تغذیه سالم با ویتامین ها

ویتامین ها در اعمال حیاتی بدن نقشی موثر ایفا می کنند. فقدان، کمبود و یا مقدار بیش از حد این مواد در بدن، عوارضی را ایجاد می نمایند که به ترتیب، آویتامینوز (Avitaminose)، هیپوویتامینوز (Hypovitaminose) و هیپرویتامینوز (Hypervitaminose) نامیده می شوند. لازم به ذکر می باشد که بدن قادر به ساختن ویتامین نیست، بلکه این مواد باید از راه غذا وارد بدن شوند.

ویتامین ها، به طور طبیعی در سبزیجات و میوه های تازه به حد وفور وجود دارند. به طور کلی تمام موجودات زنده به ویتامین نیاز دارند ولی مقدار مورد نیاز بدن نسبت به هر یک از انواع آنها متفاوت است. به منظور متمایز نمودن ویتامین ها از سایر ترکیبات مورد نیاز بدن انسان، ویژگی های ویتامین ها را می توان چنین بیان نمود:

1) بدن قادر به ساختن آنها نیست و باید به طور مداوم به شکل ویتامین و یا ترکیبات پیش ساز ویتامین ها از راه مواد غذایی به بدن برسند.
2) احتیاج روزانه بدن به این ترکیبات به اندازه ای است که نمی توانند منشاء تولید انرژی در بدن باشند.
3) از ترکیبات سازنده سلول های بدن نبوده و عمل سازندگی به عهده ندارند.
4) برای انجام واکنش های متابولیسمی سلول های بدن و رشد طبیعی آنها ضروری می باشند و فقدان آنها در برنامه غذایی و یا اختلال در روند جذب آنها موجب پیدایش آشفتگی های متابولیسمی و بروز بیماری های خاص می گردد.

اغلب ویتامین ها و یا مشتقات آنها بصورت کوآنزیم در تجزیه و کاتالیز واکنش های متابولیسم سلولی شرکت می نمایند. (آنزیم ها از دو بخش پروتئینی و غیرپروتئینی تشکیل یافته اند بخش غیرپروتئینی که کوفاکتور نامیده می شود معمولاً از مواد معدنی یا ویتامین ها تشکیل می گردد).

بعقیده بعضی از متخصصین تغذیه، خاصیت مشترک ویتامین ها این است که بدن قادر نیست آنها را از اجسام ساده در بافت ها بسازد و در نتیجه وجود این ترکیبات بمقادیر کم در غذا ضرورت دارد. بیشتر حیوانات قادر به ساختن ویتامین C می باشند اما انسان توانایی این عمل را ندارد. بعلاوه انسان و بیشتر حیوانات قادرند بعضی از ویتامین ها را به مقدار خیلی محدود تولید کنند مثلاً می توانند نیکوتین آمید (یکی از ویتامین های گروه B) را از اسید آمینه تریپتوفان و ویتامین D را از کلسترول تهیه نماید. همچنین برخی از ویتامین ها مثلاً ویتامین K و تعدادی از ویتامین های گروه B بوسیله زمینه میکربی روده ساخته می شود.
از نظر متابولیسم مواد غذایی ارتباط نزدیکی بین برخی از ویتامین ها با عناصر معدنی از یک طرف و با اسیدهای آمینه از طرف دیگر وجود دارد. بعنوان مثال بین ویتامین B12 و کبالت و یا بین نیکوتین آمید و تریپتوفان ارتباط نزدیکی برقرار است.

توزیع ویتامین ها در منابع غذایی متفاوت است، بعضی از منابع مقدار بیشتر و برخی کمتر فاقد ویتامین می باشند؛ برای مثال شکر و یا آرد غلات که زیاد تصفیه یا آسیاب شده باشند فاقد ویتامین هستند. رژیم غذایی جوامع نیز یک عامل دیگر رسیدن ویتامین ها به بدن می باشند، مثلاً اگر غذای عمده مردم منحصر به برنج و یا آرد غلات آسیاب شده باشد بیشتر افراد در معرض کمبودهای ویتامینی (بیماری بری بری) قرار می گیرند و یا مردمی که سبزی و میوه جات کمتر مصرف می کنند بیشتر به عارضه اسکوربوت دچار می گردند. باید توجه داشت که ساختمان شیمیایی بعضی از ترکیبات آلی در بدن تغییر کرده و به ویتامین تبدیل می شوند. این گونه ترکیبات را پیش سازهای ویتامین یا پروویتامین می خوانند.

نیاز روزانه بدن به ویتامین ها
ورزش و توسعه پایدار (محیط زیست)

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
چهارشنبه, 29 دی 1400
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل