نیاسین (ویتامین B3)

نیاسین در برابر حرارت، نور، هوا و اسید و قلیا مقاوم است. نیاسین به این شکل در بافت های گیاهی وجود دارد. و شکل فعال ویتامین یعنی نیکوتین آمید در بافت های حیوانی یافت می گردد. اسید آمینه تریپتوفان در طی چند واکنش آنزیمی به نیاسین تبدیل می گردد.

بنابراین، این ویتامین دارای منشاء داخلی نیز می باشد. به همین جهت مقدار احتیاجات روزانه به ویتامین B3 با وضع تغذیه بدن از نظر تریپتوفان و ویتامین B6 بستگی دارد. بافت های بدن این ویتامین را به مقدار بسیار کم در خود ذخیره می کنند. (نام دیگر آن ویتامین PP می باشد)

نقش ویتامین B3

نیکوتین آمید ماده ای است که در زنجیره انتقال الکترونی (بصورت کوآنزیم NAD، NADF در تنفس سلولی) در اکسیداسیون و احیاء بافت ها دخالت دارد، و به روند تولید آب و آزاد شدن انرژی کمک می کند. فقدان NADP (نیکوتین آدنین دی نوکلوتید) در بدن باعث تورم و تحریک پوست و دستگاه گوارش می گردد.
بعلاوه کوآنزیم های نیکوتین آمید از طریق فرآیندهای اکسیداسیون و احیاء در بدن وظایف متعدد دیگری نیز انجام می دهند که سنتز ترکیبات نیرومند پنتوزها و چربی ها و تولید انرژی بوسیله گلیکولیز و تجزیه پروتئین را می توان نام برد.

عوارض کمبود

کمبود این ویتامین در انسان باعث بیماری پوستی پلاگر می گردد که دارای عوارض سه گانه؛ اسهال و کاهش وزن، بیماری های پوستی و روانی می باشد. این بیماری مخصوصاً در افرادی که تغذیه شان بر پایه غلات (بویژه ذرت) قرار گرفته باشد بروز پیدا می کند. عوارض پوستی پلاگر مشخص و نمایان است بطوری که پوست به نور بسیار حساس و لکه های رنگی در آن ظاهر می شود. شکل آنها در اطراف گردن به نام گردن بند کازال (casal) معروف است.
زخم های ناراحت کننده ای درون دست ها و پاها ظاهر می شود و چنین به نظر می رسد که بیمار چکمه به پا کرده و دستکش پوشیده است و هر نقطه از بدن که در برابر نور قرار گیرد تورم پوست به صورت متقارن رخ می دهد.
زبان قرمز و چاکدار و شکم درد بروز می کند. تولید آنزیم های گوارشی کاهش یافته و هضم و جذب ناقص می گردد و فرد دچار استفراغ و اسهال خونی می گردد. در مراحل اولیه بیماری، فرد مبتلا عصبانی، گیج و مضطرب است و با پیشرفت بیماری، اختلالات مغزی حاصله ممکن است به دیوانگی و هذیان گویی منجر گردد. و در حالات مزمن منتهی به اختلالات حسی، فلج عضلات و در نهایت به مرگ می انجامد. تجویز ویتامین PP برای بیمار همراه با دیگر ویتامین های گروه B و رژیم سرشار از گوشت به بهبودی بیماری می انجامند.

نیاز و منابع

خردسالان تا ده سالگی​​ ۹ تا ۱۰ میلی گرم نیکوتین آمید در روز​​
مردان​​ ۱۶ تا ۲۰ میلی گرم نیکوتین آمید در روز​
زنان​​۱۲ تا ۱۶ میلی گرم نیکوتین آمید در روز​
حاملگی​​۱۸ میلی گرم نیکوتین آمید در روز​
شیردهی​​​۲۰ میلی گرم نیکوتین آمید در روز​

غلات، انواع مخمرها، جگر، قلوه، گوشت، ماهی و حبوبات و بعضی از سبزی ها از جمله منابع سرشار ویتامین PP هستند. شیر و تخم مرغ به علت داشتن تریپتوفان که پیش ساز ویتامین PP هستند نیز مفیدند. باید توجه داشت که مقدار زیادی ویتامین PP در موقع پخت و پز همراه با آب از بین می رود.

پیریدوکسین (ویتامین B6)
ریبوفلاوین (ویتامین B2)

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 07 بهمن 1400
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل