ویتامین D

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که در چربی شیر، کره و خامه، زرده تخم مرغ و روغن کبد ماهی یافت می شود. ویتامین D (مانند ویتامین A) در روغن های نباتی وجود ندارد.
ویتامین های دسته D عامل ضد راشیتیسم (Rachitisme) می باشند. مهمترین انواع آن ویتامین D2 و D3 است. این ویتامین ها برای نمو استخوان ها و دندان ها ضروری است.

ویتامین D2 یا کلسیفرول (calciferol) در نتیجه تأثیر اشعه ماوراء بنفش بر روی ارگوسترول (Ergosterol) یا پروویتامین D حاصل می شود و اگر ارگوسترول تحت تأثیر اشعه کوتاه قرار گیرد تبدیل به ویتامین D خواهد شد.
ویتامین D در آب حل نمی شود و در اثر پختن از بین نمی رود. میزان آن در بدن ناچیز است و قسمت اعظم آن در کبد ذخیره می شود.

وظایف فیزیولوژیک ویتامین D

۱. تسهیل جذب کلسیم: ویتامین D به جذب کلسیم در روده باریک کمک می کند. در واقع ویتامین D برای تشکیل استخوان ها در بدن لازم است.
۲. تنظیم غلظت کلسیم خون: غلظت کلسیم خون در شرایط طبیعی حدود 100 میلی گرم درصد است ویتامین D به همراه هورمون پاراتیروئید و هیدروکورتیزون به تنظیم غلظت کمک می کند.
۳. شرکت در متابولیسم فسفر: ویتامین D موجب نگهداری و تثبیت فسفات در بدن و تبدیل فسفات آلی به معدنی در استخوان می شود. همچنین به جذب فسفر در روده کمک می کند.
۴. تأثیر در فعالیت بعضی از آنزیم ها: ویتامین D با تأثیر روی آنزیم های فسفاتاز قلیایی، لوسین آمینوپپتیداز و آدنوزین تری فسفاتاز معیار و مقدار استخوان سازی را خصوصاً در بیماری نرمی استخوان کنترل می کند.
۵. تأثیر در متابولیسم اسید سیتریک: ویتامین D برای اکسیداسیون اسید سیتریک لازم و ضروری است در شرایط طبیعی حدود 70% اسید سیتریک بدن در استخوان ها یافت می شود. سرعت حلالیت کلسیم و تنظیم غلظت یون کلسیم در بافت ها و مایعات بدن با غلظت اسید سیتریک خون همبستگی مستقیم دارد. غلظت اسید سیتریک در خون و اسکلت در خون و اسکلت بدن در اثر بیماری نرمی استخوان کاهش می یابد.
۶. سایر وظایف ویتامین D: بنظر می رسد که ویتامین D مقدار و حجم اسید ترشحات معده را افزایش می دهد. ویتامین D در درمان سل پوستی نیز نقش مفیدی بعهده دارد و از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

عوارض کمبود

این ویتامین به ویتامین ضد راشی تیسم (نرمی استخوان) معروف است که معمولاً در کودکان بروز می کند. و در بزرگسالان کمبود آن باعث افزایش شکنندگی استخوان ها می گردد که به استئومالاسی معروف است. علت نرمی استخوان ها کاهش فسفات و کربنات کلسیم و افزایش منیزیم در بدن است، سایر نشانه های کمبود ویتامین D عبارت است از توقف رشد بدن، بزرگ شدن جمجمه، خم شدن ساق پا، بزرگ شدن مفاصل (مچ، زانو، آرنج، قوزک پا) اشکال در راه رفتن، و باریک شدن قفسه سینه، برای درمان عوارض کمبود آن بهتر است با تزریق ویتامین به بیمار کمک کرد.

مصرف بیش از حد

مصرف مقادیر زیاد ویتامین D به مدت طولانی ممکن است موجب هیپرویتامینوز و یا عوارض مسمومیت با ویتامین D شود. نشانه های اولیه هیپرویتامینوز بویژه در کودکان عبارت است از کاهش اشتها، تهوع، استفراغ و رنگ پریدگی. بعلاوه عطش و افزایش در حجم ادرار خیلی زود ظاهر می شود و یبوست شدید حاصل می شود و بتدریج کودک لاغر، بی حوصله و خسته و غمگین می شود.

نیاز روزانه

چون ویتامین D از راه پوست و نیز بوسیله غذا در اختیار بدن قرار می گیرد. تعیین میزان دقیق احتیاجات روزانه آن به طور دقیق کار ساده ای نیست. ولی شورای تحقیقات جهانی تغذیه روزانه 500 واحد بین المللی ویتامین D را در تمام سنین توصیه کرده است. البته در شرایط بارداری، شیردهی، فعالیت های شدید جسمانی و در دوران رشد باید مقدار بیشتری ویتامین D به بدن برسد.

ویتامین E
ویتامین A

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 07 بهمن 1400
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل