رابطه کمردرد با فعالیت بدنی

کمردرد یک از شایع ترین عارضه ها است که تقریباً بسیاری از افراد در طول زندگی خود به نوعی با آن مواجه شده اند. تشخیص علت اصلی کمردرد کار بسیار سختی است، گرچه با استفاده از تکنیک های جدید تصویر برداری و تست های بالینی این عارضه قابل شناسایی است. اکثر کمردردها طی مدت کوتاهی بهبود می یابند ولی در برخی موارد قطع درد مدت بیشتری به طول می انجامد. 

کمردردها یا بصورت حاد و یا بصورت مزمن پدیدار می شوند. کمردرد حاد به کمردردی گویند که ظرف چند روز تا چند هفته بهبود می یابد. ولی کمردرد مزمن کمردردی است که بیش از دو تا سه ماه طول می کشد. 

در صورت وجود ضایعات و درگیری بافت های نرم (عضلات، تاندون ها، لیگامنت ها)، دیسک های بین مهره ای، نخاع و ریشه های عصبی و عروق خونی به هر علتی، احتمال وقوع درد و حساسیت در همان ناحیه و یا نواحی دورتر به صورت دردهای تیر کشنده یا درد طولانی مدت همراه با مشکلات حرکتی قابل ملاحظه می باشد. 

مردان و زنان به یک نسبت به کمر درد مبتلا می گردند. احتمال ابتلا به کمر درد در سنین 30 تا 50 سالگی بیشتر است.

علل کمردرد

عوامل بیشماری باعث بروز درد ناحیه کمر می شوند. مهم ترین علت ابتلا به این عارضه بی تحرکی است.
در کل عوامل زیر را می توان از دلایل ابتلا به کمردرد برشمرد:
درد با منشاء مکانیکی
درد با منشاء عروقی
درد با منشاء التهابی
درد به دلیل عفونت
درد با منشاء احشایی
درد ناشی از تومورها
درد با منشاء روانی
درد ناشی از اختلالات دیسک بین مهره ای

درد با منشاء مکانیکی

شایع ترین علت کمر درد با منشاء مکانیکی است. ناحیه انتهایی کمر یعنی ناحیه کمر – خاجی محل اصلی ابتلا به این عارضه می باشد. 

دردهای با منشاء مکانیکی شامل موارد ذیل می باشند: کشیدگی عضلات (استرین ها)، پارگی رباط ها و لیگامان ها (اسپرین ها)، آسیب مفاصل بین مهره ای (مفاصل رویه ای)، فتق دیسک، لغزش مهره ها، تنگی کانال نخاعی یا ریشه های عصبی، تنگی مجاری عروقی، انحرافات جانبی ستون مهره، آرتروز (استئو آرتریت)، شکستگی مهره ها، در رفتگی مهره ها، اختلالات دیسک بین مهره ای

درد با منشاء عروقی

مشکلات عروقی اعم از سرخرگ ها و سیاهرگ ها از عوامل ایجاد درد می باشند. 

از جمله این اختلالات عبارتند از: 

انسداد پیشرونده و تدریجی آئورت 

انسداد عروق ایلیاک 

آنوریسم آئورت شکمی 

نارسایی های سیاهرگی 

فشار به سیاهرگ های مهره ای

​درد با منشاء التهابی

برخی از بیماری ها همچون روماتیسم باعث ایجاد التهاب می گردند. دردهای التهابی با افزایش فعالیت بدنی کاهش می یابند.

درد به دلیل عفونت

انواع عفونت های حاد و مزمن موجب بروز درد ناحیه کمر می شوند از جمله: تب مالت، عفونت حاد فضای دیسک، عفونتهای ناشی از استئومیلیت حاد و مزمن و ... .

درد با منشاء احشایی

منشاء اینگونه درد ها ارتباطی به ساختار ستون مهره ندارد. 

بیماری های دستگاه گوارشی، مشکلات دستگاه ادراری (مثل؛ سنک کلیه و پروستات) و یا بیماریهای دستگاه تناسلی می توانند باعث بروز درد ناحیه کمر باشند.

درد ناشی از تومورها

تومورهای ناحیه ستون فقرات ممکن است مهره های کمری و بافت های نرم اطراف و ریشه های عصبی را درگیر نمایند.

درد با منشاء روانی

چنانچه حضور درد بدون هیچ گونه ضایعه عضوی مشاهده شود درد روانی نامیده می شود. این درد منشاء روحی دارد و به ساختارهای اطراف مهره ها ارتباطی ندارد.

اختلال دیسک بین مهره ای

دیسک های بین مهره ای خصوصاً در ناحیه کمری همیشه تحت فشار هستند. این فشار سبب می شود که بتدریج آب دیسک کم شود و ترک های ریزی در دیواره دیسک بین مهره ای پدیدار گردند. این عوامل سبب ایجاد کمر دردی می شوند که تا ناحیه زانو منتشر شده و معمولاً همراه خواب رفتگی پاها نیست. 

اختلال در مفاصل کوچک ستون فقرات: مهره ها توسط دیسک و مفاصل کوچکی به نام فاست (facet) به همدیگر متصل می شوند. این مفاصل به علل مختلفی ممکن است دردناک شوند. درد این مفاصل نیز شبیه درد دیسک است (در کمر حس می شود و ممکن است به یک یا هر دو اندام تحتانی انتشار یابد). مهم ترین علل دردناک شدن این مفاصل عبارتند از آرتروز و اختلال عملکرد. 

در رفتگی دیسک: امروزه ورزش ناکافی، حالت های غلط ایستادن و نشستن و فشارهای روحی و روانی سبب بسیاری از کمردردها می گردد. دیسک در رفته یعنی که یک دیسک بین مهره ای به طور کامل و یا قسمتی از آن از بین رفته است، در واقع باید گفت که دیواره دیسک صدمه می بیند و فقط وقتی که قسمت مرکزی دیسک که حالت ژلاتینی دارد (هسته دیسک) از فضای بین مهره ای خارج می شود، در این صورت می توان گفت که دیسک در رفته است. 

تخریب دیسک موجب بروز 3 مشکل اصلی می شود: 1- کیفیت فنری دیسک از بین می رود. 2- تعادل ستون فقرات به هم می خورد. 3- روی عضلات و رباط های مربوطه فشار زیادی وارد می شود.

فعالیت بدنی و رژیم غذایی
تأثیر ورزش بر استخوان سازی

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
شنبه, 06 آذر 1400
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل