پیریدوکسین (ویتامین B6)

ویتامین B6 در غذاهای حیوانی و گیاهی وجود دارد و بلور سفید رنگی است که در برابر حرارت، اسید و قلیا پایدار ولی نسبت به نور و اکسیداسیون حساس است. این ویتامین بمقدار قابل ملاحظه ای در بدن ذخیره نمی شود.

نقش ویتامین B6

شکل فعال B6 یا کوآنزیم پیریدوکسال فسفات در متابولیسم اسیدهای آمینه و پروتئین ها، ضروری است همچنین کوآنزیم فوق در جذب فعال اسیدهای آمینه و بعضی از یون های معدنی از روده موثر است کوآنزیم پیریدوکسال فسفات برای سنتز پادتن و هموگلوبین نیز ضروری است. بعلاوه کوآنزیم نامبرده قسمتی از آنزیم فسفریلاز است که برای تجزیه گلیکوژن به گلوکز در کبد و عضلات لازم و حیاتی است. ویتامین B6 در سنتز اسیدهای چرب اشباع نشده که تعداد بند مضاعف آنها زیاد است (اسید آراشیدونیک، و اسید لینولئیک و اسید لینولنیک) نیز نقش اساسی بعهده دارد.

عوارض کمبود

فقدان ویتامین B6 در انسان بویژه در کودکان سبب اختلال در واکنش های متابولیسمی سلول های عصبی می گردد و موجب بروز عوارض عصبی مانند دردهای ناحیه شکم، دشواری در راه رفتن و حملات صرع و تشنّج می شود.
در بزرگسالان، پس از مصرف داروی دزوکسی پیرودوکسین (که با ویتامین B6 ناسازگار است)، عصبانیت، عوارض پوستی (شبیه پلاگر) کاهش وزن، بیخوابی، بیحسی و اشکال در راه رفتن ظاهر می شود. در شرایط فوق متابولیسم تریپتوفان نیز دچار آشفتگی می شود. و پس از مصرف از راه ادرار از بدن دفع می گردد.
بیمارانی که دچار سل می باشند در صورتی که داروی درمانی "ایزونیازید" مصرف کنند با کمبود ویتامین B6 روبرو می شوند. لذا نیازمند به دریافت اضافی این ویتامین هستند.
زنانی که هورمون استروژن جهت جلوگیری از بارداری استفاده می کنند با کمبود پیریدوکسین مواجه می گردند. علائم کلینیکی ناشی از کمبود B6 عبارتند از: کم خونی، تاخیر در رشد، ناراحتی های عصبی و افسردگی.​

نیاز و منابع

ویتامین B6 به مقدار قابل ملاحظه ای در منابع گیاهی و حیوانی از جمله گوشت، جگر، سبزیجات، پوست غلات، انواع مخمرها ماهی، سویا، بادام زمینی، ذرت وجود دارد (۹۰% ویتامین B6 در غلات ضمن عملیات آرد سازی از بین می رود).

نیاز روزانه

خردسالان تا ۱۰ سالگی​​ ۰/۶ تا ۱/۲ میلی گرم در روز​
بزرگسالان​​ ۱/۶ تا ۲/۰ میلی گرم در روز​​
زنان باردار و شیرده​​۲/۵ میلی گرم در روز​​
اسید پانتوتنیک (ویتامین B5)
نیاسین (ویتامین B3)
 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 07 بهمن 1400
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل