ویتامین E

این ویتامین عامل باروری و عامل ضد عقیمی است و برای تکثیر و تولید مثل انسان و اغلب حیوانات ضروری است. تعدادی از ترکیبات شیمیایی که دارای خواص مشابه هستند و به نام توکوفرول خوانده می شوند تحت گروه ویتامین E بررسی می گردند. توکوفرول به مقدار زیاد در روغن های گیاهی وجود دارد.

روغن جوانه گندم از جمله مهمترین منابع ویتامین E است و روغن ذرت، تخم پنبه، سویا و آفتابگردان در رده های بعدی قرار دارند. البته ویتامین E در اکثر غذاهای گیاهی و حیوانی با نسبت های کمتر وجود دارد. (کره، جگر، تخم مرغ و ...).
زمانی که غذای سرخ شده در یخچال نگه داری شود حدود 70 درصد توکوفرول آن از بین می رود.

نقش ویتامین E در بدن

مهمترین وظایف ویتامین E عبارتند از:

۱- عمل آنتی اکسیدانتی (ضد اکسایش): ویتامین E به راحتی اکسیده می گردد. و مقدار اکسیژنی را که ممکن است در اختیار سایر عوامل مغذی قرار گیرد تقلیل می دهد و بدینوسیله از تخریب و یا تغییرات نامطلوب عوامل نامبرده جلوگیری می کند. لذا چربی هایی که دارای این ویتامین هستند کمتر دچار تندی و فساد می شوند. ویتامین A و C، چربی های اشباع نشده و چربی های درون بافت ها نیز در اثر همین عمل ویتامین E محافظت و نگهداری می شوند.
۲- نقش ویتامین E در تنفس سلولی: ویتامین E در آخرین تغییرات زیست – شیمی تنفس سلولی که منجر به آزادسازی انرژی از گلوکز و اسیدهای چرب و در نهایت تشکیل آب و دی اکسید کربن می شود شرکت دارد.
۳- تهیه یا سنتز ترکیبات لازم بدن: تحقیقات نشان داده است که سنتز بعضی از کوآنزیم ها و تولید گلبول قرمز در صورت عدم حضور ویتامین E دچار اختلال می گردد.
۴- منابع: این ویتامین در انواع بافت های بدن بویژه در بافت چربی، عضله و کبد و نیز در زهدان – بیضه، غده هیپوفیز و غدد فوق کلیوی به مقدار زیاد موجود است.

عوارض کمبود

کمبود ویتامین E در حیوانات سبب اختلالات تولید مثل و سقط جنین می شود. در بعضی حیوانات سبب تحلیل رفتن بیضه ها و در نتیجه عقیمی، کم خونی و ناهنجاری های رشد عضلات گردیده است. اما در انسان کمبود ویتامین E کمتر دیده می شود.

ویتامین K
ویتامین D

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
چهارشنبه, 15 مرداد 1399
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل