اسید اسکوربیک (ویتامین C)

اسید اسکوربیک در حقیقت قندی ساده و از فعالترین عوامل احیاء کننده ای است که بطور طبیعی در سلول زنده شناخته شده است. این ویتامین که یک اسید نسبتاً قوی است از نظر ساختمانی مشابه کربوهیدرات ها است. حرارت زیاد، نور، هوا، محیط قلیایی، املاح آهن و مس و آنزیم اکسیداتیو در کاهش مقدار ویتامین C در غذاها موثرند.

مقدار کمی ویتامین C در بدن ذخیره می شود (عمدتاً در غدذ فوق کلیوی، هیپوفیز و تیموس). درجه اشباع بدن از نظر ویتامین C، 5 گرم می باشد که نیاز چند ماه را در شرایط محرومیت از آن برآورده می کند. مقدار اضافی آن از طریق ادرار دفع می شود.

نقش ویتامین C

ویتامین C نقش مهمی در متابولیسم اسیدهای آمینه خصوصاً اکسیداسیون فنیل آلانین و تیروزین ایفا می کند. علاوه بر واکنش های اکسیداسیون و احیا وجود ویتامین C برای ثابت ماندن ترکیب شیمیایی بافت غضروفی و استخوانی ودندان ها ضروری است و در ساخته شدن هورمون های استروئیدی و در غدد فوق کلیوی موثر بوده و مقاومت بدن را مقابل عفونت ها و مسمومیت ها افزایش می دهد. بعلاوه تبدیل اسید فولیک را به کوآنزیم فعال آن یعنی اسید فولینیک تسهیل می نماید. ویتامین نامبرده در بعضی از تشکیلات انتقال دهنده هیدروژن در درون سلول نیز شرکت و ظرفیت اکسیداسیون و احیاء سلولی را کنترل و تنظیم می نماید و به جذب آهن در روده کمک و یون های فریک را به شکل قابل جذب آن یعنی آهن فرو احیاء می کند.

عوارض کمبود

اغلب موجودات می توانند ویتامین C را در بدن خود تولید نمایند ولی انسان بعلت فقدان نوعی آنزیم قادر به سنتز آن نیست. در صورتی که ذخیره ویتامین به کمتر از ۳۰۰ میلی گرم در بدن برسد عوارض بروز می کنند.
خستگی، درد و ورم مفاصل، ضعف عمومی، خونریزی از لثه ها، شل شدن و افتادن دندان ها، تأخیر در بهبود زخم ها و بالاخره پیدا شدن لکه های ارغوانی بر روی پوست از جمله نشانه های بیماری اسکوربوت می باشند. اسکوربوت معمولا در کودکان ۵ تا ۱۴ ماهه دیده می شود، که در تغذیه روزانه آنها از شیر گاو استفاده می شود. و در بزرگسالانی که سبزی و میوه مصرف نمی کنند بروز می کند. مصرف ۳۰۰ میلی گرم ویتامین C به مدت ده روز به درمان بیماری می انجامد.

نیاز و منابع

منابع ویتامین C عبارتند از: مرکبات (لیمو ترش، پرتقال، نارنگی و نارنج)، گوجه فرنگی، توت فرنگی، فلفل سبز، سیب زمینی، طالبی، کاهو، اسفناج، گل کلم، سبزیجات و میوه های تازه.

نیاز روزانه

خردسالان تا ده سالگی​ ۵۰ میلی گرم در روز​
بزرگسالان​ ۴۵ تا ۷۰ میلی گرم در روز​
زنان باردار و شیرده​۷۰ تا ۱۵۰ میلی گرم در روز​
از کجا ورزش را شروع کنیم؟
سیانوکوبالامین (ویتامین B12)

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 29 ارديبهشت 1401
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل