تأثیر رنگ‌ها بر کیفیت تمرینات ورزشی

​اغلب مواقع انسان‌ها به محیط اطرافشان کم توجه هستند. سال‌هاست که در کشورهای پیشرفته به تأثیر رنگ‌ها بر روحیات و میزان انرژی محیط و همان طور بر کیفیت زندگی پی برده‌اند و در این زمینه پژوهش‌ها و تحقیقات زیادی انجام شده است البته پیشرفت‌های گسترده‌ای نیز در این زمینه صورت گرفته است...
این علم ریشه چندین هزار ساله دارد. بر اساس کاوش باستان شناسان و تحقیقات انجام شده در این زمینه پی به فلسفه استفاده از رنگ‌های خاص در مواقع خاص توسط قبایل بومی امریکا و امریکای لاتین برده‌اند. به طور مثال آن‌ها در زمان وقوع جنگ در بین قبایل به استفاده از رنگ سرخ به دست آمده از نوعی خاک رس که در آن مناطق یافت می‌شد، استفاده می‌کردند و با این کار باعث ایجاد ترس و رعب در وجود حریف می‌کردند.

رنگ‌بندی در محیط پیرامون تمرین یک ورزشکار بسیار حائز اهمیت است. اگر آن ورزشکار به شکل حرفه‌ای تمرین کند این نیاز دو چندان محسوس است.
تمرین در نور کم باعث ایجاد دلهره، اضطراب و همین طور ایجاد حس بی هدفی و گاه نا امیدی می‌شود، پس از این کار به شدت پرهیز کنید.
تأثیر رنگ قرمز، نارنجی و زرد بر افزایش راندمان تمرینی ثابت شده است. حال تنها نکته قابل ذکر این است که ترکیب رنگ‌ها در یک محیط بسیار حائز اهمیت است. هیچ‌گاه از کنار هم قرار دادن رنگ‌های روشن و تیره استفاده نکنید؛ زیرا باعث ایجاد تنش‌های روحی در دراز مدت می‌شود. همین طور از رنگ‌های سرد استفاده نکنید. در رشته‌های رزمی حتی رنگ موجود در محیط باید تأثیر مثبت بر هیجان و روحیه ورزشکار می گردد.
توجه کنید که محیط را از رنگ‌های متنوع پر نکنید زیرا باعث تحریک اعصاب بینایی شده و باعث به وجود آمدن فشار بر اعصاب ورزشکار می‌شود. ترکیب رنگ باید هارمونی زیبایی داشته باشد و با یکدیگر تناسب داشته باشد. رنگ کف پوش و دیوار و سقف باید مکمل هم باشند نه در تضاد هم.
ورزشکاران باید سعی کنند که در حین تمرین از لباس‌هایی با رنگ روشن استفاده کنند که باعث شادابی روح و تفکرشان شود.
بر روی دیوار و در قاب‌های بزرگی از جملات الهام بخش بزرگان رزمی استفاده کنید تا در حین تمرین باعث درگیر شدن ذهن ورزشکار با مطالب وسیع‌تر از تمرین شود.

فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های دانشگاهی (FISU)
ساعت ضربان سنج و کاربرد آن

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 07 بهمن 1400
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل