سلامتی و تندرستی برای همه

داشتن سلامتی مناسب مهمترین مسأله برای بزرگسالان در تمام جوامع بشری است. در یک نظر سنجی عمومی درباره مهمترین مشکل جامعه، %99 بزرگسالان در ایالات متحده امریکا "سالم بودن" را مهمترین نگرانی خود ابراز کرده اند. دو تا از نگرانی های مهم دیگر آنها زندگی خانوادگی سالم و خود انگاره (تصور فرد از خود) است. %1 دیگری که سلامتی را به عنوان مهمترین مسأله انتخاب نکرده اند هیچ نظری نسبت به مسائل جامعه نداشتند. در میان رأی دهندگان هیچ کس از سلامتی به عنوان یک مسأله بی اهمیت یاد نکرده است. نتایج بررسی های دیگر در کانادا و کشورهای دیگر غربی نشان دهنده نظرات مشابه در مورد سلامتی می باشد.

اهداف سلامتی

افزایش کیفیت زندگی سالم 

حذف اختلالات سلامتی 

افزایش مشارکت مردم در ورزشهای روزانه 

افزایش مشارکت مردم در فعالیت های روزانه 

افزایش دسترسی آحاد مردم به اطلاعات مربوط به سلامتی و همچنین امکانات ورزشی

سلامتی با توجه به درآمد، نسل، سن و اصل و نسب خانوادگی

سلامتی بطور عمده با توجه به درآمد، نسل، سن و اصل و نسب خانوادگی در میان افراد متفاوت است. کاهش اختلالات سلامتی در میان بزرگسالان بالای 18 سال یکی از اهداف عمده سلامت همگانی است. اما هنوز مقداری فاصله در جهت نیل به این اهداف داریم چرا که سلامتی اساساً با توجه به درآمد، نسل، سن و اصل و نسب خانوادگی متفاوت می باشد. خود سنجی سلامت به عنوان یکی از شاخص های عمومی مناسب در جهت تعیین وضعیت سلامتی می باشد. هنگامیکه از افراد خواسته شد میزان سلامتی خود را بر اساس مقادیر عالی، خوب، متوسط و بد تخمین بزنند، بیشترین بزرگسالان سلامتی خود را فقط متوسط یا بد تعیین کردند. واضح است که بیشتر افراد با درآمدهای پایین یا نزدیک به پایین از نظر سلامتی به عنوان متوسط یا بد در نظر گرفته می شوند. امریکایی ها، افریقایی ها و اسپانیایی ها به نسبت سفید پوستان در گروههای سلامتی متوسط و بد طبقه بندی می شوند. زنان هم ممکن است در گروههای سلامتی متوسط و بد طبقه بندی شوند، همچنین شواهد نشان می دهد افراد مسن نیز به احتمال زیاد از سلامت و تندرستی نامناسبی برخوردارند. یکی از اهداف مهم سلامت همگانی افزایش تعداد روزهایی است که افراد در هر ماه در فعالیت ورزشی شرکت می کنند. 

افزایش طول مدت زندگی سالم یکی از اهداف مهم سلامتی است. هدف عمومی و مهم سلامتی در کشورهای غربی افزایش طول مدت زندگی سالم در همه افراد می باشد. در قرن حاضر طول مدت عمر برای افراد متوسط 60 درصد افزایش یافته است. نوزادی که در سال 1900 متولد می شد تنها می توانست 47 سال عمر کند. تا سال 1930 طول مدت عمر بیشتر از 10 سال افزایش یافت. اخیراً طول عمر در یک رکوردی بالا و نزدیک به 77 سال قرار دارد. بر اساس شواهد زنان بیشتر از مردان عمر می کنند. تفاوت بین زنان و مردان با گذشت هر دهه بیشتر می شود! متأسفانه افراد متوسط می توانند تنها حدود 64 سال زندگی سالم داشته باشند. تقریباً 12 سالگی به عنوان سن اختلال عملکرد یا کمبود کیفیت زندگی سالم شناخته می شود. بیماری و مرض اغلب با ضعف سلامتی اتفاق می افتد که باعث کاهش طول عمر و کمک به ایجاد اختلالات عملکرد در زندگی می شود.

اهداف سلامتی همگانی

این اهداف در اولین دهه هزاره جدید در جهت بهبود سلامت همگانی ایالات متحده امریکا ارائه شده ولی برای تمامی ملل در سراسر دنیا قابل تعمیم می باشد. اهداف سلامتی برای مشارکت کلی جامعه جهانی طراحی شده است. 

تأکید عمده این اهداف از سال 2000 دستیابی به سلامتی همگانی در قرن جدید می باشد. در این رویکرد دو هدف اساسی مورد توجه قرار گرفته است. اول اینکه تأکید عمده این اهداف بر روی نحوه زندگی، رفاه و قابلیت عملکرد افراد با توجه به کل جامعه می باشد. دوم اینکه اهداف سلامت همگانی بیشتر سعی در حذف اختلالات سلامتی است تا کاهش آنها.

پیشگیری و درمان چاقی با فعالیت ورزشی
اصول فیزیولوژیکی تمرینات ورزشی (بخش دوم)

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 07 بهمن 1400
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل