فعالیت بدنی و پوکی استخوان

بی شک نقش استخوان در فراهم سازی حمایت و حفاظت ساختاری، تسهیل حرکت، کمک به خون سازی و ذخیره مواد معدنی را نمی توان دست کم گرفت. هر گونه آسیب یا بیماری که بر عملکرد سلول های استخوانی تأثیر می گذارد، انسجام ساختاری استخوان و دستگاه اسکلتی را به خطر می اندازد.
پوکی استخوان (استئوپروز) در معنای عام تحت عنوان استخوان متخلخل معروف است. پوکی استخوان به طور دقیق بصورت کاهش پیش رونده در جرم اسکلتی توصیف می گردد که استخوان ها با روند رو به رشد شکستگی آسیب پذیر می گردند.
شواهد بافت شناسی، رادیولوژیکی و بالینی به وضوح نشان داده اند که تحلیل پیشرونده استخوان در دهه چهارم زندگی آغاز می گردد و نرخ این تحلیل با بیشتر شدن سن، افزایش می یابد.

شیوع بیماری

پوکی استخوان عمدتاً بر استخوان های ترابکولا و سطح درونی استخوان کورتیکال تأثیر می گذارد و با کاهش توده معدنی استخوان و تغییراتی در شکل هندسی استخوان مشخص می گردد. این عارضه احتمال شکستگی را در درجه اول در ران، ستون فقرات و مچ دست بالا می برد. تحلیل پیشرونده جرم استخوان می تواند تابعی از فرایند طبیعی سالخوردگی باشد یا می تواند به واسطه کاهش یا عدم فعالیت بدنی مناسب بوده و یا در نتیجه فرایندهای بیماری دیگری رخ دهد.

نکته اینکه، مقدار جرم استخوان در یک محل از بدن لزوماً با جرم استخوان در محل های دیگر رابطه نزدیکی ندارد. در یک تحقیق بلند مدت در مورد سالخوردگی که در امریکا انجام شد، نشان داده شد که بین پوکی استخوان و شکستگی های ران در افراد بالا 70 سال و بالاتر رابطه مستقیم وجود دارد. سازمان بهداشت جهانی بیان کرده است که تعداد شکستگی های ران که عمدتاً از پوکی استخوان ناشی می گردند، در 3 تا 4 دهه اخیر بیش از 300% افزایش خواهد یافت.

توسعه بیماری

مردان و زنان هر دو، تحلیل جرم استخوان را به عنوان بخشی از سالخوردگی طبیعی تجربه می کنند، اما پوکی استخوان در زنان پس از یائسگی، بسیار سریع تر رشد می کند. بعد از سن 30 سالگی، مردان به طور معمول تحلیل جرم استخوان را تقریباً با همان نرخ طبیعی باقی مانده زندگی خود دارند. درحالیکه در زنان، تحلیل استخوان به طرز چشمگیری حدود 5 سال پس از یائسگی افزایش می یابد و سپس این تحلیل به طور تدریجی ادامه می یابد. درست پس از یائسگی، نرخ تحلیل استخوان در زنان تا 10 برابر سریع تر از مردان در همان سن است. 

پوکی استخوان مسئله پیچیده ای است که به عوامل مختلفی وابسته است. در بین عواملی که غالباً در مباحث پوکی استخوان مطرح می باشد، وضعیت رژیم غذایی، الگوی فعالیت بدنی، وضعیت هورمونی، جذب کلسیم و تنش فیزیکی وارد بر استخوان از عوامل بسیار حیاتی و تأثیرگذار هستند. با افزایش میانگین سنی جمعیت، بی شک پوکی استخوان به یک نگرانی عمده در سلامتی عموم بدل خواهد شد.

برخی از عوامل مرتبط با پوکی استخوان

بیماری ها 

سن وقوع یائسگی 

عدم انجام فعالیت ورزشی مداوم 

عدم تحرک بدنی کافی 

کمبود وزن و یا اضافه وزن 

مصرف کورتیکواستروئیدها 

سندرم سوء جذب 

بیماری های کبدی 

پرکاری تیروئید و پاراتیروئید 

آرتریت روماتوئید / روماتیسم مفصلی 

آکرومگالی 

مصرف مواد الکلی 

دیابت 

رژیم غذایی اسیدی 

مصرف دخانیات 

کاهش تنش فیزیکی 

آمنوره 

ادامه مطالب در مقالات آتی

تمرینات ورزشی برای درمان گردن درد
چاقی و اضافه وزن

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 07 بهمن 1400
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل