تیامین (ویتامین B1)

ویتامین B1 قابل حل در آب و غیرمحلول در چربی می باشد. در محیط خنثی و قلیایی و مرطوب تجزیه می گردد و خاصیت خود را از دست می دهد، اما در محیط خشک و در برابر حرارت و اسید مقاوم است. این ویتامین را ضد بیماری اعصاب محیطی (آنتی نوروتیک) و عامل ضد بیماری بری بری نیز می گویند.

نقش ویتامین B1

تیامین بخشی از کوآنزیم پیروفسفات یا کربوکسیداز می باشد که در متابولیسم کربوهیدرات ها لازم و ضروری است و بویژه در تجزیه اسید پیروویک جهت وارد شدن به چرخه کربس (اکسیداسیون گلوکز) نقش ضروری دارد.

عوارض کمبود

کمبود ویتامین B1 باعث بروز بیماری بری بری می شود که علائم آن سفتی و سختی در مچ ها، ناگهانی بودن عمل رفلکس در مچ پاها، دردهای عضلانی در پاها، مشکلات در راه رفتن و در نهایت فلج پاها و لاغر شدن عضلات ساق و در مراحل بعدی آسیب جدی در اعصاب محیطی است. فقدان آن موجب بروز عوارض قلبی از قبیل: تپش قلب، هیپرتروفی و تدریجاً احتقان قلب و کبد می گردد. ضعف عضلانی، بی اشتهایی، حالت تهوع، تب و لاغری از دیگر عوارض کمبود یا فقدان این ویتامین در بدن است.
تراکم اسید پیروویک در خون و بافت ها از دیگر نشانه های کمبود ویتامین B1 است، زیرا در غیاب آن اسید مربوطه تجزیه نمی گردد.

نیاز و منابع

حبوبات، کبد و کلیه حیوانات غنی از ویتامین B1 هستند. در مرحله پخت و پز طولانی این عذاها، ویتامین B1 غیرفعال می شود و در قسمت آبکی خوراک های پخته شده وارد می گردد. پوسته غلات، و حبوبات و مخمرها از نظر این ویتامین بسیار غنی هستند. سبزیجات و میوه ها و فرآورده های شیر (بجز کره) از منابع خوب تیامین هستند.
از آنجایی که بین شدت متابولیسم کربوهیدرات ها و مقدار تیامین ارتباط وجود دارد، این نکته در سوخت و ساز مواد قندی حائز اهمیت است. از اینرو مقدار مورد نیاز بر اساس کربوهیدرات و انرژی رژیم غذایی تعیین شده است. کمیته بهداشت جهانی میزان نیاز روزانه آن را بین 0/4 تا 0/5 میلی گرم به ازای هر 1000 کالزی انرژی مورد نیاز در روز پیشنهاد کرده است.
احتیاج به ویتامین B1 در مراحل ضعف عمومی، نقاهت، کار عضلانی زیاد، بارداری و شیردهی بیشتر است. اگر جیره غذایی غنی از لیپیدها و پروتئین ها باشد نیاز به تیامین کاهش می یابد.

ریبوفلاوین (ویتامین B2)
ویتامین K

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
جمعه, 08 بهمن 1400
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل