فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های دانشگاهی (FISU)

فدراسیون ورزشهای بین المللی دانشگاهی مسئول سازماندهی و اداره مسابقات جهانی دانشجویان ورزشکار 17 تا 28 ساله است. در سال 1394 همزمان با هیئت اداره کننده جهان سازمانهای ورزشهای دانشگاهی ملی تأسیس یافت و اخیراً دارای 167 عضو تابعه (فدراسیونهای ملی) از 5 قاره است. بین سالهای 1949 و 2011 عضو تابعه بروکسل (بلژیک) بود، از سال 2011 وابسته به لوزان (سوئیس) بوده است. تنها فدراسیون بین‌المللی با بیش از 50 ورزش در برنامه مسابقاتش بوده و رویدادهای آن هر 2 سال بوده است. آنها اخیراً شامل دو رقابت یونیورسیاد (تابستانی و زمستانی) و 32 مسابقه جهانی دانشگاهی می‌باشد. ضمناً FISU به‌طور دائم دنیای دانشگاهی را با ورزش‌ها ارتباط می‌دهد که از طریق میزانی تعداد زیادی از رویدادهای آموزشی از جمله کنفرانس‌ها، سمینارها و جلسات صورت می‌گیرد. این رویدادها کمک زیادی به ارتقای ورزش به عنوان یکی از مولفه‌های اصلی سیستم آموزشی می‌کنند.
FISU مجوز قانونی سایر رقابتها را برای دانشجویان فراهم می‌سازد ازجمله رقابتهای جهانی دو‌سالانه بریج دانشگاهی در قرارداد بریج، « بازی تحت حمایت FISU».

تاریخچه
FISU به لحاظ رسمی در 1949 تشکیل شد، اما اصل آن به دهه 1920 برمی‌گردد که فرنچمن، جین پتتیجین اولین بازیهای جهانی دانشجویی را در پاریس فرانسه در می 1923 سازماندهی کردند. سال بعد شاهد تولد کنفدراسیون بین‌المللی دانشجویان (ICS) بودیم که یک کنگره در وارسا هلند برگزار شد.
نمایندگیهای متعددی شرکت کردند و جنبش به ‌راه افتاد. از 1925 تا 1939، بسیاری از رویدادهای ورزشی بزرگ توسط دانشجویان و ICS سازماندهی شد: در پراگو، چکسلواکی 1925، رم، ایتالیا در سال 1927، سپس مجدداً در پاریس، دارمستاد، آلمان (1930)، تورین، ایتالیا (1933)، بوداپست مجارستان (1935)، پاریس (1937) و موناکو (1939). جنگ جهانی دوم باعث اختلال در این جلسات شد، اما وقتی جنگ صلح شد، فرانسه مجدداً بازیهای جهانی دانشگاهی را به راه انداخت. این صلح نسبی بود چون سایه جنگ سرد به ‌زودی ورزش دانشگاهی را تجزیه می‌کرد. در سال 1949، اگر چه اتحادیه بین‌المللی دانشجویان. (ISU) بازیهایی را سازماندهی کرد که در آنها چند کشور غربی شرکت داشتند، فدراسیون ورزش‌های بین‌المللی دانشگاهی (FISU) سال قبل که در لوکزامبورگ متولد شد، به ‌طور رسمی تأسیس شد و اولین بازی‌های بین‌المللی دانشگاهها هفته‌ها با گروه نمایندگان غربی سازماندهی شد. این جلسات در مران ایتالیا (1949)، لوکزامبورگ (1951) ، دورتموند، آلمان (1953) و سان ‌سباستین اسپانیا (1955) انجام شد. در مسیر جدیدش در سال 1957، باشگاه دانشگاهی پاریس تحت سرپرستی جین ‌پتیتجین یک رقابت جهانی ورزش‌های دانشگاهی را به راه انداخت که دانشجویان از سراسر مناطق غرب و شرقی پاریس در استادچارلتی یکجا جمع کرد. او از کمک یک دانشجوی ورزشکار آمریکایی در پاریس ، به‌ نام مارتین فینبرگ برخوردار شد .در همان زمان آقای فینبرگ نیز به ‌طور رسمی 20 دانشجوی ورزشکار توانست با موفقیت به بازیها بفرستد.
از این جلسه تمایل برای سازماندهی یک رویداد جهانی شروع شد که دانشجویان سراسر جهان می‌توانند در آن شرکت کنند. در 1959 FISU و ISU موافقت خود برای شرکت در بازیهای سازمان‌ یافته در تورین توسط انجمن ایتالیایی (CUSI) را اعلام کردند آن سال بی‌شک اولین سالی بود که بزرگترین تأثیر را بر فدراسیون داشت. در واقع، سازماندهان ایتالیایی این بازیهای سال 1959 را با نام یونیورساید تعمید دادند و پرچمی با یک «U» که دور آن چند ستاره بود را بوجود آوردند که قصد داشت سفر خود به دور دنیا را شروع کند و سرودهای ملی در مراسم تحویل مدال جایگزین Gau deam us Igitvr شد. در تورین یک موفقیت برای کمیته اجرایی ملی بود و یک موفقیت برای مردی بود که قصد تغییر آینده جنبش ورزش‌های دانشگاهی را در سر داشت:
دکتر پریمو نبیولو در این یونیورساید که 43 کشور مختلف و 1400 شرکت کننده یکجا جمع شده است، از بسیاری از فدراسیونهای غیر عضو خواسته شد که عضو FISU شوند. آیدین تالبر، نمایندگی اسرائیل ، به اجبار آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزیلند ر وادار به ملحق شدن در FISU کرد.
هرچند، حتی اگر ورزش‌های دانشگاهی در نهایت منجر‌به همزیستی صلح‌آمیز شوند، هنوز باید توافق موقت ایجاد شود. علاوه بر توافقی که در ارتباط سمبل‌های ملی (نه پروژه‌ها یا نیروهای ملی) و در مورد برنامه صورت گیرد، FISU فلسفه کاری خود را در ماده دو قوانین مصوب تعیین نمود که : FISU اهداف خود را بدون درنظر گرفتن یا تشخیص یک ماهیت سیاسی، یا نژادی دنبال می‌کند. از این به ‌بعد، FISU در پی سازماندهی بازی‌ها در یک سطح جهانی بود. از آن دوره مهم، ورزشهای دانشگاهی به جذب بیشتر و بیشتر شرکت کننده‌ها ادامه‌ دارد، که از تعداد کل 1407 شرکت کننده در تورین 1959 شامل 985 دانشجوی ورزشکار به تعداد کل 624/10 در 2009 (شینزین ، چین) و 174 کشور در 2003 دیگای کره تغییر پیدا کرد.
ورزش‌های زمستانی نیز دارای همان موفقیت‌ها بود. در واقع، آمارها نشان داد که 98 ورزشکار شرکت‌کننده در 1958 در زل‌آم س ، استرالیا بود درحالیکه 2511 شرکت‌کننده در سال 2007 در مسابقات زمستانی برگزار شده در تورینو (ایتالیا) به رقابت پرداختند 52 کشور در ایرزورام ترکیه در سال 2009 حضور یافتند.
در سال 2011 ، فدراسیون جهانی ورزشهای دانشگاهی ساختمان مرکزی خود را از بروکسل (بلژیک) به لوزان (سویس) انتقال داد.

عنوان قهرمانی جهانی دانشگاهی
سایر رویدادهای مهم ورزشی FISU رقابت‌های جهانی دانشگاهی می‌باشند. گسترش ورزش دانشگاهی در جهان یک سری جلسات و رقابت‌های جدید را برای تکمیل برنامه مخصوص به خود ایجاد کرد. FISU از رقابتهایی حمایت می‌کرد که نشان دهنده تداوم ورزش دانشگاهی بوده و به فدراسیون این امکان را می‌دادند که بهتر شناخته شوند. در سال 2004 ، FISU ، 25 عنوان قهرمانی دانشگاهی جهانی را ارائه داد که به جذب 845/4 شرکت‌کننده از کل 186 کشور (از 90 کشور مختلف) انجامید. در سال 2006، FISU 27 wuc را به راه انداخت که تعداد 852/5 شرکت کننده از تعداد کل 209 کشور (که از 90 کشور مختلف بودند) را به خود جلب نمود و در سال 2008 ،30 wuc به اجرا گذاشته شد. برنامه ورزش‌های wvc عبارتند از: تیر‌اندازی با کمان، بدمینتون، بیس‌بال، والیبال ساحلی، بریج، شطرنج، مسابقه صحرایی، دوچرخه سواری، سوارکاری – قایقرانی در آبهای آدام، فلوربال- فوتسال، گلف، هندبال، هاکی – کاراته، اسب‌دوانی، مسابقه‌ جهت‌یابی، پاروزنی، راگبی، قایق‌رانی، تیر‌اندازی، سافت‌بال، اسکواش، تکواندو، مسابقات ‌سه‌ تایی، قایقرانی در آبهای تند، اسکی روی آب، وزنه ‌برداری، وودبال، کشتی.

شعار و پرچم FISU
مرکز ورزش‌های دانشگاهی ایتالیا (CUSI) نمادی برای بازیهای جهانی دانشگاهی 1959 ارائه داد، اگرچه ستاره‌ها در اصل در اطراف قسمت پایینی U بودند.
FISU اخیراً طراحی نماد خود را برای بهبود و افزایش پایداری آنها در رویدادهای FISU تغییر داد. نماد شامل یک U سیاه رنگ روی یک زمینه سفید که 5 ستاره به دو مسیر تقسیم شده‌اند. 3 ستاره بالایی از چپ به راست به ترتیب عبارتند از آبی، سیاه و قرمز و 2 ستاره پایینی زرد و سبز در همان مسیر رنگ‌های المپیک هستند. طرح لوگو (FISU) به رنگ سیاه در مرکز و پایین ستاره‌ها قرار دارد.
پرچم FISU شامل نماد FISU در مرکز آن و ساخته شده از مواد سفید است.

ساختار FISU
 FISU متشکل از یک مجمع عمومی است که نشان دهنده اعضای آن می‌باشد (163 فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی). آن هیئت اصلی اجرایی آن است و کمیته اجرایی را برای یک دوره 4 ساله انتخاب می‌کند که کلیه تصمیمات لازم برای FISU را ارائه می‌دهند. 10 کمیسیون دائمی به مشاوره کمیته اجرایی در زمینه‌های تخصصی و برای ساده‌تر کردن وظایفشان می‌پردازند. FISU از طریق حق عضویت، شهریه‌های ورودی و سازماندهی، درآمدهای تلویزیونی و فعالیتهای بازاریابی تأمین مالی می‌شود. رئیس FISU اخیراً گالین لوئیس گلاد می‌باشد.

کنفرانس FISU
کنفرانس FISU در زمان برگزاری مسابقه‌های دانشگاهی یونیورساید برگزار می‌شود که تکمیل کننده جنبه ورزشی آن با جامعه شناختی و تحقیقات علمی است، از اینرو نیاز به اجماع ورزش و روحیه دانشگاهی را نشان می‌دهد. این کنفرانس همچنین با عنوان کنفرانسی برای مطالعه ورزش دانشگاهی معروف است و به بررسی موضوعاتی در ارتباط با جنبه‌های مختلف ورزش و آموزش بدنی می‌پردازد.

گردهمایی FISU
همچون یونیورسیاد، که کنگره آن دو سالانه است، FISU نیز می‌خواهد که به دانشجویان و مسؤلان ورزش دانشگاهی فرصتی بدهد تا ملاقات بیشتری باهم داشته و به بحث درپاره موضوعات مربوط به آموزش، فرهنگ و ورزش از طریق سمینارها گردهمایی‌ها بپردازند. به لحاظ علمی، سمینارها هر دو سال یکبار برگزار می‌شوند به جای سالهای یونیوساید، و هر زمان در یک مکان مختلف صورت می‌گیرد.
اصول فیزیولوژیکی تمرینات ورزشی (بخش دوم)
تأثیر رنگ‌ها بر کیفیت تمرینات ورزشی

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 07 بهمن 1400
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل