آیا کرم‌های ضد آفتاب از آسیب پوست جلوگیری می‌کنند؟

folder_openدسته‌بندی نشده
commentبدون دیدگاه

اغلب افرادی که یک ضد آفتاب را بر اساس فاکتور محافظت از آفتاب یا SPF انتخاب می‌کنند، احتمالاً فکر می‌کنند که جلوگیری از آفتاب سوختگی به این معنی است که از پوست خود در برابر هر نوع آسیب UV محافظت کرده‌اند. این موضوع اساساً به دور از واقعیت است. در این مقاله سعی داریم به سوال آیا کرم‌های ضد آفتاب از آسیب پوست جلوگیری می‌کنند؟ پاسخ دهیم.

بسیاری از کرم‌های ضد آفتاب دارای محافظت کافی در برابر اشعه UVA نیستند. اگرچه اشعه‌های UVB با انرژی بالاتر عامل اصلی آفتاب سوختگی و جهش‌های DNA پیش سرطانی هستند. اما این اشعه‌های UVA با انرژی پایین‌تر هستند که باعث برنزه شدن و آسیب‌های ظریف‌تر می‌شوند. آنها در عمق بیشتری از بافت پوست نفوذ می‌کنند و بیشترین مسئولیت را در تولید رادیکال‌های آزاد دارند. مولکول‌های پرانرژی که بسیار واکنش پذیر هستند و می‌توانند به DNA و سلول‌های پوست آسیب برسانند.                                                                                                                                                  پیری پوست را افزایش داده و باعث سرطان پوست شوند.

آیا کرم‌های ضد آفتاب از آسیب پوست جلوگیری می‌کنند؟

کرم‌های ضد آفتاب باید به دقت فرموله و آزمایش شوند تا اطمینان حاصل گردد که قوی ترین و ماندگارترین محافظت را در برابر نتایج قرار گرفتن در معرض اشعه UVA، از جمله تولید رادیکال‌های آزاد و سرکوب سیستم ایمنی ارائه می‌دهند. اما محصولات بسیار متنوعی در بازار وجود دارند. کرم‌های ضد آفتابی که بهترین محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش جهت سرکوب تشکیل رادیکال‌های آزاد ارائه می‌دهند در واقع بهترین می‌باشند. اما بسیاری از ضد آفتاب‌ها کیفیت لازم جهت محافظت در برابر UVA را ارائه نمی‌کنند.

آووبنزون و زینک اکساید دو تا از بهترین فیلتر کننده‌های UVA موجود در ضدآفتاب‌ها هستند که محافظت مطلوب را در برابر تشکیل رادیکال‌های آزاد ارائه می‌کنند، دی اکسید تیتانیوم نیز برای محافظت در برابر اشعه‌های UVA نسبتاً مؤثر است. با این حال تا کامل بودن فاصله زیادی دارند. اشعه ماوراء بنفش موجب تجزیه آووبنزون می‌شود، گرچه ضد آفتاب‌ها را با یک تثبیت کننده مخلوط می‌کنند تا این روند کاهش گردد.

آسیب پوست به این بستگی دارد که آیا ضد آفتاب به درستی استفاده شود یا خیر. یک مطالعه نشان داد که تولید رادیکال‌های آزاد با استفاده از پوشش ضخیم توصیه شده ضدآفتاب تا 55 درصد می‌تواند کاهش یابد. اما در مواردی که حجم ضد آفتاب مصرفی کاهش می‌یابد و پوشش کافی ایجاد نمی‌شود، تولید رادیکال‌های آزاد افزایش می‌یابد (Haywood 2003). مطالعه دیگری نشان داد که ضد آفتاب باعث کاهش 50 تا 75 درصدی رادیکال‌های آزاد می‌شود که بسیار کمتر از کاهش 95 تا 9/99 درصدی خطر آفتاب سوختگی است (Haywood 2012).

فیلترهای UVA

به نظر می رسد برخی کرم‌های ضد آفتاب محافظت بیشتری از رادیکال‌های آزاد بعمل آورند، زیرا می‌توانند حاوی فیلترهای UVA برتر باشند. در آزمایشات انجام‌گرفته، بر روی تعدادی از ضد آفتاب‌ها، به طور متوسط ضریب محافظت از رادیکال‌های آزاد چندان بالا نبود. به عبارتی محافظت بسیار کمتری در برابر اشعه UVA و رادیکال های آزاد داشتند (Wang 2011).

آیا کرم‌های ضد آفتاب از آسیب پوست جلوگیری می‌کنند؟

کرم‌های ضد آفتابی که حاوی مواد ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند، قابلیت SPF را افزایش می‌دهند. بدون اینکه لزوماً از برخورد اشعه ماوراء بنفش به سلول‌های زنده پوست مانند یک ماده فعال در کرم ضد آفتاب جلوگیری کنند (Kobo 2015). به عنوان مثال، داروهای ضد التهابی مانند عصاره‌های گیاهی شیرین بیان، بابونه و آلوئه ورا، قرمزی پوست را کاهش می دهند (Couteau 2012). آنتی اکسیدان‌هایی چون ویتامین E و ویتامین C را می‌توان برای «فرونشاندن» یا جذب رادیکال‌های آزاد ناشی از اشعه ماوراء بنفش به ضد آفتاب‌ها اضافه کرد. اما ممکن است اشکال یا مقادیر اضافه‌شده مؤثر نباشد (Wang 2011a). با توجه به گسترش روز افزون استفاده از این تقویت کننده‌های SPF، EWG در سال 2016 از FDA خواست تا آثار محافظتی این دست از ضد آفتاب‌ها به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

برای جلوگیری از آسیب و سرطان پوست به طور موثر، تنها ضد آفتاب‌هایی باید عرضه گردند که قابلیت محافظتی بهتری در برابر اشعه UVA داشته باشند. این اتفاق نخواهد افتاد تا زمانی که FDA استانداردهای بالاتری را برای محافظت در برابر اشعه UVA تعیین نماید. و ضد آفتاب‌های مدرن با فیلتر و پایداری عالی در برابر UVA مورد تأیید قرار گیرد.

مقررات کنونی FDA

مقررات کنونی FDA، شرکت‌های تولید ضدآفتاب را ملزم می‌سازد تا محصولات‌شان دارای طول موج بحرانی 370 نانومتر باشند، تا طیف گسترده‌ای از محافظت در مقابل UVA را ارائه نمایند. این بدان معنی است که فتیله را به قدری پایین بکشند که تقریباً هر ضد آفتابی بتواند استاندارد حداقلی را برآورده سازد. با این حال، در سال 2019، آژانس خطر آسیب‌های پوستی مصرف کنندگان با محافظت در برابر UVA را تشخیص داد و آزمایش دقیق‌تری را پیشنهاد کرد.

آیا کرم‌های ضد آفتاب از آسیب پوست جلوگیری می‌کنند؟در غیاب مقررات واقعاً محافظتی، مصرف‌کنندگان در بدترین وضعیت ممکن قرار می‌گیرند – احتمالاً فکر می‌کنند کرم ضدآفتاب‌شان محافظت بیشتری نسبت به آنچه که هست ارائه می‌کند، سپس برای مدت طولانی‌تری در زیر نور خورشید می‌مانند و در نتیجه خطر ابتلا به سرطان پوست و آسیب پوست افزایش می‌یابند.

کرم ضد آفتاب فوراور یکی از برترین ضد آفتاب‌های موجود در دنیاست که محافظت نسبتاً کاملی از پوست در برابر اشعه مضر خورشید ارائه می‌کند. این ضد آفتاب حاوی ژل خالص آلوئه ورا و ویتامین E است و دارای خاصیت مرطوب کنندگی و التیام بخش پوست نیز می‌باشد.

Tags: , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست