اسید فولیک (ویتامین M یا Bc)

اسید فولیک نسبت به حرارت، اسید و نور حساس است و خاصیت ویتامینی آن اغلب در طول ذخیره یا نگهداری مواد غذایی از بین می رود. اسید فولیک در داخل بافت های بدن (خصوصاً کبد) به شکل فعال اسید فولیک در می آید.

نقش اسید فولیک

اسید فولیک نقش ضروری انتقال ترکیبات یک کربنی در بدن را عهده دار است. در واقع نقش اسید فولیک مشابه اسید پانتوتنیک است با این تفاوت که پانتوتنیک عهده داد انتقال واحدهای دو کربنی است.
کوآنزیم اسید فولینیک در بسیاری از فرایندهای سوخت و سازی بویژه سنتز اسید آمینه و مواد پروتئینی شرکت دارد.
 

عوارض کمبود

موارد حاد کم خونی در اثر کمبود اسید فولیک در بدن ایجاد می شود. کمبود اسید فولیک بیشتر در دوره بارداری ظاهر می گردد. کمبود آن ممکن است به علت مصرف آمینو پترین که از فعالیت آنزیم تبدیل کننده اسید فولیک به شکل فعال آن یعنی اسید فولینیک جلوگیری می کند و یا در اثر بدی جذب و یا در نتیجه نقصان ویتامین C بروز می کند. کمبود غذایی، افزایش احتیاجات بدن و عدم تأمین آن از دیگر علل کمبود ویتامین Bc هستند. در اثر اسید فولیک گلبول های قرمز بزرگ شده و غلظت آن در خون کاهش می یابد. بعلاوه اختلالاتی نیز در لوله گوارش ایجاد می گردد که باعث بدی جذب و زخم دهان می گردد.
با مصرف 15 میلی گرم اسید فولیک خوراکی می توان زخم دهان، ناراحتی های گوارشی و کم خونی حاصل از کمبود ویتامین B12 را بهبود بخشید.

نیاز و منابع

اسید فولیک در غذاهای گیاهی، سبزیجات و مارچوبه، جگر، قلوه، عدس، آجیل به وفور یافت می گردد. با پخت و پز و نگهداری غذا حدود 50 درصد اسید فولیک آن از بین می رود. منبع دیگر اسید فولیک زمینه میکروبی روده است.
 

نیاز روزانه

خردسالان تا ده سالگی​ 0/1 تا 0/3 میلی گرم​
بزرگسالان​ 0/4 میلی گرم​
زنان باردار​0/8 میلی گرم​
سیانوکوبالامین (ویتامین B12)
بیوتن (ویتامین B7)

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 29 ارديبهشت 1401
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل