کنترل قند خون با فعالیت ورزشی

گنجاندن فعالیت ورزشی مهم ترین بخش از هر طرح درمان برای دیابت می باشد. دیابت و تمرین ارتباط تنگاتنگی با هم دارند (همبستگی منفی). نکات لازم جهت انجام فعالیت ورزشی برای بیماران دیابتی، دوری جستن از تنش های بیش از حد در شروع فعالیت بدنی و کنترل مداوم قند خون می باشد. لذا برای انجام یک فعالیت بدنی مطمئن بایستی قند خون خود را قبل، در طی و پس از تمرین چک کنید. برای کسب بهترین نتیجه، 

متخصصین حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی در هفته با شدت متوسط را پیشنهاد می کنند. فعالیت هایی نظیر: 

راه رفتن سریع، شنا استقامتی، دوچرخه سواری و ...

​چنانچه انسولین یا داروهایی مصرف می کنید که سبب پایین آمدن قند خونتان می گردد (هیپوگلیسمی)، قند خون خود را 30 دقیقه قبل از انجام فعالیت ورزشی تست کنید. 

دستورالعمل های عمومی زیر را جهت کنترل سطح قند خون خود که به میلی گرم بر دسی لیتر (mg/dL) یا میلی مول بر لیتر (mmol/L) اندازه گیری شده است مورد ملاحظه قرار دهید. 

پایین تر از 100 میلی گرم بر دسی لیتر (6/5 میلی مول بر لیتر): این میزان قند خون ممکن است برای انجام ورزش مطمئن خیلی پایین باشد. لذا غذای مختصر شامل 15 تا 30 گرم کربوهیدرات، نظیر آب میوه، میوه، کراکر (نوعی شیرینی) یا حتی قرص های گلوکز قبل از شروع تمرین پیشنهاد می گردد.

200 - 100 میلی گرم بر دسی لیتر (13/9 - 5/6 میلی مول بر لیتر): این میزان قند خون برای انجام تمرین بسیار مناسب است. برای اغلب مردم، این مقدار، دامنه مطمئنی از قند خون قبل از تمرین می باشد. 

250 میلی گرم بر دسی لیتر (13/9 میلی مول بر لیتر) یا بالاتر: این میزان از قند خون منطقه احتیاط برای شما می باشد، ممکن است برای فعالیت ورزشی مطمئن خیلی بالا باشد. قبل از اینکه تمرین کنید، برای تعیین کتون ها تست ادرار انجام دهید - این مواد (کتون ها) وقتی ساخته می شوند که بدن تان برای بدست آوردن انرژی، از سوزان چربی استفاده می کند. حضور کتون ها نشان می¬دهد که بدن شما انسولین کافی برای کنترل قند خون تان را در اختیار ندارد. 

اگر شما درحالیکه دارای سطح بالایی از کتون ها هستید به تمرین بپردازید، در معرض کتو اسیدوز هستید - یک سری از عوارض ناشی از دیابت که احتیاج به درمان فوری دارند. به هر صورت، اندازه گیری دقیق میزان قند خون خود را انجام دهید و منتظر بمانید تا تست کتون، عدم حضور کتون ها در ادرارتان را نشان دهد.

در طی تمرین: مراقب علائم کاهش قند خون باشید

در طی تمرین، قند خون پایین بعضی اوقات باعث نگرانی می شود. اگر برنامه ریزی شما برای تمرین طولانی مدت است، قند خون تان را هر 30 دقیقه چک کنید - مخصوصاً اگر سعی دارید فعالیت جدیدی را انجام دهید یا شدت یا مدت تمرین تان را افزایش بدهید. هر نیم ساعت میزان قند خون تان را چک کنید و اجازه دهید تا از ثابت بودن قند خونتان آگاه باشید. شما بایستی از هر گونه افزایش یا کاهش قند خونتان مطلع باشید و از انجام تمرین مطمئن باشید. 

اگر شما بخواهید در فعالیت های خارج از منزل شرکت کنید یا به ورزش بپردازید این مسئله (کنترل دائم قند خون تان) ممکن است مشکل باشد. هر چند، این احتیاط ضروری است تا شما از پاسخ تغییرات قند خونتان نسبت به تغییرات عادات تمرینی مطلع باشید.

تمرین ورزشی را متوقف نمایید اگر:

قند خون تان 70 میلی گرم بر دسی لیتر (3/9 میلی مول بر لیتر) یا پایین تر است، در این حالت احتمالاً دارای احساس ضعف، سستی یا سرگیجه هستید. 

مواد غذایی را بخورید یا بیاشامید (با تقریباً 15 تا 20 گرم کربوهیدرات زود جذب) برای بالا بردن سطح قند خون تان، نظیر: 

قرص ها یا ژل گلوکز (برچسب مربوطه را چک کنید برای دیدن اینکه چند گرم کربوهیدرات را شامل می گردد) 

نصف فنجان (4 اونس / 118 میلی¬لیتر) آب میوه 

نصف فنجان (4 اونس / 118 میلی¬لیتر) نوشابه غیر رژیمی معمولی 

آب نبات، ذرات ژلاتینی یا غلات شیرین شده (candy corn) (برچسب مربوطه را چک کنید برای دیدن اینکه چند گرم کربوهیدرات را شامل می گردد) 

مجدداً قند خونتان را 15 دقیقه بعد چک کنید. اگر هنوز هم قند خونتان خیلی پایین بود، یکبار دیگر 15 گرم کربوهیدرات مصرف کنید و 15 دقیقه بعد مجدداً قند خونتان را چک کنید. 

در صورت لزوم این کار را تکرار کنید تا قند خونتان حداقل به 70 میلی گرم بر دسی لیتر (3/9 میلی مول بر لیتر) برسد. اگر تمرین تان به پایان نرسید، به محض اینکه قند خون تان به یک محدوده مطمئن برگشت پیدا کرد شما می توانید به تمرین ادامه دهید.

پس از تمرین: دوباره قند خونتان را چک کنید

وقتی که تمرین شما به پایان رسید، قند خونتان را هر چه زودتر چک کنید و این کار را طی چند ساعت بعدی هم انجام دهید. تمرین منجر به ذخیره شدن قند در عضلات و کبد می گردد. وقتی که بدنتان این ذخایر را بازسازی می کند، این کار منجر به برداشتن قند از خون تان می گردد. 

هر قدر فعالیت تمرینی شما سخت تر باشد، مدت زمان بیشتری لازم است تا قند خونتان به تعادل برسد. بعد از تمرین قند خون پایین ممکن است حتی به 4 تا 8 ساعت زمان نیاز داشته باشد تا بازسازی گردد. داشتن یک غذای مختصر با کربوهیدرات زود جذب، نظیر شکلات های حاوی غلات و دانه های گرانول شده، پس از پایان فعالیت ورزشی می تواند به شما کمک نماید تا از افت قند خونتان جلوگیری کنید. 

اگر پس از تمرین قند خون تان پایین باشد، یک غذایی مختصر حاوی کربوهیدرات زود جذب، نظیر میوه، کراکر یا قرص های گلوکز بخورید، یا نصف فنجان (4 اونس / 118 میلی لیتر) آب میوه بنوشید.

کنترل قند خون با فعالیت ورزشی (بخش دوم)
تمرینات ورزشی ناحیه کمر (بخش دوم)

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 29 ارديبهشت 1401
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل