حقایقی در مورد آمادگی جسمانی

آمادگی جسمانی وضعیت چند جانبه هر فرد است. آمادگی جسمانی توانایی بدن برای عملکرد موثر و کارآمد است. حالتی است که متشکل از حداقل پنج مولفه مربوط به سلامتی و شش مولفه مربوط به مهارت و اجزای آمادگی جسمانی است که هر یک از آنها در بهبود شیوه کلی زندگی فرد کمک می کنند. آمادگی جسمانی توانایی انجام کار موثر، لذت بردن از اوقات فراغت، سالم بودن، مقاوم بودن در برابر بیماری و مقابله با وضعیت های اضطراری فرد را باعث می شود. آمادگی جسمانی با سلامتی و تندرستی ارتباط داشته ولی با آنها تفاوت دارد. اگر چه توسعه آمادگی جسمانی نتیجه بسیاری از موارد است اما آمادگی جسمانی مطلوب بدون فعالیت بدنی مداوم امکان پذیر نیست.

اجزاء آمادگی جسمانی مربوط به سلامت

آمادگی قلبی - عروقی: توانایی قلب، رگ های خونی و سیستم قلبی - تنفسی در رساندن سوخت و اکسیژن به عضلات و توانایی عضلات در استفاده سوخت جهت یک کار مداوم می باشد. فرد آماده می تواند برای مدت نسبتاً طولانی تر و بدون فشار اضافی در فعالیت بدنی شرکت نماید. 

ساختار بدنی: درصد نسبی عضلات، چربی، استخوان و بافت های دیگر تشکیل دهنده بدن هر فرد می باشد. یک فرد آماده و با تناسب اندام خوب دارای سطح نسبتاً پایین (ولی نه خیلی پایین) چربی است. 

انعطاف پذیری: دامنه حرکتی یک مفصل است و وابسته به طول عضله، ساختمان مفصل و فاکتورهای دیگر می باشد. فرد آماده می تواند مفاصل بدن خود را در یک دامنه کامل حرکتی هنگام کار یا در یک بازی حرکت دهد. 

استقامت عضلانی: توانایی عضلات برای اعمال نیرو به طور مکرر است. فرد آماده می تواند حرکات را برای مدت طولانی بدون خستگی اضافی تکرار کند. 

نیروی عضلانی: توانایی عضلات در اعمال نیروی خارجی یا بلند کردن یک وزنه سنگین است. یک فرد آماده می تواند در کارها یا بازی هایی که اعمال نیرو در آن کاربرد دارد از قبیل بلند کردن یا کنترل وزن بدن شرکت نماید. 

مولفه های مربوط به سلامت، با آمادگی جسمانی در ارتباط است. هر یک از پنج خصوصیت مورد اشاره مربوط به آمادگی جسمانی با سلامت و کاهش خطرات ناشی از بیماریهای ناشی از کم تحرکی ارتباط بسیار نزدیکی دارد.

اجزاء آمادگی جسمانی مربوط به مهارت

چالاکی: توانایی تغییر سریع و صحیح جهت حرکت کل بدن در فضا می باشد. مثلاً اسکی و کشتی فعالیت هایی هستند که نیاز به چالاکی زیادی دارند. 

هماهنگی: توانایی استفاده از حواس توسط کلیه اعضاء بدن برای اجرای صحیح و آسان حرکات است. آهسته دویدن، ضربه زدن به توپ گلف، ضربه در بیسبال یا ضربه توپ مثال هایی هستند که نیاز به تعادل استثنایی و زیادی دارند. 

تعادل: توانایی حفظ تعادل در هنگام حرکت یا وضعیت ایستا، اسکی روی آب، اجرای حرکات آکروباتیک بر روی چوب تعادل یا کار بر روی ساختمان های بسیار بلند فعالیت هایی هستند که نیاز به تعادل استثنایی و زیادی دارند. 

قدرت: توانایی انتقال انرژی و تبدیل آن به نیرو در یک زمان سریع می باشد. پرتاب دیسک و شلیک کردن فعالیت هایی هستند که نیاز به قدرت نسبی دارند. 

زمان عکس العمل: زمان بین دریافت یک محرک و شروع پاسخ به آن محرک است. رانندگی در مسابقات اتومبیل رانی و شروع یک دونده سرعت نیاز به زمان عکس العمل خوبی دارند. 

سرعت: توانایی اجرای حرکت در یک زمان کوتاه است. دونده دوی امدادی و یا دریافت کننده بیرونی یک تیم فوتبال امریکایی نیاز به یک سرعت خوب در پاهای خود دارند. 

دارا بودن میزان متناسبی از هر یک از مولفه های سلامتی آمادگی جسمانی برایی جلوگیری از بیماری و افزایش سلامتی ضروری می باشد. اما برای کسب فواید سلامتی لازم نیست که سطح بسیار بالایی از آمادگی داشته باشیم. سطوح بالای مولفه های سلامتی آمادگی جسمانی بیشتر ارتباط به عملکرد و اجرای فرد دارد تا فواید سلامتی وی. برای مثال میزان متوسط نیروی عضلانی برای جلوگیری از بروز مشکلات کمر و وضعیت بدن ضروری می باشد، درحالیکه سطوح بالای نیروی عضلانی بیشتر در بهبود اجرا و عملکرد در فعالیت هایی از قبیل فوتبال و کارهایی که نیاز به بلند کردن بارهای سنگین دارد مورد استفاده قرار می گیرد. 

مولفه های مهارتی آمادگی جسمانی بیشتر از سلامتی در اجراء یک مهارت کاربرد دارند. افرادی که از سطح مطلوبی از این اجزاء برخوردارند می توانند مهارت های حرکتی از قبیل مهارت های ورزشی یا یک کار ویژه را به راحتی و در یک سطح نسبتاً بالایی اجرا کنند. از آمادگی مهارتی اغلب به عنوان آمادگی ورزشی و یا آمادگی حرکتی تعبیر می شود. شش مولفه مهارتی آمادگی جسمانی که شرح داده شد اجزایی هستند که عموماً در اجرای موفقیت آمیز یک حرکت ورزشی و یا انجام یک کار ویژه کاربرد دارند. 

چاقی و اضافه وزن
حفظ سلامتی و تندرستی با آمادگی جسمانی

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 07 بهمن 1400
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل