ویتامین E

این ویتامین عامل باروری و عامل ضد عقیمی است و برای تکثیر و تولید مثل انسان و اغلب حیوانات ضروری است. تعدادی از ترکیبات شیمیایی که دارای خواص مشابه هستند و به نام توکوفرول خوانده می شوند تحت گروه ویتامین E بررسی می گردند. توکوفرول به مقدار زیاد در روغن های گیاهی وجود دارد.

روغن جوانه گندم از جمله مهمترین منابع ویتامین E است و روغن ذرت، تخم پنبه، سویا و آفتابگردان در رده های بعدی قرار دارند. البته ویتامین E در اکثر غذاهای گیاهی و حیوانی با نسبت های کمتر وجود دارد. (کره، جگر، تخم مرغ و ...).
زمانی که غذای سرخ شده در یخچال نگه داری شود حدود 70 درصد توکوفرول آن از بین می رود.

نقش ویتامین E در بدن

مهمترین وظایف ویتامین E عبارتند از:

۱- عمل آنتی اکسیدانتی (ضد اکسایش): ویتامین E به راحتی اکسیده می گردد. و مقدار اکسیژنی را که ممکن است در اختیار سایر عوامل مغذی قرار گیرد تقلیل می دهد و بدینوسیله از تخریب و یا تغییرات نامطلوب عوامل نامبرده جلوگیری می کند. لذا چربی هایی که دارای این ویتامین هستند کمتر دچار تندی و فساد می شوند. ویتامین A و C، چربی های اشباع نشده و چربی های درون بافت ها نیز در اثر همین عمل ویتامین E محافظت و نگهداری می شوند.
۲- نقش ویتامین E در تنفس سلولی: ویتامین E در آخرین تغییرات زیست – شیمی تنفس سلولی که منجر به آزادسازی انرژی از گلوکز و اسیدهای چرب و در نهایت تشکیل آب و دی اکسید کربن می شود شرکت دارد.
۳- تهیه یا سنتز ترکیبات لازم بدن: تحقیقات نشان داده است که سنتز بعضی از کوآنزیم ها و تولید گلبول قرمز در صورت عدم حضور ویتامین E دچار اختلال می گردد.
۴- منابع: این ویتامین در انواع بافت های بدن بویژه در بافت چربی، عضله و کبد و نیز در زهدان – بیضه، غده هیپوفیز و غدد فوق کلیوی به مقدار زیاد موجود است.

عوارض کمبود

کمبود ویتامین E در حیوانات سبب اختلالات تولید مثل و سقط جنین می شود. در بعضی حیوانات سبب تحلیل رفتن بیضه ها و در نتیجه عقیمی، کم خونی و ناهنجاری های رشد عضلات گردیده است. اما در انسان کمبود ویتامین E کمتر دیده می شود.

ویتامین K
ویتامین D

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
سه شنبه, 06 آبان 1399
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل