پیشگیری و درمان چاقی با فعالیت ورزشی

چاقی یکی از معضلات بزرگ بهداشتی در دنیا محسوب می گردد. چاقی را نمی توان معلول یک عامل خاص دانست. علل گوناگون و تأثیر متقابل آنها در بروز چاقی نقش دارند که همین موضوع سبب شده تا پدیده چاقی و کنترل وزن با پیچیدگی های خاصی روبرو باشد. اما در یک دید کلی پدیده چاقی با عدم فعالیت بدنی مناسب و انجام فعالیت ورزشی منظم و دائمی ارتباط تنگاتنگی دارند. ارتباط چاقی شدید و افزایش مرگ و میر به خوبی روشن شده است و بنا بر برخی شواهد پژوهشی میزان مرگ و میر در افراد چاق تا دو برابر افراد معمولی است. جدای از خطرات ابتلا به بیماری های گوناگون و مرگ و میری که با افزایش چربی بدن همراه است، چاقی ممکن است روی توانایی شخصی برای یک زندگی کامل و فعال تأثیر منفی بگذارد. در واقع، چاقی بطور عمده با کارکرد کلی و کیفیت زندگی شخص، در ارتباط است.

ارتباط چاقی با بیماری ها

تحقیقات و آمارهای مختلف نشان می دهند که چاقی یک عامل منفی در جهت سلامتی و طول عمر افراد جامعه می باشد. گزارش های پزشکی مؤید این مطلب هستند که چاقی و بسیاری از بیماریهای جسمانی با هم در ارتباطند و میزان مرگ و میر در افراد چاق بیش از افراد معمولی است. 

چاقی بطور آشکار با بروز ناراحتی قلبی عروقی ربط دارد. در واقع رابطه نزدیکی بین چاقی و آترواسکلروز وجود دارد. از طرفی حدود 60% افزاد خیلی چاق مبتلا به فشار خون هستند و هنگامیکه مقداری از وزن آنها کاسته می شود، فشار خون آنان کاهش پیدا می کند. تنگی نفس در اثر کاهش ظرفیت حیاتی ریه به خاطر تجمع چربی ها در دیواره شکم و قفسه سینه از عوارض دیگر چاقی ذکر شده است. تنفس منقطع در خواب و سندرم کم تهویه ای نیز با چاقی مرتبط هستند. 

از دیدگاه ارتوپدی نیز، کف پای صاف، آرتروز مفاصل زانو و مهره های کمری و نقرس در افراد چاق زیادتر است. بیماری های دیگری که با چاقی می توانند با چاقی مرتبط باشند عبارتند از: دیابت، مشکلات دستگاه گوارش و کبد و انواع سرطان ها. 

اطلاعات محدود و ندانسته های فراوان

بدون تردید آنچه را که امروز درباره جنبه های گوناگون کنترل وزن می دانیم، با اطلاعات چند دهه پیش تفاوت زیادی دارد، این موضوع بر تلاش محققین در دستیابی به پاسخ بسیاری از پرسش ها اشاره می کند که تا چند دهه پیش به آنها آگاهی نداشتیم، پرسش هایی مانند: 

رژیم غذایی و و رزش هر یک تا چه حد در کاهش وزن یا تثبیت آن می توان موثر باشند؟ 

آیا هر اضافه وزنی به مفهوم چاقی است؟ و اگر چنین نیست چه تفاوت هایی می تواند در افراد مختلف از این زمینه وجود داشته باشد. 

چه نوع فعالیت بدنی، با چه شدتی و در چه مدتی می تواند روی تغییرات وزن موثر باشد؟ 

آیا حرکات موضعی، در کاهش چربی یک ناحیه تأثیر دارد؟ 

مکانیزم های تأثیر ورزش در سوخت و ساز بدن و کنترل اشتها به چه ترتیب است؟ 

روش های اندازه گیری چاقی چیست؟

ناکافی بودن دانش و آگاهی مربیان

تحقیقات مؤید این مطلب هستند که حتی در کشورهای پیشرفته نیز مربیان و ورزشکاران در مورد مسائل مربوط به تغذیه و کنترل وزن اطلاعات اندکی دارند و این موضوع عواقب ناگواری به همراه خواهد داشت. به همین نسبت آگاهی افراد عادی جامعه در این ارتباط کمتر خواهد بود و خود نشان دهنده خطرناک بودن این وضعیت است. 

در بسیاری از ورزش ها که سر وزن بودن و داشتن وزنی معین الزامی است، ورزشکاران از سونا، داروها و روش های نامناسب دیگر برای کاهش وزن اضافی خود در چند روز استفاده می کنند؛ بسیاری از این روش ها در سالن ها و مجموعه های ورزشی به عامه مردم جهت کاهش وزن پیشنهاد می شود.

استقبال روز افزون مردم

اعلام نتایج پژوهش های علمی در مورد چاقی و ارتباط آن با انواع بیماری ها و همچنین موضوعاتی همچون زیبایی وحفظ تناسب اندام موجب استقبال روز افزون مردم نسبت به برنامه های کنترل وزن شده است. 

می توان به جرأت گفت که امروزه در بسیاری از نقاط دنیا چاقی به عنوان عاملی مضر برای سلامتی شناخته شده است و اکثر مردم از این مسئله بطور کامل آگاه هستند. معیارهای زیبایی نیز تغییرات عمده ای نموده است و در کمتر کشوری چاقی عامل زیبایی محسوب می شود و برعکس لاغر بودن یکی از مشخصه های زیبایی در نظر گرفته می شود. به همین دلایل، اکثر افراد میل به کنترل وزن و کاهش وزن اضافی خود دارند. 

متأسفانه این استقبال با توجه به بعضی ناآگاهی ها دست به دست هم داده و مشکلات عدیده ای را بوجود آورده اند. بر طبق آمار موجود، تنها امریکایی ها هر سال 50 میلیون دلار برای کتاب های مربوط به رژیم غذایی و ورزش، 200 میلیون دلار برای قرص های مربوط به لاغری و 6 میلیارد دلار برای نوشیدنی های مربوط به کنترل وزن صرف می کنند و در عین حال خطرات فراوانی نیز سلامتی چنین افرادی را تهدید می کند.

چاقی به عنوان پدیده چند عاملی

از آنجائیکه علت بروز چاقی با عوامل متعدد ارثی و محیطی مرتبط است، چگونگی پیشگیری و درمان آن نیز بسیار پیچیده به نظر می رسد. شاید شما هم جزو کسانی باشید که بارها تصمیم گرفته اید وزن خود را کاهش داده، اما پس از مدتی چنان به تصمیم خود پشت کرده اید که حتی وزن شما از قبل هم بیشتر شده است. همیشه فرد از خود سوال می کند که چه شد که من چاق شدم؟ و چه می شود که نمی توانم با آن مقابله نمایم؟ پاسخ به این سئوالات می تواند بسیار پیچیده باشد؛ چون در واقع عوامل گوناگونی دست به دست هم می دهند تا فرد قادر به کنترل وزن خود نباشد. 

ادامه بحث در مقالات بعدی ...

حفظ سلامتی و تندرستی با آمادگی جسمانی
سلامتی و تندرستی برای همه

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
جمعه, 08 بهمن 1400
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل