اسید پانتوتنیک (ویتامین B5)

اسید پانتوتنیک بخشی از کوآنزیم A است که در تمام سلول های موجود زنده وجود دارد. از اینرو می توان آن را در تمام منابع غذایی یافت. از آنجایی که اسید پانتوتنیک به مقدار زیاد در طبیعت وجود دارد نام آن از کلمه نیتوس به معنای فراوان مشتق شده است. اسید مذکور بیشتر بصورت کمک کلسیم یافت می شود.

اسید پانتوتنیک عمدتاً در کبد و در کلیه ذخیره می شود و در شرایط طبیعی روزانه 3 میلی گرم آن از بدن دفع می گردد.

نقش اسید پانتوتنیک

اسید پانتوتنیک بصورت کوآنزیم A دارای نقش بسیار مهم در تعداد زیادی از واکنش های متابولیسمی است.
کوآنزیم A در روند تجزیه و تشکیل کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها ضروری است. استیل کوآنزیم A در روند تولید انرژی وارد چرخه کربس می شود و در اثر اکسیداسیون کامل به آب و گاز کربنیک مبدل گشته و انرژی آزاد می سازد. استیل کوآنزیم همچنین می تواند به چربی تبدیل شده و ذخیره گردد و بالعکس و یا اسیدهای آمینه به اسید پیروویک و سپس به استیل کوآنزیم A مبدل گردد. و بالاخره استیل کوآنزیم A ممکن است به استیل کولین تبدیل گشته و یا متراکم شده و تولید کلسترل نماید.

عوارض کمبود

به علت وفور اسید پانتوتنیک در طبیعت معمولا کمبود آن در انسان مشاهده نمی شود. اما فقدان و کمبود آن به علت مصرف موادی که با اسید پانتوتنیک ناسازگارند عوارض ذیل را در بدن ایجاد می کند: خستگی مفرط، سردرد، بیخوابی، تهوع، شکم درد، درد عضلانی، احساس سوزش در پا و سفید شدن موها.

نیاز و منابع

جگر، قلوه، زرده تخم مرغ، گوشت، بادام زمینی، قارچ خوراکی، گل کلم، غلات سبوس آرد و سبزیجات از منابع سرشار اسید پانتوتنیک می باشند.
در شرایط عادی تغذیه روزانه، 10 میلی گرم اسید پانتوتنیک مورد نیاز می باشد.

بیوتن (ویتامین B7)
پیریدوکسین (ویتامین B6)

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 29 ارديبهشت 1401
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل