ویتامین A و ضایعات پوستی

folder_openدسته‌بندی نشده
commentبدون دیدگاه

در مقاله ویتامین A و ضایعات پوستی همراه ما باشید. تا به بررسی ارتباط این ویتامین با ضایعات پوستی بپردازیم.

ویتامین A و ضایعات پوستی

مطالعه‌ای در سال 2012 توسط دانشمندان امریکایی نشان می‌دهد که رتینیل پالمیتات، نوعی از ویتامین A است. و باعث تسریع رشد تومورها و ضایعات پوستی در صورت استفاده بر روی پوست در حضور نور خورشید می‌شود (NTP 2012). مقامات آلمانی و نروژی  نیز در این باره هشدار داده‌اند. که رتینیل پالمیتات و سایر ترکیبات ویتامین A موجود در لوازم آرایشی می‌توانند با قرار گرفتن در معرض بیش از حد در معرض نور خورشید به سمیت ویتامین A کمک کنند. شواهد مربوط به این اثرات، می‌تواند نگران کننده باشد. د

ایجاد آسیب‌های پوستی و سرطان پوست با قرارگیری در معرض آفتاب

ویتامین A یک آنتی اکسیدان است و تولید کنندگان لوازم آرایشی با اعتقاد به اینکه روند پیری پوست را کند می‌نماید، به محصولات پوستی خود اضافه می‌کنند. مصرف خوراکی ویتامین A می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی را در افراد در معرض خطر بالای سرطان پوست کاهش دهد (مون 1997)، اما مطالعه فدرال در سال 2012 نشان داد در صورت استفاده بر روی پوست در معرض نور خورشید، رشد تومورهای سرطانی را می‌تواند افزایش دهد.

 

دانشمندان دریافته‌اند که ویتامین A می‌تواند باعث رشد فزاینده پوست گردد که به عنوان هیپرپلازیا شناخته می‌شود. و در حضور نور خورشید، رتینیل پالمیتات می‌تواند مولکول‌های کوچکی به نام رادیکال‌های آزاد را تشکیل دهد که به DNA آسیب می‌رساند (NTP 2000).

سال 2010، کارگروه محیط زیست (EWG) با تجزیه و تحلیل داده‌های خام حاصل از یک مطالعه بر روی رتینیل پالمیتات که توسط گروه تحقیقاتی بین سازمانی فدرال انجام شد. دانشمندان دریافتند که وقتی موش‌های فاقد مو با کرمی حاوی ویتامین A پوشانده‌شده. و سپس به مدت یک سال هر روز در معرض نور فرابنفش قرار گرفتند، توسعه تومورهای پوستی تسریع پیدا کرد (NTP 2009). در این مطالعه مدت زمان قرار‌گرفتن در معرض نور خورشید روزانه معادل 9 دقیقه بود.

در ژانویه 2011، هیئت مشاوران علمی NTP تأیید کردند که هم رتینیل پالمیتات و هم رتینوئیک اسید (شکل دیگری از ویتامین A)، رشد ضایعات و تومورهای سرطانی را در حیوانات تحت درمان با اشعه ماوراء بنفش سرعت می بخشد (NTP 2011, 2012).

ویتامین A و ضایعات پوستی

EWG از سازندگان کرم‌های ضد آفتاب درخواست می‌نماید تا داوطلبانه اضافه کردن رتینیل پالمیتات به کرم‌های ضد آفتاب را تا زمانی که اثبات شود این ماده می‌تواند به طور ایمن روی پوست در معرض آفتاب استفاده شود، متوقف کنند. جزئیات بیشتر در مورد مطالعات ویتامین A و سرطان پوست در اینجا موجود است.

نقش ویتامین A در سمیت لوازم آرایشی

دولت‌های آلمان و نروژ با پرداختن‌به موضوعی جداگانه، هشدار داده‌اند. که رتینول و سایر ترکیبات ویتامین A موجود در لوازم آرایشی باعث می‌شوند تا مردم دچار مسمومیت با ویتامین A گردند.

بسیاری از پیش ساخته‌های ویتامین A، از جمله رتینول، رتینیل پالمیتات، رتینیل استات و رتینیل لینولئات، می‌توانند انواعی مشکلات از جمله آسیب کبدی، شکنندگی ناخن‌ها، ریزش مو و پوکی استخوان و شکستگی لگن در افراد مسن را سبب گردند. مصرف ویتامین A بیش از حد همچنین می‌تواند باعث نقص‌های جدی اسکلتی در جنین در حال رشد شود. به همین دلیل، مقامات بهداشتی نروژ به زنان باردار یا شیرده هشدار داده‌اند که از محصولات آرایشی حاوی ویتامین A اجتناب نمایند (Norwegian SCFS 2012b).

بسیاری از آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها مقادیر زیادی از پیش ساخته‌های ویتامین A را در رژیم غذایی خود دریافت می کنندو بر این اساس دولت‌های نروژ و آلمان هشدار داده‌اند که هرگونه قرار گرفتن در معرض محصولات پوستی حاوی ویتامین A می‌تواند تعداد افراد در معرض خطر بیش از حد ویتامین A را افزایش دهد. به تولید کنندگان آلمانی توصیه گردید تا در محصولات آرایشی دست و صورت غلظت این ماده را محدود ساخته. و در محصولات مورد استفاده برای لب و بدن از افزودن آن جلوگیری بعمل آورند (German BfR 2014).

ویتامین A و ضایعات پوستی

مصرف کنندگان در معرض خطر

EWG همچنان در مورد سهم رتینوئیدها در لوسیون‌های پوست، محصولات لب و کرم‌های ضد آفتاب بواسطه در معرض خطر قرارگرفتن ناشی از مصرف بیش از حد ویتامین A نگران است. آمریکایی‌ها سطوح بالایی از پیش ساخته‌های ویتامین Aاز جمله جگر، روغن ماهی و غلات و شیر غنی سازی شده را در رژیم غذایی خود دارند. مواد افزوده شده به غذاهای غنی شده به طور گسترده در لوازم آرایشی از جمله لوسیون‌ها و محصولات لب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

EWG از تولیدکننده‌های آمریکا می‌خواهد تا قرار گرفتن در معرض ویتامین A را مورد ارزیابی قرار دهند. و محدودیت‌هایی را برای غنی‌سازی مواد غذایی و محصولات مراقبت پوستی برای جمعیت در معرض خطر در نظر بگیرند.

تقریباً از یک دهه قبل EWG زنگ خطر در مورد رتینیل پالمیتات را به صدا درآورد. تا در خصوص خطر ایمنی ویتامین A و مواد شیمیایی مرتبط در لوازم آرایشی و ضد آفتاب‌ها مواضع سختگیرانه تری اتخاذ گردد.

EWG توصیه می‌کند که مصرف کنندگان از کرم‌های ضد آفتاب و سایر محصولات پوست و لب حاوی ویتامین A. رتینیل پالمیتات، رتینول، رتینیل استات، رتینیل لینولئات و رتینوئیک اسید خودداری نمایند.


ضد آفتاب آلوئه ورا | Forever Aloe Sunscreen

در آفتاب غوطه ور گردید بدون آنکه اشعه های مضر آفتاب پوست شما را خراب نمایند. ضد آفتاب فوراور با ترکیب خلاقانه از آلوئه ورای خالص، ویتامین E و ترکیبات معدنی (زینک اکسید)، با SPF 30 و مقاومت 80 دقیقه ای در برابر رطوبت و آب یکی از برترین ضد آفتاب های موجود در دنیاست که محافظت کاملی از پوست شما در برابر اشعه مضر خورشید (UVA & UVB) ارائه می نماید.

مشاهده‌ی این محصول

Tags: , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست