نقش ویتامین ها در حفظ سلامت

هرکدام از ویتامین ها دارای نقش و عملکردی مشخص در بدن می باشند، ویتامین ها بطور کلی واکنشهای متابولیکی را به کمک عمل سیستم های آنزیمی یا کوآنزیمی کاتالیز می کنند. بعنوان مثال نیکوتین آمید بصورت کوآنزیم NAD (نیکوتین آمید آدنین دی نوکلئوتید)، ریبوفلاین بشکل FAD (فلاوین - آدنین دی نوکلئید) و اسید پنتوتنیک بصورت کوآنزیم A انجام وظیفه می نمایند.

با وجود اینکه هر یک از ویتامین ها، به تنهایی نقش مجزا و مخصوصی در بدن دارند، ولی در مجموع بعنوان تنظیم کننده واکنش های حیاتی از زمینه های مشترکی در یکسری از فعالیت های بدن برخوردارند که بشرح ذیل است.
۱. رشد
۲. تولید مثل
۳. حفظ سلامتی بدن
۴. تغذیه طبیعی برای آزادسازی انرژی و متابولیسم ذخایر انرژی بدن، متابولیسم اسید های آمینه، اسید های چرب و مواد معدنی در بدن
۵. فعالیت طبیعی اشتها و دستگاه گوارشی
۶. رفتارهای عصبی و روانی
۷. سلامتی بافت ها و مقاومت در برابر عفونت ها و بیماری ها

گروه بندی ویتامین ها

تعداد ویتامین های شناخته شده و ضروری برای بدن را ۱۳ عدد ذکر کرده اند که بر حسب حلالیت آنها در آب و یا در چربی به دو گروه تقسیم می شوند (جدول ذیل)

نام متداول شیمیایی​ گروه​


رتینول
دزهیدرورتینول

ارگوکلسیفرول​
کولیکلسیفرول

توکوفرول

فیلوکینون
فارنوکینون
منادیون
الف - ویتامین های محلول در چربی

A1 
A2 

D2 
D3 

E   

K1 
K2 
K3 


تیامین
ریبوفلاوین
نیاسین ، نیکوتین آمید
اسید پانتوتنیک
پیریدوکسین
اسید فولیک
سیانوکوبالامین

بیوتن

اسید اسکوربیک
ب - ویتامین های محلول در آب​

B1  
B2  
B3  
B5  
B6  
B9  
B12

H   

C   

تفاوت ویتامینهای محلول در چربی و محلول در آب

​۱- روند جذب ویتامین های محلول در چربی مشابه جذب چربی هاست؛ بنابراین عوامل موثر در جذب چربی ها، در جذب ویتامین ها نیز موثرند.
۲- باستثنای بعضی از موارد خاص، ویتامین های محلول در چربی بر خلاف ویتامین های محلول در آب از راه ادرار دفع نمی شوند.
۳- برخلاف ویتامین های محلول در آب که در بدن ذخیره نمی شوند. ویتامین های محلول در چربی در بدن و بویژه در کبد ذخیره می شوند و به همین جهت اختلالات حاصله از کمبود آنها دیرتر ظاهر می گردد.
۴- در نتیجه امکان ذخیره شدن در بدن و عدم دفع ویتامین های محلول در چربی اضافی، مصرف مقدار زیادی از ویتامین هایی مانند A, D, K ایجاد مسمومیت می کند.
۵- چنانچه قبلا اشاره شد بعضی از ویتامین های محلول در چربی می توانند از طریق پیش ساز یا پرو ویتامین مربوطه در بدن تشکیل شوند، بعنوان مثال ویتامین های A و D به ترتیب بوسیله کاروتن و کلسترول تهیه و دراختیار بافت های بدن قرار می گیرند.
۶- نقش فیزیولوژیک ویتامین های محلول در چربی فقط به یک ترکیب معین وابسته نیست و همانطوری که در جدول فوق نشان داده شد برای ویتامین A دو نوع ترکیب مختلف A1 و A2 وجود دارد که از نظر برخی از خواص فیزیولوژیک با یکدیگر مشابه و همانند می باشند.

کمبود و ویتامین ها

کمبود ویتامین ها در نتیجه نقصان آنها در غذا و یا بواسطه احتیاجات بیشتر بدن بعلت حاملگی، شیردهی، رشد، فعالیت ورزشی شدید، آسیب و یا در اثر اختلال در عمل بافت یا اندام های بدن بوجود می آید. اختلال در عمل بافت یا اندام ممکن است مانع جذب ویتامین غذا شود، بعنوان مثال انسداد مجاری صفراوی مانع جذب ویتامین K می شود و فقدان فاکتور داخلی یا عامل درونی عصیر معدی (یک نوع موکوپروتئین است و برای جذب ویتامین B12 لازم می باشد) عوارض کمبود ویتامین های نامبرده را ظاهر می سازد.
نشانه های بالینی و ناهنجاری هایی را که در اثر نوشیدن مقدار کافی ویتامین غذا به بدن حاصل می شود با غذای بهتر یا خوردن ویتامین مربوطه می توان برطرف ساخت.

افزایش در مصرف ویتامین ها (مسمومیت ویتامینی)

بسیاری از مردم عادت کرده اند که مقدار زیادی ویتامین مصرف نمایند. اگر ویتامین های محلول در آب به نسبت زیاد مصرف شوند. مقدار مازاد ، اثر مفیدی برای بدن ندارد. از طرف دیگر مقدار مازاد ویتامین های محلول در چربی اکثراً اثرات سمی دارند، زیرا در بدن انسان ذخیره شده و دفع نمی گردند. باید توجه داشت که در شرایطی که غذای انسان متعادل و متنوع است مصرف قرص های ویتامینی، ضرورتی ندارند. اما در بعضی حالات مانند ورزش های شدید، بیماری، دوران حاملگی و شیردهی، افراد مسن و نیز در کودکانی که دچار سوء تغذیه شده اند طبق تجویز پزشک متخصص مفید خواهد بود.

دسته بندی ویتامین های مورد نیاز بدن
نیاز روزانه بدن به ویتامین ها

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
جمعه, 08 بهمن 1400
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل