فواید ماهیگیری

folder_openدسته‌بندی نشده
commentبدون دیدگاه

ماهیگیری برای سلامتی جسم و ذهن مفید است. و این تنها یکی از فواید ماهیگیری است.

ممکن است تصور شما از ماهیگیری صرفاً یک سرگرمی، استراحت به همراه صرف غذا و یا یک تفریح فانتزی باشد. اما آیا می‌دانستید که به طور جدی برای سلامتی شما مفید است؟ از سلامت جسمانی گرفته تا وضعیت روحی شما، فواید ماهیگیری برای سلامتی آنقدر زیاد و متنوع است که برشمردن آنها بسیار دشوار است.

در واقع، ماهیگیری یکی از سالم‌ترین سرگرمی‌های موجود در دنیاست. برای اثبات این ادعا تنها به تعریف داستان نمی‌پردازیم، بلکه به بررسی نتایج علمی تأثیر ماهیگیری بر بدن و ذهن خواهیم پرداخت. برخی از آنها بسیار واضح هستند، ولی برخی دیگر تنها شگفتی شما را بر می‌انگیزند!

فواید جسمانی ماهیگیری

معادل تعداد گونه‌های مختلف ماهی، روش صید برای ماهیگیری وجود دارد. با این حال، اکثر این روش‌ها دارای چند نکته کلیدی مشترک هستند:

شما در فضای باز کارتان را انجام می‌دهید، برای ماهیگیری تقلا می‌کنید و جنب و جوش دارید و شاید هم صیدتان را برای شام به خانه می‌برید.

این ممکن است چیز زیاد به نظر نرسد، ولی تأثیر واقعی و شگفت انگیز برای سلامتی شما خواهد داشت. در این مبحث به بررسی دلایل آن می‌پردازیم:

قدری ورزش می‌کنید

در حال حاضر حفظ تناسب اندام کار آسانی نیست. در زندگی مدرن امروزی بخش اعظمی از زمان در رایانه و گوشی صرف شده و تنها زمان ناچیزی صرف فعالیت بدنی و حفظ تناسب اندام می‌شود. به همین دلیل و بعنوان نمونه، از هر 5 امریکایی، تنها یک نفر به میزان توصیه شده ورزش می‌کند. در واقع، سازمان بهداشت جهانی عدم فعالیت بدنی را به عنوان چهارمین قاتل بزرگ در سراسر جهان بر می‌شمرد. مشکلی بسیار جدی برای انسان امروزی!

حال شاید ماهیگیری تمرین ورزشی چندان جدی به نظر نرسد، در واقع زیبایی آن در همین نکته است. آن تأثیر low-impact بر قلب دارد و وابسته به شرایط صید می‌تواند دارای شدت کم یا متوسط باشد. مهمتر این که، شما می‌توانید سطح تناسب اندام خود را بدون فشار بیش از حد بر بدن افزایش دهید، در حالی که در یک باشگاه ورزشی وقت صرف نمی‌کنید!

به سوی دریاچه یا تالاب روان گردید و اقدام به ماهیگیری نمایید. به محض این که به صید خود دست پیدا کردید، تکنیک‌های اکتیوتر همچون جیگینگ یا فلای را هم امتحان کنید. آمادگی انجام یک چالش را دارید؟ برای یک روز پر هیجان به درون آب بپرید و تنی به آب بزنید و قدری شنا کنید، از قایق خارج شوید و در آب و راه رفتن در آب را تجربه کنید که کاری بسیار لذت بخش خواهد بود. سعی کنید در حالی که بر روی قایق ایستاده‌اید تعادل‌تان را حفظ کنید، این کار برای حفظ تعادل‌تان بسیار عالی است، مثل زمانی که در قایق هستید و برای صید یک ماهی بزرگ تلاش و مبارزه می‌کنید!

فواید ماهیگیری

به طور خلاصه، می‌توانید ماهیگیری را به عنوان یک برنامه آموزشی مادام العمر مد نظر قرار دهید. می‌توانید با صید از روی زمین ساحل یک رود یا دریاچه شروع کنید و یا از قایق برای این کار بهره گیرید. در هر صورت، این یک راه سرگرم کننده، با صرف کالری است که هر فردی می‌تواند از آن لذت ببرند.

ریه‌های خود را پاکسازی کنید

آلودگی هوا اثرات بسیار نامطلوبی بر بدن دارد. آلودگی هوا می‌تواند مشکلات زیادی از مشکلات تنفسی گرفته تا بیماری قلبی را ایجاد نماید و سالیانه چیزی حدود 90000 نفر تنها در ایالات متحده در اثر عوارض ناشی از آن دچار مرگ می‌شوند. چنین آماری جای تعجب ندارد، با توجه به اینکه بیش از نیمی از جمعیت کشورها از جمله کشور ایران در مناطقی با سطوح ناسالم و بسیار ناسالم آلودگی هوا زندگی می‌کنند.

حال ماهیگیری چگونه قرار است به این مسئله کمک کند؟ خُب، گذراندن مقداری از زمان در طبیعت سبب تزریق هوای تمیز و غنی از اکسیژن به درون ریه‌های شما می‌شود. چنانچه این کار با کمی ورزش همراه گردد تا ریتم تنفس‌تان بالا برود، احساس بهتری در ریه‌ها نسبت به وضعیتی که در محیط آلوده قرار داشتید را پیدا خواهید کرد، در حالی که به ریه های خود استراحت کافی هم دادید.

حضور در کنار آب منافع و مزایای خوبی برای شما خواهد داشت. این بدان علت است که آب در حال حرکت، ذرات باردار ریز (یون‌های منفی) تولید می‌کند که ثابت شده است سیستم ایمنی را تقویت می‌کند، متابولیسم را افزایش می‌دهد و الگوهای خواب شما را تنظیم می‌کند. آنها همچنین برای خلق و خوی شما معجزه می‌کنند. بعداً در این خصوص بیشتر توضیح خواهیم داد.

البته ما نمی‌گوییم که بودن در دریا به مدت چند ساعت معجزه می‌کند. با این حال، دوزهای منظم هوای تازه می‌تواند به تقویت تنفس شما کمک کند و به بدن شما فرصتی برای بهبودی بدهد.
خورشید را بر روی صورت خود احساس کنید.

هیچ چیز بهتر از حس آفتاب صبحگاهی بر روی صورت شما نیست. گرمای لطیف خورشید صبحگاهی ویتامین D لازم را به پوست شما هدیه می‌کند و لبخند را بر روی صورت شما می‌نشاند. بعلاوه، سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند، روند بهبودی را افزایش می‌دهد و به شما امکان می‌دهد تا کلسیم را به درستی جذب کنید – که برای استخوان‌ها و دندان‌های سالم و مستحکم ضروری است.

خب، همه ما با ویتامین D آشنا هستیم و می‌دانیم چگونه آن را دریافت کنیم. متأسفانه، بسیاری از ما زمان کافی را در خارج از منزل نمی‌گذرانیم. آمریکایی‌ها بطور متوسط تنها 7/6٪ از روز را بدر یرون از خانه می‌گذرانند، در حالی که برای مردم بریتانیا این مقدار بیشتر از 2/6٪ است – کمی بیش از نیم ساعت!

با این حال، این تمام داستان نیست. بیشتر وقت ما در خارج از منزل در مناطق مسکونی یا عصرها سپری می‌شود که آفتاب کافی به پوست نمی‌رسانند. جای تعجب نیست که موارد بیماری‌هایی مانند راشیتیسم در 20 سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

جواب؟ به کنار آب بروید و شروع به ماهیگیری کنید. با این کار شما مدت زمان طولانی را در یک فضای باز سپری خواهید کرد و دوز مناسبی از اشعه توسط بدن شما جذب می‌گردد. فقط مطمئن شوید که در این کار زیاده روی نکنید، به خصوص با وجود آن همه نور خورشید زیبا که از آب بازتابیده می‌شود. لذا توصیه می‌گردد جهت استفاده از مزایای نور خورشید و جلوگیری از ورود اشعه‌های آسیب زای نور خورشید، حتماً از کرم‌های ضد آفتاب استاندارد و با کیفت استعمال نمایید.

سالم بخورید

صادقانه بگوییم، مزیت سلامتی فوق (آفتاب گرفتن) منحصر به ماهیگیری نیست. با این حال، بخش مهمی از فعالیت ماهیگیری بعد از صید شروع می‌گردد و آن چیزی نیست جز صرف یک وعده غذایی سالم و لذت بخش با ماهی که خودتان صید کرده‌اید. نوش جان !

ماهی سرشار از مواد مغذی ضروری است. امگا 3 تمام آنچه که برای سلامت قلب، سلامت مفاصل، سلامت سیستم عصبی، سلامت بینایی و … مفید است را فراهم می‌آورد. همچنین ویتامین B12 لازم که برای سلامت اعصاب، سلول های خونی و DNA ضروری است، را تأمین خواهید نمود. سپس پروتئین، کلسترول خوب و حتی دوز اضافی ویتامین D را هم تأمین می‌نمایید.

فواید ماهیگیری
البته همه ماهی‌ها ارزش غذایی برابر ندارند. سالم‌ترین آنها شامل ماهی‌هایی می‌شوند که سرشار از روغن ماهی باشند، مانند ماهی خال مخالی (Mackerel)، سالمون و قزل آلا هستند. خوشبختانه، همه آنها در حد بسیار وسیعی صید می‌گردند. در ضمن فقط این که ماهی روغنی بهترین است، به این معنی نیست که گونه‌های محلی شما ارزش خوردن ندارند. تمام ماهی‌ها حاوی مقادیر کمتر یا بیشتر از مواد مغذی بسیار ضروری با کالری نسبتا کم هستند.

و نکته آخری که بسیار مهم است. در سراسر جهان، چاقی در حال تبدیل شدن به یک مشکل بزرگ است. تقریبا نیمی از بزرگسالان ایالات متحده چاق هستند و بسیاری دیگر اضافه وزن دارند. صید ماهی به خودی خود منبعی مقرون به صرفه از غذای سالم به شما می‌دهد. کافی است که آن را با مقداری سبزی در فر بیندازید و یک وعده غذایی خوشمزه و مقوی را مهیا سازید.

فواید ذهنی ماهیگیری

مزایای جسمانی ماهیگیری کاملاً واضح است. با این حال، این تنها نیمی از سناریو است. ماهیگیری همچنین اثرات معجزه آسایی بر وضعیت روحی شما دارد. چه در حال مبارزه با افسردگی باشید و چه صرفاً قصد افزایش تمرکز دارید، چند ساعت قلاب در دست داشتن می‌تواند مزایای بسیاری برای شما داشته باشد. مزایایی چون:

مبارزه با استرس و اضطراب

هنگام ماهیگیری بسیاری از فواید و منافع قدرتمند در هم جمع می‌شوند. اول از همه، شما در دل طبیعت قرار دارید، که تحقیقات نشان داده است تأثیر زیادی بر سلامت روان شما دارد. شما همچنین در کنار آب هستید که تعداد زیادی یون منفی تقویت کننده خلق و خو تولید می‌کند و یک اثر مراقبه طبیعی بر ذهن دارد.

و این کار در ایجاد تعادل شما نقشی ارزنده دارد. در واقع عمل ماهیگیری با سهم عادلانه‌ای از مزایای خوب همراه است. ورزشی است که با ایجاد احساس خوب شناخته شده است. تمرکز بر طعمه نیز برای دستیابی به مراقبه و هوشیاری بسیار عالی است. به محض دستیابی به صید، حالتی از شیفتگی و شور و شوق به شما دست خواهد داد که تمام احساسات بد را سرکوب نموده و در شما احساس «در محیط بودن» را القاء کرده و آرامش و رضایت غیر قابل وصفی را در وجودتان ایجاد می‌کند.

با چنین مزایای بسیار، باید بپرسید که چرا روانشناسان از این موضوع بهره نمی‌گیرند. در واقع، سازمان‌های بیشماری در سراسر جهان به ماهیگیری درمانی روی آورده‌اند، از جانبازان جنگ گرفته تا بازماندگان سرطان، ماهیگیری برای سال‌ها برای شفای جسم و روان مورد استفاده قرار گرفته است.

به نظر می‌رسد ماهیگیری درمانی به ویژه برای افرادی که از استرس پس از سانحه رنج می‌برند بسیار مفید است. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که ماهیگیری می‌تواند برای افراد مبتلا به اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) هم تسکین کوتاه مدت و هم درمان طولانی مدت ایجاد کند. مزایای ماهیگیری به همین جا ختم نمی‌شود. ماهیگیری همچنین، پتانسیل زیادی برای کمک به افراد مبتلا به افسردگی و اضطراب دارد.

فواید ماهیگیری

بهبود تمرکز و بردباری

از بین تمام آن تأثیراتی که زندگی مدرن بر مغز ما می‌گذارد، هیچ کدام واضح‌تر از مدت زمان کوتاه توجه ما نیست. برنامه‌های بی‌پایان و متنوعی برای ایجاد تمرکز در ما تجویز می‌گردند. بسیاری از ما به سختی بتوانیم حتی 5 دقیقه بدون عکس‌العمل به رسانه‌های اجتماعی آرام و قرار بگیریم. اگر باور نمی‌کنید؟ آن را امتحان کنید.

واقعیت این است که ما در حال حاضر دامنه توجه کوتاه‌تری حتی نسبت به ماهی قرمز داریم – و به نظر می‌رسد که روز به روز این وضعیت بدتر هم خواهد شد. مغز ما به سختی می‌تواند چیزهای مهم را فیلتر کند. زمان قابل توجهی را بر روی یک چیز تمرکز کنید. میلیون‌ها نفر برای رفع این مشکل به برنامه‌های تقویت‌کننده تمرکز روی آورده‌اند، اما راه‌حل بسیار ساده‌تری هم وجود دارد؛ آن را انتخاب کنید.

همانطوری که قبلاً هم اشاره کردیم، ماهیگیری بر روی مغز تأثیر آگاهانه و مراقبه‌ای دارد. ممکن است فکر کنید در این عصر جدید کنترل این وضع امری محال است، اما اینگونه نیست. مراقبه تمرکز شما را بهبود می‌بخشد، تمرکز شما را تقویت می‌کند و حتی می‌تواند سبب تکامل مغز شما گردد.

ماهیگیری به ویژه برای افراد مبتلا به اختلالات رفتاری مانند بیش فعالی بزرگسالان یا اختلال کم توجهی بزرگسالان (ADHD) بسیار مفید است. طبق یک مطالعه در سال 2012، حتی رفتن به یک مسافرت هم می‌تواند تمرکز کوتاه مدت را بهبود بخشد. تکرار جلسات می‌تواند دامنه توجه فرد را به طور دائمی افزایش دهد و به آنها کمک کند در تحصیل، کار و به طور کلی در طول زندگی خود بهتر عمل کنند.

افزایش عزت نفس و تاب آوری

هیچ چیز در زندگی مثل ایمان داشتن به خود، به ما کمک نخواهد کرد. خواه شادی به امری روزمره مبدل گردد و چه به امری برای تصمیمات تغییر دهنده در زندگی، عزت نفس کلید پیشرفت در جهان است. بهبود دیدگاهی که خودمان را ببینیم آسان نیست، اما یک راه اثبات شده برای انجام این کار، کار روی یک مهارت جدید و موفقیت در آن است.

ماهیگیری نمونه کاملی از این موضوع است. شما در اولین گام به قصد ماهیگیری بیرون می‌روید، شاید خوش شانس باشید، شاید هم نه. بار دوم، اصول اولیه صید را فرا می‌گیرید. شما شروع می‌کنید به مستقل شدن، قبل از اینکه متوجه شوید، با اعتماد به نفس در حال ماهیگیری هستید و حتی شاید یکی دو نکته را که قبلا فرا گرفتید به دوستان و همراهانتان یاد دهید.

فواید ماهیگیری

نکته مهم در اینجا این است که شما بتوانید اهداف خود را تعیین کرده و به آنها دست یابید. هر کس چیزی برای تلاش دارد، چه در صید گونه جدیدی از ماهی باشد و چه شکستن رکوردی، همه این‌ها به یک اندازه احساس خوب در شما ایجاد می‌کند. شما خود را در حال پیشرفت می‌بینید و شروع به جاه طلبی بیشتر می‌کنید. این ممکن است چیز زیاد به نظر نرسد، اما واقعاً می‌تواند عزت نفس شما را افزایش دهد.

مثل همیشه، تحقیقاتی برای تأیید این موضوع وجود دارد. یک مطالعه در سال 2015 با افراد قبل و بعد از یک کمپ تابستانی ماهیگیری مصاحبه کرد. مطالعه نشان داد که آنها در پایان برنامه ماهیگیری بسیار خوشبین‌تر و مطمئن‌تر به نظر می‌رسیدند. نکته مهم این بود که حتی ماهیگیران معمولی گروه هم اعتماد به نفس بیشتری داشتند و از نظر عاطفی انعطاف پذیرتر بودند.

ارتباطات نیرومند بسازید

تاکنون عمدتاً در مورد فواید ماهیگیری به صورت انفرادی صحبت کرده‌ایم. با این حال، یکی از قدرتمندترین بخش‌های این ورزش، حس اجتماعی است که با آن همراه است. پیر یا جوان، مرد یا زن – افراد از هر طبقه اجتماعی می‌توانند از طریق ماهیگیری با هم ارتباط برقرار کنند.

اول از همه، جنبه راهنمایی نمودن در ماهیگیری وجود دارد. این تبادل دانش باعث ایجاد اعتماد و احترام متقابل بین افراد می‌شود. عواطف مشترک صید ماهی (حتی در صورت عدم صید) نیز باعث ایجاد دوستی و همدلی می‌شود. حتی به سادگی گذراندن وقت در یک محیط غیرمعمول، هم خاطرات قوی ایجاد می‌کند.

در واقع می‌توان گفت که اینها تنها نیمی از دلایل رفتن مردم به ماهیگیری است. فراز و نشیب‌های این ورزش و تجربیات به اشتراک گذاشته به اندازه‌ای مهم هستند که تعداد ماهی‌های صید شده اهمیتی ندارند. اینها عناصر سازنده یک دوستی قوی و سالم هستند.

و البته ماهیگیری با فاصله گذاری اجتماعی مناسب در هوای آزاد و پاک، ضمن حفظ فاصله ایمن از یکدیگر، می‌توانید ارتباطات معنی‌دار را به گونه‌ای برقرار کنید که حتی حضور در شبکه‌های اجتماعی اسکایپ (Skype) و زوم (Zoom) هم قادر نخواهند بود چنین فضایی را برای شما مدیریت کنند. همه ما به تعاملات اجتماعی نیاز داریم، و یافتن راه‌هایی برای اجتماعی شدن ایمن، اکنون بیش از هر زمان دیگری مهم است.

فواید ماهیگیری برای حفظ سلامتی

ممکن است ماهیگیری فقط یک سرگرمی به نظر برسد و فواید آن محدود به همین شود. شاید یک راه ساده برای خوردن وعده غذایی شام. با این حال، چیزهایی فراتر از این مسائل سطحی در جریان است. به شما تناسب اندام می‌بخشد، یک وعده غذای مغذی فراهم می‌آورد و ذهن شما را متمرکز و آرام نگه می‌دارد. علاوه بر همه اینها، دوستی‌های قوی و خاطرات ماندگار ایجاد می‌کند.

مهمتر از همه؟ این روشی است که همه می‌توانند از آن لذت ببرند. مطمئنا، رودخانه‌های دور افتاده و اقیانوس‌ها بهترین جاهایی هستند که شما را به سوی خود فرا می‌خوانند، اما می‌توانید مکان ماهیگیری را حتی در وسط اکثر شهرها هم جستجو کنید. علاوه بر این، ورود به این مکان‌ها ارزان و آسان است. ماهیگیری فواید زیادی دارد و معایب بسیار کمی دارد. پس منتظر چه چیزی هستید؟ به آب‌های نزدیک محل زندگی خود بروید یا یک راهنما در نزدیک خود بیابید و این کار را با راهنمایی و حمایت او امتحان کنید!

به نظر شما از بزرگترین فواید ماهیگیری چیست؟ چرا این کار را انجام می‌دهید و چگونه وارد آن شدید؟ داستان های خود را برای ما نقل کنید یا نظرات خود را در ذیل این مقاله به اشتراک بگذارید – ما دوست داریم از شما بشنویم!

Tags: , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست