ورزش و توسعه پایدار (محیط زیست)

توسعه امری است مستمر که جنبه های مختلفی نظیر اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و غیره را در بر می گیرد. پس جامع نگری یکی از ویژگی های توسعه می باشد. علاوه بر این توسعه اساساً در ذات و جوهره خود، پدیده ای است کیفیت گرا، به همین جهت با رشد متفاوت است. توسعه همچنین به مانند هر پدیده قابل مطالعه ای، از دیدگاه ها و مقیاس مطالعاتی متفاوت نیز برخوردار است به عنوان مثال از دیدگاه های مختلف اقتصادی می توان به آن نگریست و یا در مقیاس های ملی، منطقه ای و شهری به آن توجه نمود. لذا این چنین نظمی، توجه به کار مطالعه تیمی و کارشناسی مختلط را برای معرفت شناسی پدیده ها، هرچه بیشتر می نماید.

توسعه شهری یکی از برجسته ترین زیر شاخه های توسعه به مفهوم عام است، زیرا شهر در عصر مدرنیسم، فضای اصلی محقق شدن جوانب مختلف این رویداد در حال اتفاق تاریخی است. پس شهر به عنوان محل تبلور تحولات اقتصادی – صنعتی نوین و همچنین فضای زایش فرهنگ های نو و متفاوت از دوران ماقبل مدرن، اهمیت بیشتری پیدا می کند. از زاویه دیگر، تحولات ارتباطی به ویژه اطلاعات و فن آوری های تکنولوژیکی ، علاوه بر ایجاد مفهوم جدید فضای مجازی، به گسترش هرچه بیشتر تحول شهری می انجامد. لذا انسان و جایگاه آن در فضای شهری نوین و همچنین ارتباط آن با محیط طبیعی به عنوان پایه اساسی زیستی و روانی (انسان) باید مورد بازبینی مجدد قرار گیرد، همچنین افزایش جمعیت و رشد شدید جمعیت شهری لزوم توجه به مفهوم عام توسعه و همچنین خاص مفهوم توسعه شهری را فزونی دو چندان بخشیده است.

حال با توجه به گستره مطالعه بایستی به مفاهیمی همچون توسعه (به عنوان امری جامع، پویا و کیفی)، محیط طبیعی و زیستی (به عنوان بستر شکوفایی تمدن) و همچنین انسان (و نیازهای جسمی، زیستی، روانی و اجتماعی آن) به عنوان محور تکامل و هرگونه تحول در پهنه کره زمین، توجهی دوباره نماییم.

کار، مسکن، ارتباطات و اوقات فراغت چهار تبیین زندگی مدرن هستند که توسط شهرسازان قرن بیستم، سنتز گردیدند و در این میان اوقات فراغت، با توجه به پیش بینی های متفکران گذشته، از اهمیت بیشتری برخوردار می گردد که در اینجا قصد نداریم به پیشینه فراغت بپردازیم، ولی لازم به یادآوری است که ورزش به عنوان یکی از پایه های اساسی در نظریات جامعه شناسی شهری و برنامه ریزی شهری مطرح گردیده است. در دیدگاه روانشناسی نیز، روانشاسان به مردم ساکن در شهرها که به افسردگی و اضطراب مبتلا هستند توصیه می نمایند که به ورزش های سبک، نظیر دویدن در فضای سبز و یا سنگین مانند فوتبال و تنیس یا ورزش های رزمی و … بپردازند.

این فعالیتها همچنین از مقیاس محلی، شهری، منطقه ای، ملی و بین المللی نیز برخوردار می باشند، به عنوان مثال؛ شهرهای زمستانی کشور سوییس کارکرد و حوزه نفوذی فراتر و قوی تر از شهرهای دیگر کشورها دارند. لذا بر اساس موارد ذکر شده، لازم است تا ضمن انجام بررسی و مطالعات گسترده به تعریف و ایجاد زیر ساختارها و امکانات بر اساس نیازهای اولیه تا دستیابی به توسعه پایدار پرداخت، که این کار میسر نخواهد بود مگر با اراده دولت مردان و همراهی مردم و متخصصین امر.

تغذیه سالم با ویتامین ها
نقش ورزش در توسعه پایدار

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
چهارشنبه, 29 دی 1400
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل