بیوتن (ویتامین B7)

​این ویتامین عامل ضد کم خونی است. بیوتن (ویتامین B7 یا ویتامین H) در برابر نور، حرارت، اسید و قلیا پایدار ونسبت به اکسیداسیون حساس می باشد. بیوتن به نسبت محدود در کبد و کلیه نگهداری و ذخیره می شود، و در بافت های دیگر بدن احتمالاً به شکل پیوسته با سایر ترکیبات وجود دارد.

نقش بیوتن

بیوتن کوآنزیم چندین آنزیم است که در متابولیسم چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها موثرند. مهمترین این آنزیم ها کربوکسیدازها می باشند که باعث انتقال یک مولکول گاز کربنیک بر روی ترکیبات مختلف می گردند و آنها را برای ورود به چرخه کربس و تولید انرژی آماده می سازند.

عوارض کمبود

کمبود بیوتن معمولا در انسان دیده نمی شود، مگر در افرادی که سفیده تخم مرغ را به مقدار زیاد بصورت خام مصرف کنند. زیرا سفیده تخم مرغ دارای پروتئینی به نام آویدین می باشد که در روده انسان به بیوتن پیوسته و مانع جذب آن می گردد (آویدین در اثر حرارت از بین خواهد رفت و اگر تخم مرغ بصورت پخته مصرف شود، عوارض کمبود مشاهده نخواهد شد.
فقدان بیوتن در انسان باعث بروز عوارض پوستی (تورم، رنگ پریدگی)، خستگی، بیخوابی، درد عضلانی، بی اشتهایی، تهوع، کم خونی، افزایش غلظت کلسترول خون و حساسیت مفرط ظاهر خواهد شد. این علائم با تزریق 150 تا 300 میکروگرم بیوتن در روز برطرف می گردد.
 

نیاز و منابع

مهمترین منابع این ویتامین عبارتند از مخمرها، بادام زمینی، زرده تخم مرغ، جگر، پوست برنج، شیر، هویج، اسفناج ، نمک طعام، قارچ خوراکی و گل کلم.
مقدار احتیاج روزانه به بیوتن دقیقاً تعیین نشده است، اما چون بدن روزانه 150 میکروگرم آنرا مورد استفاده قرار می دهد، به نظر می رسد که همین مقدار برای بدن کفایت می کند.

اسید فولیک (ویتامین M یا Bc)
اسید پانتوتنیک (ویتامین B5)

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
چهارشنبه, 29 دی 1400
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل