ویتامین K

ویتامین K یا ویتامین ضد انعقاد خون از خونریزی جلوگیری می کند. و به شکل های متعدد وجود دارد. مثلاً ویتامین K1 از یونجه استخراج می گردد، K2 از پودر ماهی و K3 و K4 به روش های شیمیایی ساخته می شوند. به علت فراوانی در طبیعت به مقدار کافی به بدن می رسد علاوه بر این باکتری های روده نیز قادر به ساختن این ویتامین می باشند.

منابع ویتامین K و مقادیر مورد نیاز روزانه

ویتامین K در کاهو، کلم، اسفناج و نیز در بعضی میوه ها و در اکثر ریشه ها و دانه های غذایی به مقدار فراوان یافت می شود. همچنین جگر گاو منبع خوبی از این ویتامین است. نیاز روزانه به ویتامین K 1 الی 5 میلی گرم پیشنهاد شده است.

نقش ویتامین K

۱- انعقاد طبیعی خون بوسیله بسیاری از عوامل مانند پروترومبین، پروکانورتین، ترومبوپلاستین پلاسما و فاکتور استوارت، بستگی دارد. ویتامین K برای تهیه یا سنتز کلیه عوامل فوق در کبد لازم است (اما در ساختمان های آنها شرکت ندارد).
۲- ویتامین K در واکنش های فسفریلاسیون نیز حضور دارد (این نوع واکنش ها در فتوسنتز گیاهان سبز نقش عمده دارد بر همین اساس نیز واکنش فسفریلاسیون اکسیداتیو در حیوانات و انسان با شرکت و همکاری ویتامین K صورت می گیرد).
۳- در بعضی از حیوانات ویتامین K در تنفس سلولی نقش دارد.

عوارض کمبود

خون رَوی بارزترین نشانه کمبود ویتامین K در تمام سنین است که بیشتر بواسطه اختلال در جذب آن و اختلال در تهیه پروترومبین ظاهر می گردد. اختلال در جذب چربی ها نیز به عارضه فوق می انجامد.

مصرف بیش از حد ویتامین K

مصرف بیش از حد آن بویژه در نوزادان باعث مسمومیت با ویتامین می شود. نشانه های آن عبارتند از کم خونی همولیتیک، افزایش بیلی روبین در خون و تراکم رنگدانه های صفراوی در ماده خاکستری دستگاه اعصاب مرکزی.
تیامین (ویتامین B1)
ویتامین E

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 07 بهمن 1400
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل