علل بروز آسیب های ورزشی

خطر بروز آسیب های ورزشی عموماً به رشته ورزشی، تجهیزات ورزشی، زمین ورزشی و شیوه تمرینی افراد وابسته است. جهت شناخت دقیق آسیب گام اولیه بایستی تشخیص آسیب، درمان موثر، پیشگیری از صدمات آتی و جمع آوری اطلاعات مربوط به سابقه مکانیسم آسیب باشد. گاهی اوقات تنها یک مکانیسم مجزا مسئول بروز آسیب است، ولی در بیشتر مواقع چندین مکانیسم به اتفاق در بروز یک آسیب وارد عمل می شوند. شناسایی دقیق مکانیسم های آسیب جهت شناخت موقعیت،درمان و توانبخشی ضرورت دارند.

​علل آسیب های ورزشی

بافت های بدن در فعالیت های عادی روزانه بطور مداوم بارهایی را بدون هیچ صدمه ای تجربه می کنند. بارهای معمول در محدوده دامنه فیزیولوژیکی قرار دارند. وقتی که بارها از دامنه فیزیولوژیکی فراتر روند، احتمال صدمه افزایش می یابد. بافت هایی که تحت اعمال بارهای تکراری قرار دارند، در معرض صدمات کوچک قرار می گیرند که این صدمات موجب تخریب بافت شده و لذا موجب کاهش دامنه فیزیولوژیک بافت می گردند. افزایش بارها به بیش از دامنه تحمل بافت موجب بروز آسیب می گردد. 

بسیاری از آسیب دیدگی ها (مثل؛ التهاب تاندونی و سندروم کارپال تونل)، صدمات ناشی از استفاده بیش از حد نامیده می شوند. آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد بواسطه اعمال مکرر نیرو بروز پیدا می کنند. چنین صدماتی آسیب های مزمن نامیده می شوند. در مقابل صدماتی که در اثر اعمال بار ناگهانی حادث می گردند آسیب های حاد نامیده می شوند. موفقیت افراد در بازگرداندن فرد آسیب دیده به وضعیت قبل از آسیب به ماهیت آسیب، انگیزه فرد آسیب دیده، تخصص درمانگر توانبخشی و پیچیدگی روش های توانبخشی بستگی دارد. 

اولویت مهم در درمان آسیب های اسکلتی عضلانی، کنترل التهاب بیش از حد است. شیوه های درمانی موثر از جمله سرما درمانی (استفاده از یخ، کمپرس سرد و اسپری های خنک کننده) و حرارت درمانی (پک های بخار داغ، حمام های گردابی، پدهای گرم کننده و امواج ماورای صوت) در مقابله با فرایندهای التهابی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از آسیب ها بر حسب نوع و شدت هم هستند که به درمان فیزیکی، مداخلات دارویی و یا حتی جراحی نیاز دارند. آسیب های بسیار شدید می توانند ناتوانی دائمی برای فرد به همراه داشته باشند و حتی زندگی فرد را تهدید نمایند. از طرفی توانبخشی این قابلیت را دارد که نه تنها فرد را به شرایط قبل از آسیب برگرداند بلکه حتی به سطح بالاتری از عملکرد هم برساند.

نقش ورزش در تندرستی و سلامت خانواده و جامعه
بیماری های قلبی عروقی

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 29 ارديبهشت 1401
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل