فعالیت ورزشی و کنترل کلسترول

کلسترول نوعی چربی است که میزان متعادل آن در بدن برای حفظ سلامتی ضروری است. این ماده در دیواره غشاء سلول های بدن یافت می شود. وجود کلسترول در فرایند ساختن هورمون های جنسی و استروئیدی بدن مثل تستوسترون و استروژن و همچنین برای تولید ویتامین D ضرورت دارد. 

کلسترول در انجام بسیاری از وظایف بدن ضروری است. اما وقتی مقدار آن در بدن خیلی بالا می رود، خطر ابتلا به بیماری های خاص بویژه بیماری های قلبی - عروقی افزایش پیدا می کند.

منابع تولید کلسترول یا از درون بدن یعنی کبد می باشد و یا از غذاهایی که در طول شبانه روز مصرف می کنیم. کبد انسان روزانه در حدود 1000 میلی گرم کلسترول را وارد خون می نماید. منابع غذایی سرشار از کلسترول شامل تخم مرغ، محصولات لبنی و چربی های موجود در انواع گوشت ها می باشند.

مقدار کلسترول موجود در خون چنانچه از 200 میلی گرم در دسی لیتر فراتر رود، فرد در معرض افزایش ابتلا به بیماری های قلبی قرار می گیرد. 

دو نوع کلسترول در بدن وجود دارد که عبارتند از: کلسترول مفید (کلسترول لیپو پروتئین پرچگال یا HDL-C) و کلسترول مضر (کلسترول لیپو پروتئین کم چگال یا LDL-C).

HDL-C را کلسترول مفید نامند، چرا که با کاهش خطر بیماری های قلبی زودرس ارتباط دارد. در مقابل LDL-C را کلسترول مضر می شناسند، زیرا با افزایش خطر بیماری های قلبی در ارتباط است. 

بیشتر افراد با فعالیت ورزشی و تغذیه مناسب و پیروی از روش زندگی سالم می توانند کلسترول خون شان را کنتل کنند، اما به دلیل تفاوت های ژنتیکی، برخی افراد برای کاهش کلسترول خون شان باید به پزشک مراجعه نمایند.

کاهش کلسترول متضمن قلبی سالم

عوامل بسیاری با کلسترول بالا و بیماریهای قلبی همراه با آن ارتباط دارند. بهترین راه جهت بهبود نیمرخ کلسترول، تمرکز بر کاهش عوامل خطر زایی است که بر کلسترول اثر منفی دارند، بویژه تمرکز بر عواملی مثل اضافه وزن و بی تحرکی که به آسانی قابل کنترل می باشد. اصلاح رژیم غذایی، کاهش وزن و فعالیت ورزشی درمان های اصلی تغییر سبک زندگی به شمار می روند. عوامل محیطی دیگر شامل سیگار کشیدن، مصرف مشروبات الکلی و کنترل استرس نیز در افزایش کلسترول خون موثرند. از راه تغییراتی که در روش زندگی می توان ایجاد کرد، مثل، خوردن غذاهایی با چربی اشباع کم، شروع فعالیت ورزشی و ترک سیگار میزان کلسترول خون را می توان کنترل کرد.

رابطه کلسترول با بیماری قلبی

بیماری سرخرگ کرونری یا بیماری کرونری قلب به بیماری اشاره دارد که طی دهه های گذشته علت اصلی مرگ مردان و زنان در ایالات متحده بوده است. حدود 46% مرگ ها در کشورهای غربی دلیلش حملات قلبی بوده است. تنها در ایالات متحده هر ساله حدود 1/5 میلیون نفر دچار حملات قلبی می گردند و 0/5 میلیون نفر این افراد جان خود را از دست می دهند (انجمن قلب امریکا، 2005). بیماری های قلبی تنها مختص مردان نیست، بلکه زنان هم مستثنی از این قاعده نیستند. بسیاری از افراد سرطان را بیماری مهلک قرن می شناسند درحالیکه مرگ ناشی از عوارض قلبی و عروقی در صدر علت مرگ و میر در سراسر جهان قرار دارد و همچنان بیشترین قربانی را می گیرد. بطوریکه مرگ ناشی از انواع بیماری های قلبی و عروقی نزدیک به دو برابر مرگ ناشی از انواع سرطان می باشد. 

افزایش مقادیر کلسترول خون با بیماری قلبی - عروقی در ارتباط است، در نتیجه کاهش کلسترول خون، خطر ابتلا به بیماری قلبی – عروقی را کاهش می دهد. لازم به ذکر است که کلسترول برای عملکردهای طبیعی بدن مانند تکامل دیواره های سلولی و سنتز هورمون های استروئیدی ضروری است. مشکل اصلی داشتن کلسترول خون بسیار بالاست. تحقیقات نشان داده اند، میزان کلسترول بحرانی خون که باعث افزایش خطر بیماری های قلبی می شود بیش از 200 میلی گرم در دسی لیتر خون تعریف شده است. افراد مبتلا به مقدار کلسترول تام خون فراتر از 300 میلی گرم در دسی لیتر نسبت به افرادی که مقدار کلسترول خونشان 200 میلی گرم در دسی لیتر می باشد، 3 تا 4 برابر بیشتر در معرض خطر بیماری قلبی – عروقی قرار دارند. جهت درمان کلسترول خون بالا شیوه درمانی استفاده از دارو همراه با فعالیت ورزشی و رژیم غذایی است.

فعالیت ورزشی با هدف تنظیم کلسترول و حفظ سلامتی

هنوز افراد بسیاری هستند که به فواید فعالیت ورزشی و فعالیت بدنی در زندگی روزانه خود جهت حفظ سلامتی پی نبرده اند. مهم ترین فایده فعالیت ورزشی این است که خطر مرگ زودرس ناشی از بیماری های گوناگون همچون بیماری های قلبی - عروقی را کاهش می دهد. همچنین، خطر ابتلا به بیماریهای سرطان روده بزرگ و پستان و دیابت را کاهش می دهد. همچنین فعالیت ورزشی عملکرد ذهنی را افزایش می دهد، سلامتی عضلات و استخوان ها را تضمین می کند، در حفظ عملکرد کل بدن موثر است و عدم وابستگی افراد مسن را تقویت می کند.

فعالیت ورزشی با هدف حفظ سلامتی

درصد زیادی از افراد در فعالیت های ورزشی شرکت ندارند و حتی فعالیت بدنی مناسب هم ندارند. کالج امریکایی طب ورزش به شدت از افزایش شرکت در فعالیت ورزشی یا فعالیت بدنی با شدت متوسط (مثل؛ پیاده روی سریع) حمایت می کند. این فعالیت علاوه بر آنکه خطر ابتلا به بسیاری از عوامل اصلی مرگ زودرس مانند بیماری قلبی - عروقی، برخی سرطان ها و بیماری های سوخت و سازی را کاهش می دهد، به حفظ سلامتی هم کمک می کند. 

افزایش فعالیت بدنی و فعالیت ورزشی روزانه از چند لحاظ در تندرستی افراد نقش دارد. فعالیت بدنی روزانه، ظرفیت بدنی انجام کارها را افزایش می دهد. این عامل به نوبه خود توانایی بدن در تأمین نیازهای جسمانی روزانه و نیازهای غیر منتظره زندگی را افزایش می دهد. لذا فشار وارده بر دستگاهها و اندام های بدن مانند قلب را کاهش می دهد. افزایش فعالیت بدنی در ضمن موجب مصرف بیشتر انرژی و کاهش وزن در افراد چاق می گردد. 

بین فعالیت بدنی و میزان مرگ و میر رابطه معکوس حاکم است. هر چه فعالیت بدنی روزانه بیشتر باشد، احتمال مرگ زودرس کاهش می یابد. این رابطه در بسیاری از گروههای سنی و جوامع مختلف صدق می کند. بنابراین، شواهد علمی قوی حتی مقادیر متوسط فعالیت بدنی (مانند پیاده روی منظم) را در حفظ سلامتی و محافظت در برابر بسیاری از بیماری ها ضروری می دانند. این فواید حتی در مورد بزرگسالانی که بعدها روش زندگی فعال را در زندگی خود گنجانده اند نیز صدق می کند.

فعالیت ورزشی ویژه کاستن کلسترول

در دهه گذشته، دانش زیادی درباره کلسترول و تری گلیسرید خون و حرکت آنها در بدن از طریق لیپوپروتئین ها به دست آمده است. به تازگی معلوم شده است که عوامل محیطی و ژنتیکی بسیاری بر حرکت لیپوپروتئین بسوی بافت های مختلف بدن و مقدار تری گلیسرید و کلسترول خونی که همراه با لیپوپروتئین های مختلف خون یافت می شوند تأثیر می گذارند. شرکت در فعالیت ورزشی منظم، کاهش مصرف چربی در غذا و افزایش مصرف کربوهیدرات ها بر مقدار لیپوپروتئین و کلسترول خون تأثیر مثبتی دارند و در نهایت، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند. 

اصول فیزیولوژیکی تمرینات ورزشی
اهمیت نوشیدن آب در ورزش

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
دوشنبه, 03 آبان 1400
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل