دانشجوی دکتری بیومکانیک ورزشی در دانشگاه خوارزمی کارشناس ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی از دانشگاه تهران کارشناس تربیت بدنی و علوم ورزشی از دانشگاه تهران

ورزش و توسعه پایدار (محیط زیست)

توسعه امری است مستمر که جنبه های مختلفی نظیر اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و غیره را در بر می گیرد. پس جامع نگری یکی از ویژگی های توسعه می باشد. علاوه بر این توسعه اساساً در ذات و جوهره خود، پدیده ای است کیفیت گرا، به همین جهت با رشد متفاوت است. توسعه همچنین به مانند هر پدیده قابل مطالعه ای، از دیدگاه ها و مقیاس مطالعاتی متفاوت نیز برخوردار است به عنوان مثال از دیدگاه های مختلف اقتصادی می توان به آن نگریست و یا در مقیاس های ملی، منطقه ای و شهری به آن توجه نمود. لذا این چنین نظمی، توجه به کار مطالعه تیمی و کارشناسی مختلط را برای معرفت شناسی پدیده ها، هرچه بیشتر می نماید.

به خواندن ادامه دادن
113 Hits
0 نظرات

نقش ورزش در توسعه پایدار

انسان سالم، جامعه سالم و زندگی سالم هدف توسعه پایدار است. آسیب‌ها و ناهنجاریهای اجتماعی امروزه از جمله مسایل مهم و اساسی جامعه در حال گذار ما به شمار می روند. پیامدهای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی آسیب‌های اجتماعی بسیار گسترده است. آمارهای نه چندان زیبنده، بیانگر این واقعیت تلخ جامعه امروزی ماست.

به خواندن ادامه دادن
124 Hits
0 نظرات

بازتوانی قلبی عروقی (قسمت دوم)

آرتریواسکلروز (تصلب شرایین) شایع ترین بیماری شریانی است و به معنی "سخت شدن شریان ها" می باشد. در این اختلال فیبرهای عضلانی و لایه اندوتلیال دیواره شریان های کوچک و آرتریول ها ضخیم می گردد. آترواسکلروز فرایند متفاوتی است که لایه داخلی (لایه اینتیمای) دیواره شریان های بزرگ و متوسط را درگیر می کند. این تغییرات شامل تجمع لیپید، کلسیم، اجزای خون، کربوهیدرات و بافت فیبروز در لایه اینتیمای شریان می باشد. این تجمع مواد را آتروما یا پلاک نیز می گویند. علی رغم تفاوت فرایندهای پاتولوژیک در این دو اختلال، به ندرت ممکن است آنها بطور مجرد ایجاد شوند و بنابراین این اصطلاحات اغلب بجای یکدیگر به کار می روند. با توجه به این که آترواسکلروز نوعی بیماری عمومی شریان ها است، اما در صورت وجود آترواسکلروز در اندام ها، معمولاً در سایر قسمت های بدن نیز مشاهده می شود.

به خواندن ادامه دادن
804 Hits
0 نظرات

بازتوانی قلبی عروقی

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیماری قلبی عروقی در ایران ۶ برابر سایر کشورهای جهان است. بر اساس آخرین آمارها از سوی سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۸۰% بیماری های قلبی عروقی، در کشورهایی با درآمد کم و متوسط، اتفاق می افتد. در ایران، حدود ۱۵ میلیون نفر از جمعیت کشور، به بیماری قلبی عروقی مبتلا هستند و حدود ۵۰ درصد مرگ و میرها نیز به دلیل بیماری های عروق کرونری قلب است.

بیماری های قلبی عروقی (Cardiovascular Disease)، بیماری هایی هستند که بر قلب و عروق خونی تأثیر می گذارند. اختلال بالینی بیماری عروق کرونری قلب، اغلب در نتیجه آترواسکلروز (تصلب شرایین) شریان های کرونری ایجاد می شود. بیماری های قلبی عروقی شامل بیماری شریان محیطی (Peripheral Arterial Disease)، فشار خون بالا (High Blood Presure)، بیماری عروق کرونری قلب (Coronary Heart Disease)، نارسایی قلبی (Heart Failure) و سکته می باشند.

به خواندن ادامه دادن
1051 Hits
0 نظرات

اهمیت ورزش و تناسب اندام برای کودکان

به یاد داشته باشیم که تشویق کودکان جهت شرکت در فعالیت های ورزشی و تناسب اندام هرگز زود نیست. پزشکان عقیده دارند که شرکت در فعالیت های مختلف موجب توسعه مهارتهای حرکتی و تقویت عضلات شده و باعث کاهش ریسک ناشی از گسترش آسیب های ناشی از بیش تمرینی می گردد. بر اساس اصول فعالیت جسمانی، کودکان حداقل 1 ساعت در روز باید ورزش نمایند. این مدت زمان شامل تمامی فعالیت های کودک اعم از دویدن ها، بازی کردن ها و فعالیت های بدنی روزانه می باشد.
به خواندن ادامه دادن
1165 Hits
0 نظرات

تمرینات پلیومتریک

تمرینات پلیومتریک تمریناتی هستند که ابتدا با کمک کشش عضلات بصورت اسنتریکی (برونگرا) و بدنبال آن برگشت هر چه سریعتر اندام بصورت کانسنتریکی (درونگرا) اجرا می گردند. در این نوع از فعالیت ها دامپینگ یا دامنه حرکتی مفصل باید کم باشد. 

تمرینات ورزشی پلیومتریک بر پایه حرکات سرعتی و قدرتی انجام می گیرد. در تمرینات پلیومتریک کشش عضله در شروع حرکت (فاز اول) بایستی با سرعت انجام گیرد، یعنی ابتدا یک کشش سریع و بدنبال آن (فاز دوم) با یک انقباض قوی حرکت به پایان می رسد. 

اجرای بهینه تمرینات پلیومتریک با بهبود عملکرد سیستم عصبی- عضلانی و به‌ منظور افزایش کارایی در ورزش های خاص صورت می گیرد. ورزشکاران با بکارگیری از توان انفجاری، برتری خود در رشته‌های مختلف را رقم خواهند زد.

به خواندن ادامه دادن
برچسب ها:
2295 Hits
0 نظرات

تمرینات ورزشی و بارداری

آیا بارداری با ورزش در تضاد است؟ آیا در حین بارداری از شروع یا ادامه فعالیت ورزشی خود می ترسید؟ 

محققین به اثبات رسانده اند که انجام فعالیت ورزشی برای اغلب زنان باردار مفید بوده و خطری آنها و جنین شان را تهدید نمی کند. با این حال، در این وضعیت خاص سوال اینجاست که آیا فعالیت عضلات شکم مشکلاتی را ایجاد نخواهد کرد؟ آیا دویدن آرام مشکل نخواهد داشت؟ افسانه ها و تصورات غلطی وجود دارند که موجب پافشاری زنان بر دوری جستن از فعالیت ورزشی می گردند. "گرچه وجود ترس موجب بازداشتن زنان از فعالیت ورزشی می گردد"، برای آسایش خاطر شما، در این مبحث بررسی واقعی روی پنج افسانه که از گذشته در خصوص تناسب اندام در حین بارداری وجود داشته را مرور می کنیم:

به خواندن ادامه دادن
1141 Hits
0 نظرات

کنترل قند خون با فعالیت ورزشی (بخش دوم)

انجام فعالیت ورزشی روزانه یکی از بهترین روش جهت پیشگیری از ابتلا به دیابت و همچنین کنترل دیابت می باشد. انجام تمرینات ورزشی برای افراد دیابتی و افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت از این حیث اهمیت دارد که تعدیل کننده جذب قند خون بوده و موجب سوخت و ساز بیشتر قند شده و دستگاههای بدن که در معرض تخریب قرار دارند را تقویت می نماید. در ضمن فعالیت های ورزشی منظم کمک زیادی به افراد مبتلا دیابتیک در جهت کنترل وزن، تعادل قند خون، افزایش جذب داروهای تجویزی با تحت تأثیر قرار گرفتن بیشتر سلول ها به داروهای کاهنده قند خون (در نتیجه مصرف قند خون و کاهش سطح قند خون)، متعادل نگه داشتن چربی خون و کاهش ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی می نمایند.

به خواندن ادامه دادن
1341 Hits
0 نظرات

کنترل قند خون با فعالیت ورزشی

گنجاندن فعالیت ورزشی مهم ترین بخش از هر طرح درمان برای دیابت می باشد. دیابت و تمرین ارتباط تنگاتنگی با هم دارند (همبستگی منفی). نکات لازم جهت انجام فعالیت ورزشی برای بیماران دیابتی، دوری جستن از تنش های بیش از حد در شروع فعالیت بدنی و کنترل مداوم قند خون می باشد. لذا برای انجام یک فعالیت بدنی مطمئن بایستی قند خون خود را قبل، در طی و پس از تمرین چک کنید. برای کسب بهترین نتیجه، 

متخصصین حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی در هفته با شدت متوسط را پیشنهاد می کنند. فعالیت هایی نظیر: 

راه رفتن سریع، شنا استقامتی، دوچرخه سواری و ...

به خواندن ادامه دادن
1046 Hits
0 نظرات

تمرینات ورزشی ناحیه کمر (بخش دوم)

در این مبحث، ادامه تمرینات معروف مکنزی که برای تشخیص مکانیکی و درمان درد بکار می روند آشنا می شوید.

ابتلا به کمردرد یا سیاتیک امری شایع در جوامع بشری است که با بهره گیری از روش های درمانی غیردارویی و با کمک تکنیک های حرکت درمانی و طب ورزشی می توانید به مدیریت درد خود پرداخته و از این تمرینات مفید و اثربخش سود ببرید. ادامه تمرینات ....


به خواندن ادامه دادن
915 Hits
0 نظرات

تمرینات ورزشی ناحیه کمر

اگر شما دچار کمردرد یا سیاتیک هستید، می توانید با استفاده تکنیک های حرکت درمانی و مشاوره های یک متخصص طب ورزشی یا فیزیوتراپ ماهر برای مدیریت درد و بهبود جنبش پذیری سود ببرید. متخصصین مذکور احتمالاً تمرینات لازم جهت اصلاح پوسچرتان را بعنوان بخشی از یک برنامه تمرین خانگی برایتان توصیف می کنند. 

در این مبحث از تمرینات معروف مکنزی که برای تشخیص مکانیکی و درمان درد بکار می رود آشنا می شوید. در واقع، متد مکنزی بیش از یک ارزیابی ویژه است و پروتکلی درمانی است، نه انجام ورزشهای تخصصی. با وجود این، اغلب مردم دنیا به اجرای تمرینات مکنزی برای درد پشت یا سیاتیک استفاده می نمایند.

به خواندن ادامه دادن
1101 Hits
0 نظرات

تمرینات توانبخشی برای ناحیه پشت

تقریباً از هر 10 نفر، 8 نفر نشانه هایی از کمردرد را حداقل یک بار در طول زندگی خود تجربه کرده اند. استراحت کردن مطلق بلافاصله پس از آسیب، روش پیشنهادی برای تسکین درد و درمان کمر درد بوده که این عمل دیگر توصیه نمی گردد. بهترین پیشنهاد این است که، فرد فعالیت های روزانه خود را پس از یک آسیب دیدگی هر چه زودتر از سر بگیرید. شما درد را می توانید تحمل کنید به شرط این که تمرینات کششی ملایم عضلات پشت را در اولین فرصت به کار گیرید. 

یک برنامه جامع توانبخشی هر دو برنامه تمرین کششی و قدرتی را در بر می گیرد. عضلات شکمی بایستی تقویت گردند، چون آنها در توانبخشی پشت داری نقش مهمی می باشند چرا که به تثبیت انحناهای ستون فقرات کمک می کنند.

به خواندن ادامه دادن
برچسب ها:
991 Hits
0 نظرات

ورزش صبحگاهی با تمرینات کششی

حرکات کششی صبحگاهی بهترین و عالی ترین روش برای بیدار کردن عضلات و آماده سازی آنها برای شروع فعالیت بدنی روزانه می باشد. حرکات کششی بدن را ریلکس می کنند و درحالیکه جریان خون به سمت عضلات و مفاصل را تسریع می بخشند و آنها را از حالت سستی و گرفتگی ناشی از خواب شبانه رها می سازند. 

حرکات کششی به شما کمک می کنند تا برای حرکت کردن و انجام فعالیت روزانه مطلوب آماده شوید. گنجاندن حرکات کششی صبحگاهی در برنامه روزانه تان، روشی مثبت برای شروع فعالیت بدنی روزانه می باشد.

به خواندن ادامه دادن
برچسب ها:
1845 Hits
0 نظرات

تمرینات ورزشی ویژه التهاب نیام کف پا

التهاب نیام کف پایی در نتیجه پارگی های کوچک بروز پیدا می کند. نیام کف پایی ساختاری صاف و محکمی دارد که به شکل گیری قوس کف پا کمک می کند. التهاب نیام کف پایی ممکن است به دلیل آسیب ناشی از پُرکاری ایجاد گردد و یا ممکن است دلیل واضحی برای آن وجود نداشته باشد. درد ناشی از این آسیب در پایین پاشنه پا متمرکز است و بطور مشخص با برداشتن چند قدم اول در صبح (بعد از خواب شبانه) و یا بعد از یک دوره استراحت طولانی مدت بدتر خواهد شد. پریدن یا اعمال فشار روی پاشنه نیز ممکن است علائم را بدتر و شدیدتر نماید. درمان این آسیب شامل کشیدگی تاندون آشیل و عضلات پشت ساق پا، یخ درمانی، استفاده از داروهای مسکن، استفاده از بالشتک های ژلاتینی مخصوص پاشنه پا، استفاده از آتل های شبانه و استفاده از محافظ های قوس کف پا است که در اکثر مواقع به بهبود آسیب کمک شایانی می نماید.
چنانچه علائم آسیب و درد با استفاده روشهای فوق بهبود پیدا نکرد بایستی به پزشک متخصص رجود کرد.

به خواندن ادامه دادن
برچسب ها:
2171 Hits
0 نظرات

تمرینات ورزشی ویژه بازتوانی مچ پا

بازتوانی اسپرین مچ پا به پنج مرحله تقسیم می شود: 

مرحله اول بازتوانی شامل PRICEMM و انجام حرکات اولیه در مچ پا است؛ با حرکت مچ پا با انگشت بزرگ الفبای انگلیسی را با حروف بزرگ بنویسید. فقط مچ پا را به سمت نقطه کشش مناسب حرکت دهید. ایجاد برخی دردها و ناراحتی ها در حین انجام این تمرین طبیعی است، اما درد نباید شدید و غیر قایل تحمل باشد. مرحله اول بازتوانی بطور معمول حداقل 3 تا 7 روز طول می کشد و هدف آن کاهش درد و تورم و بازگشت حرکت به مفصل می باشد.

 مراحل 2 و 3 بازتوانی مچ پا شامل تمرینات افزایش دامنه حرکتی مفصل، مانند تمرینات تعادلی و تقویتی می باشد. هنگامیکه التهاب مچ پا بهبود پیدا کرد و شما توانستید بدون هیچ گونه دردی بایستید و راه بروید، زمان حرکت به مرحله دوم بازتوانی فرا رسیده است. مرحله دوم بازتوانی را با انجام تمرینات کششی مرحله اول شروع کنید و سپس تمرینات تعادلی و تقویتی را انجام دهید و این کار را تا زمان بهبودی (معمولاً بعد از 1 تا 3 هفته) ادامه دهید. در نهایت، تلاش کنید به جایی برسید که تمامی تمرینات مربوط به مرحله 2 و 3 را انجام دهید. اما اگر انجام یک تمرین جدید موجب ایجاد درد شود، تمرین را متوقف کنید و بعد از چند روز دوباره سعی کنید آن را اجرا کنید. برای اسپرین های مچ پا، شما باید علاوه بر انجام تمرینات کششی و تقویتی عضلات پشت ساق پا (دوقلو و نعلی)، تمرینات ویژه مچ پا که در زیر آمده است را نیز انجام دهید:

به خواندن ادامه دادن
برچسب ها:
2889 Hits
0 نظرات

تمرینات ورزشی ویژه التهاب تاندون آشیل

تاندون آشیل گرچه تاندونی ضخیم و نیرومند است، اما هنگام انجام تمرینات ورزشی و فعالیت های بدنی روزمره ممکن است در معرض نیروی زیاد قرار گرفته و در معرض التهاب یا پارگی قرار گیرد. 

آسیب های تاندون آشیل به دو دسته تقسیم می گردند: آسیب های مزمن (آسیب های ناشی از فعالیت زیاد و پُرکاری) و آسیب های حاد. 

پُرکاری ممکن است موجب شود تا تاندون آشیل به آرامی دچار پارگی گردد. که به این حالت التهاب تاندون آشیل گفته می شود. علائم التهاب تاندون آشیل شامل: درد، تورم، سفتی و خشکی می باشد که بر روی نواحی خاصی (معمولاً در حدود فاصله 2/5 سانتی متری جایی که به استخوان پاشنه متصل می شود) متمرکز خواهد شد. 

درمان اولیه التهاب تاندون آشیل شامل دوری از فعالیت های ناراحت کننده و درد آور و همچنین استراحت می باشد.

به خواندن ادامه دادن
برچسب ها:
4738 Hits
0 نظرات

تمرینات ورزشی ویژه شین اسپلینت

در ورزش هایی که ورزشکاران بطور مکرر در حال دویدن و پریدن می باشند، درد جلوی ساق پا بسیار متداول است، بخصوص ورزشکارانی که ورزش های شدید انجام می دهند. شایع ترین علت درد ساق پا هنگام دویدن شین اسپلینت (درد جلوی ساق پا) نام دارد که به آن سندرم استرس داخلی درشت نی (Medial Tibial Stress Syndrome) نیز گفته می شود. به نظر می رسد این عارضه به دلیل افزایش فشار روی عضلات پشت ساق پا اتفاق می افتد. بهترین گام برای شروع درمان، توقف فعالیت به مدت یک هفته، سپس برگشت به فعالیت بطور تدریجی می باشد. استفاده از کفش های ورزشی مناسب هنگام ورزش بسیار حائز اهمیت است.

به خواندن ادامه دادن
برچسب ها:
1730 Hits
0 نظرات

تمرینات ورزشی ویژه سندرم درد کشککی رانی

تعداد زیادی از افراد در دوره های از زندگی خود درد زانو را تجربه کرده اند. مفصل زانو به علت فشار کار روزانه مستعد بسیاری از آسیب ها است. آگاهی از عواملی که سبب درد زانو می گردند به ما کمک خواهند کرد تا با تشخیص سریعتر، درمانی موثرتر را برگزینیم. 

مفصل زانو از سه بخش تشکیل می شود: مفصل درشت نئی - رانی (تیبیوفمورال) که شامل دو بخش داخلی و خارجی است و مفصل کشککی - رانی (پاتلوفمورال) که بخش سوم را تشکیل می دهد. 

ثبات مفصل به وضعیت و ساختار عضلات، رباط ها (عناصری که استخوان‌ها را به هم وصل می‌کند), کپسول مفصلی و همچنین راستای اندام تحتانی بستگی دارد. هر گونه تغییر در آرایش و وارد آمدن فشارهای بیش از حد منجر به بروز مشکلات و درد و ناهنجاری در این ناحیه از بدن می گردد. 

سندرم درد کشککی رانی (patellofemoral pain syndrome) یکی از این ناهنجاری ها است که برای درمان آن به روش غیر تهاجمی باید اینگونه مدیریت گردد: کشش عضلات همسترینگ، بالا آوردن مستقیم پا، سُرخوردن بر روی دیوار به کمک عضلات چهار سر ران، کشش نوار خاصره ای - درشت نئی و بالا آوردن مستقیم پا به روش اصلاح شده

به خواندن ادامه دادن
برچسب ها:
1622 Hits
0 نظرات

تمرینات ورزشی ویژه عضلات همسترینگ

مرحله اول شامل تمرینات کششی به منظور کاهش درد اولیه و تورم می باشد. اصول PRICEMM را به کار بگیرید و از یک باند فشاری 15 سانتی متری استفاده نمایید. هنگامی که در حین راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها هیچ دردی را احساس نکردید، می توانید مرحله دوم که شامل تمرینات تقویتی است را آغاز کنید، اما فراموش نکنید که تمرینات کششی مرحله اول را نیز ادامه دهید. مرحله...
به خواندن ادامه دادن
برچسب ها:
5991 Hits
0 نظرات

تمرینات ورزشی ویژه عضلات چهار سر ران

مرحله اول شامل تمرینات کششی به منظور کاهش درد اولیه و تورم می باشد. اصول PRICEMM (محافظت، استراحت نسبی، یخ درمانی، تحت فشار قرار دادن، بالا نگه داشتن، استفاده از داروها و درمان کاری) را بکار گیرید و از یک باند فشاری 15 سانتی متری استفاده نمایید. هنگامی که در حین راه رفتن یا بالا و پایین رفتن از پله ها هیچ دردی را احساس نکردید، می توانید مرحله دوم که شامل تمرینات تقویتی است را آغاز نمایید، اما فراموش نکنید که تمرینات کششی مرحله اول را نیز ادامه دهید.

به خواندن ادامه دادن
برچسب ها:
2496 Hits
0 نظرات

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل