ویتامین A

ویتامین A به شکل رتینول (retinol) در بافت های حیوانی یافت می شود. این ویتامین در غذاهایی که منشاء گیاهی دارند یافت نمی شود اما پروویتامین ها که منجر به تشکیل ویتامین A می گردند به مقدار فراوان در بعضی از غذاهای گیاهی وجود دارند.

ویتامین A با اکسیداسیون در مقابل هوا، نور و تشعشع بویژه اشعه ماوراء بنفش بسرعت تخریب می گردد. ولی نسبت به حرارت های کوتاه مدت پایدار است. همچنین ویتامین A در برابر جوشیدن، کنسرو شدن و انجماد نیز پایدار است.

منابع

مهمترین منابع غذایی ویتامین A عبارتند از: پنیر، شیر، کره، زرده تخم مرغ و روغن کبد انواع ماهی ها. مهمترین منابع غذایی کاروتن ها یا پیش سازهای ویتامین A عبارتند از: کاهو، هویج، گوجه فرنگی، کدو، سیب زمینی، آلو، طالبی و زردآلو.
پیش سازهای ویتامین A در دوازدهه و روده باریک به ویتامین A (رتینول) تبدیل می شوند. رتینول های حاصله معمولاً در ترکیب با اسید چرب پالمیتیک وارد مولکول های کیلومیکرون شده و از طریق گردش لنفاوی به جریان خون می پیوندند املاح صفراوی و لیپاز لوزالمعده برای عمل جذب ضروری هستند. ویتامین A در کبد ذخیره می شود و روغن کبد (ماهی مورو) منبع سرشاری از این ویتامین است. مقدار ویتامین A که در کبد انسان ذخیره می شود برای مدت شش ماه یا بیشتر کافی است. اما باید توجه داشت که برای آزاد ساختن ویتامین A از کبد وجود پروتئین ضروری است. لذا رژیم غذایی باید از نظر پروتئین مناسب باشد. به همین جهت اشخاصی که دچار سوء تغذیه پروتئینی هستند به بیماری کمبود ویتامین A نیز مبتلا می باشند.
کمبود ویتامین A سبب بیماری شبکوری و اگزروفتالمی (xerophtalmie) یا کدورت قرنیه چشم و خشک شدن ترشح اشک و بعضی ناراحتی های پوستی و مخاطی می گردد (خارش، خشکی، ریزش مو). ویتامین A در تشکیل ماده رنگی سلول های استوانه ای شبکیه که برای دید در تاریکی مورد استفاده قرار می گیرد اهمیت دارد. کمبود ویتامین A منجر به شبکوری (علامت اولیه کمبود) می شود. وفور بیش از حد لزوم این ویتامین در بدن همان عوارض فقدان را ایجاد می کند.

وظایف فیزیولوژیک ویتامین A عبارتند از

- تامین رشد طبیعی بدن
- تنظیم مکانیزم بینایی
- کنترل قابلیت نفوذ و پایداری غشای سلولی
- نگهداری بافت های مخاطی از خشکی مخاط مانند مجاری تنفسی – گوارشی
- نقش ویتامین A در تولید مثل، نگهداری جفت و تولید تخم در جنس ماده و تولید اسپرم و نگهداری بیضه ها در جنس نر لازم است.
- در نگهداری استخوان ها نقش داشته و در سنتز گلیکوژن و سنتز پروتئین موثر است.

نیاز روزانه

سازمان بهداشت جهانی میزان دریافت روزانه ویتامین A را در سنین مختلف طبق جدول زیر توصیه کرده است.

سن​ مقدار توصیه شده (میکروگرم)​​
تولد تا شش ماهگی
۷ ماهگی تا ۹ سالگی
۱۰ تا ۱۲ سالگی
۱۳ تا ۱۵ سالگی
سنین بلوغ
بزرگسالان
دوران بارداری
دوران شیردهی​​
۳۰۰
۴۰۰
۵۷۵
۷۲۵
۷۵۰
۷۵۰
۷۵۰
۱۲۰۰​
ویتامین D
دسته بندی ویتامین های مورد نیاز بدن

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
جمعه, 08 بهمن 1400
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل