سیانوکوبالامین (ویتامین B12)

ویتامین B12 بزرگترین و پیچیده ترین ویتامین شناخته شده می باشد. برای استخراج ۲۰ میلی گرم ویتامین B12 حدود یک تن جگر مورد نیاز است. این ویتامین در محیط خنثی مقاوم و در محیط قلیایی و در برابر حرارت ناپایدار است. در طبیعت و بدن حیوانات با مولکول پروتئین همراه است و ۳۰ درصد آن هنگام پخت و پز از بین می رود.

ویتامین B12 برای جذب در روده به عامل درونی نیاز دارد. یک موکوپروتئین B12 را آماده جذب می سازد. B12 در ترکیب با پروتئین در کبد ذخیره می گردد (ذخیره کل بدن ۷ تا ۱۲ میلی گرم).

نقش ویتامین B12

این ویتامین عامل ضد کم خونی است. ویتامین B12 برای تأمین رشد، عمل طبیعی عصب و تشکیل خون لازم و ضروری است. ویتامین B12 در میتوکندری سلول جای دارد و در آن بنیان میتیل را سنتز می کند، فعالیت کوآنزیمی داشته و در متابولیسم کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها سهیم می باشد. همچنین فعالیت کوآنزیم و انجام فرآیندهای وابسته به اسید فولیک را کنترل می کند. بعلاوه ویتامین B12 در تولید لیپوپروتئین های غلاف میلین سلول های عصبی شرکت دارد که این واکنش شاید توجیهی برای علت بروز عوارض عصبی در اثر فقدان ویتامین B12 باشد.

عوارض کمبود B12

افراد با رژیم گیاهخواری که از شیر، تخم مرغ و مواد غذایی حیوانی استفاده نمی کنند، بعلت دارا نبودن این ویتامین مستعد کم خونی هستند. به طور کلی کمبود ویتامین B12 باعث کم خونی کشنده می شود. که به شکل ضایعات در ستون مهره ها و اختلال در دستگاه گوارش پدیدار می گردد.
علاوه بر عدم مصرف رژیم غذایی حیوانی، نارسایی جذب ویتامین B12 در اثر عوامل مختلف، فقدان عامل درونی بعلت برداشتن بخشی از معده و یا در اثر نقص ژنتیکی، آلودگی انگلی با کرم پهن ماهی (بعلت مصرف ماهی خام)، از جمله علل ثانویه بروز بیماری کم خونی می باشد. همچنین بیماری کمبود ویتامین B12 به همراه کمبود سایر عوامل مغذی بویژه اسید فولیک ظاهر می شود. برای درمان کم خونی می توان روزانه ۳۰ تا ۶۰ میلی گرم سیانوکوبالامین یا ترکیبات مشابه آن را از طریق تزریق عضلانی و به مدت ۲ تا ۶ هفته تجویز نمود (با تجویز پزشک).

نیاز و منابع

​غذاهای حیوانی منبع اصلی این ویتامین هستند (شیر، گوشت، پنیر، تخم مرغ و خصوصاً جگر). مواد غذایی گیاهی عاری یا فقیر از این ویتامین می باشد. در اغلب پستانداران خصوصاً انسان از محل باکتری های روده ای قسمت اعظم نیاز ویتامین B12 تأمین می گردد، ولی جذب نمی گردد. ویتامین B12 جذب شده مدت ۲ سال در بدن انسان باقی می ماند.
نیاز روزانه انسان به ویتامین B12 بطور متوسط حدود ۳ میکروگرم می باشد.

نیاز روزانه

خردسالان تا ده سالگی​ 1 تا 2 میکروگرم​
بزرگسالان​ 3 میکروگرم​
دوران بارداری و شیردهی​4 میکروگرم​
اسید اسکوربیک (ویتامین C)
اسید فولیک (ویتامین M یا Bc)

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
دوشنبه, 03 آبان 1400
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل