌ها و مجموعه‌های ورزشی به عامه مردم هم جهت کاهش وزن پیشنهاد می‌شود.

پیشگیری و درمان چاقی

استقبال روز افزون مردم

اعلام نتایج پژوهش‌های علمی در مورد چاقی و ارتباط آن با انواع بیماری‌ها و همچنین موضوعاتی همچون زیبایی وحفظ تناسب اندام موجب استقبال روز افزون مردم نسبت به برنامه‌های کنترل وزن شده‌است.

می‌توان به جرأت گفت که امروزه در بسیاری از نقاط دنیا چاقی به عنوان عاملی مضر برای سلامتی شناخته شده‌است. و اکثر مردم از این مسئله بطور کامل آگاه هستند و در جهت پیشگیری و درمان چاقی تلاش میکنند. معیارهای زیبایی نیز تغییرات عمده‌ای نموده است. و در کمتر کشوری چاقی عامل زیبایی محسوب می‌شود. و برعکس لاغر بودن یکی از مشخصه‌های زیبایی در نظر گرفته می‌شود. به همین دلایل، اکثر افراد میل به کنترل و کاهش وزن اضافی خود دارند.

متأسفانه این استقبال با توجه به بعضی ناآگاهی‌ها دست به دست هم میدهند. و مشکلات عدیده‌ای را بوجود آورده‌اند. بر طبق آمار موجود، تنها امریکایی‌ها هر سال 50 میلیون دلار برای کتاب‌های مربوط به رژیم غذایی و ورزش، 200 میلیون دلار برای قرص‌های مربوط به لاغری و 6 میلیارد دلار برای نوشیدنی‌های مربوط به کنترل وزن صرف می‌کنند و بعضاً در این میان با دریافت اطلاعات نادرست و مصرف داروهای زیان آور خود را در معرض خطر قرار داده و سلامتی خود را تهدید می‌نمایند.

پیشگیری و درمان چاقی

چاقی به عنوان پدیده چند عاملی

از آنجایی که علت بروز چاقی با عوامل متعدد ارثی و محیطی مرتبط میباشد. و چگونگی پیشگیری و درمان آن نیز بسیار مشکل به نظر می‌رسد. شاید شما هم جزو کسانی باشید که بارها تصمیم گرفته‌اید وزن خود را کاهش داده، اما پس از مدتی چنان به تصمیم خود پشت کرده‌اید که حتی وزن شما از قبل هم بیشتر شده است. همیشه فرد از خود سوال می‌کند که چه شد که من چاق شدم؟ و چه می‌شود که نمی‌توانم با آن مقابله نمایم؟ پاسخ به این سئوالات می‌تواند بسیار سخت باشد. چون در واقع عوامل گوناگونی دست به دست هم می‌دهند تا فرد قادر به کنترل وزن خود نباشد.
ادامه بحث در مقالات بعدی ..

سی ناین وانیلی | Forever Clean 9

پکیج پاکسازی تغذیه ای 9 روزه فوراور (CLEAN 9) برنامه ای موثر و آسان برای مدیریت و کنترل وزن تان می باشد و به شما کمک خواهد کرد تا با شیوه ای مطمئن و آسان تر برنامه سفرتان به سوی کاهش وزن را آغاز نمایید و سریع تر به اندام ایده آل و دلخواهتان برسید. اولین گام برای داشتن هر گونه برنامه کنترل وزن پاکسازی دستگاه گوارش می باشد تا اولاً مقاومت بدن نسبت به سوخت چربی ها کاهش یابد، ثانیاً ایمن تر و با مشکلات کمتری بتوانید این سفر را آغاز و ادامه دهید.

مشاهده‌ی این محصول


مکمل ترم (چربی سوز) | Forever Therm

ترکیبی منحصر به فرد از عصاره های گیاهی و مواد مغذی که متابولیسم را افزایش داده و به بدن شما کمک می کنند تا کربوهیدرات ها و چربی ها را با شدت بالاتری به مصرف برسانند تا بدینوسیله کنترل وزن به شیوه بهتری مدیریت گردند. ترکیب گیاهی موجود در این محصول به افزایش سطح انرژی و سوخت و ساز بدن کمک می کنند. فوراور ترم یک مکمل چربی‌سوز مخصوص کاهش وزن است.

 

مشاهده‌ی این محصول


مکمل لین (کاهش وزن) | Forever Lean

ترکیب فوق العاده ای که مانع جذب کالری موجود در چربی ها و کربوهیدرات ها می شود. مکمل فوراور لین حاوی دو ترکیب قدرتمندی است که در کنار همدیگر به کاهش جذب کالری در بدن کمک می نمایند، بدون اینکه احساس خستگی یا عصبانیت نمایید. ضمناً کرومِ موجود در این محصول به تنظیم قند خون جهت سوخت و ساز سالم بدن کمک می کند.

 

مشاهده‌ی این محصول


مکمل گارسینیا پلاس | Forever Garcinia Plus

با کمک فوراور گارسینیا پلاس بهترین نتایج را از مدیریت وزن خود بدست آورید. با مصرف این مکمل در کنار برنامه ورزشی و یک رژیم غذایی سالم وزن خود را کنترل نمایید و برای خود سبک زندگی سالم طراحی نمایید. گارسینیا کامبوجیا با مهار آنزیمی که کالری را به چربی تبدیل می کند. روند متابولیم چربی را تحت کنترل قرار داده و موجب کنترل وزن می شود. مصرف این مکمل باعث کاهش اشتها و کاهش میل به خوردن غذا می شود.

 

مشاهده‌ی این محصول

Tags: , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست