تمرینات ورزشی ویژه التهاب نیام کف پا

التهاب نیام کف پایی در نتیجه پارگی های کوچک بروز پیدا می کند. نیام کف پایی ساختاری صاف و محکمی دارد که به شکل گیری قوس کف پا کمک می کند. التهاب نیام کف پایی ممکن است به دلیل آسیب ناشی از پُرکاری ایجاد گردد و یا ممکن است دلیل واضحی برای آن وجود نداشته باشد. درد ناشی از این آسیب در پایین پاشنه پا متمرکز است و بطور مشخص با برداشتن چند قدم اول در صبح (بعد از خواب شبانه) و یا بعد از یک دوره استراحت طولانی مدت بدتر خواهد شد. پریدن یا اعمال فشار روی پاشنه نیز ممکن است علائم را بدتر و شدیدتر نماید. درمان این آسیب شامل کشیدگی تاندون آشیل و عضلات پشت ساق پا، یخ درمانی، استفاده از داروهای مسکن، استفاده از بالشتک های ژلاتینی مخصوص پاشنه پا، استفاده از آتل های شبانه و استفاده از محافظ های قوس کف پا است که در اکثر مواقع به بهبود آسیب کمک شایانی می نماید.
چنانچه علائم آسیب و درد با استفاده روشهای فوق بهبود پیدا نکرد بایستی به پزشک متخصص رجود کرد.

به خواندن ادامه دادن
برچسب ها:
4170 Hits
0 نظرات

تمرینات ورزشی ویژه بازتوانی مچ پا

بازتوانی اسپرین مچ پا به پنج مرحله تقسیم می شود: 

مرحله اول بازتوانی شامل PRICEMM و انجام حرکات اولیه در مچ پا است؛ با حرکت مچ پا با انگشت بزرگ الفبای انگلیسی را با حروف بزرگ بنویسید. فقط مچ پا را به سمت نقطه کشش مناسب حرکت دهید. ایجاد برخی دردها و ناراحتی ها در حین انجام این تمرین طبیعی است، اما درد نباید شدید و غیر قایل تحمل باشد. مرحله اول بازتوانی بطور معمول حداقل 3 تا 7 روز طول می کشد و هدف آن کاهش درد و تورم و بازگشت حرکت به مفصل می باشد.

 مراحل 2 و 3 بازتوانی مچ پا شامل تمرینات افزایش دامنه حرکتی مفصل، مانند تمرینات تعادلی و تقویتی می باشد. هنگامیکه التهاب مچ پا بهبود پیدا کرد و شما توانستید بدون هیچ گونه دردی بایستید و راه بروید، زمان حرکت به مرحله دوم بازتوانی فرا رسیده است. مرحله دوم بازتوانی را با انجام تمرینات کششی مرحله اول شروع کنید و سپس تمرینات تعادلی و تقویتی را انجام دهید و این کار را تا زمان بهبودی (معمولاً بعد از 1 تا 3 هفته) ادامه دهید. در نهایت، تلاش کنید به جایی برسید که تمامی تمرینات مربوط به مرحله 2 و 3 را انجام دهید. اما اگر انجام یک تمرین جدید موجب ایجاد درد شود، تمرین را متوقف کنید و بعد از چند روز دوباره سعی کنید آن را اجرا کنید. برای اسپرین های مچ پا، شما باید علاوه بر انجام تمرینات کششی و تقویتی عضلات پشت ساق پا (دوقلو و نعلی)، تمرینات ویژه مچ پا که در زیر آمده است را نیز انجام دهید:

به خواندن ادامه دادن
برچسب ها:
6415 Hits
0 نظرات

تمرینات ورزشی ویژه التهاب تاندون آشیل

تاندون آشیل گرچه تاندونی ضخیم و نیرومند است، اما هنگام انجام تمرینات ورزشی و فعالیت های بدنی روزمره ممکن است در معرض نیروی زیاد قرار گرفته و در معرض التهاب یا پارگی قرار گیرد. 

آسیب های تاندون آشیل به دو دسته تقسیم می گردند: آسیب های مزمن (آسیب های ناشی از فعالیت زیاد و پُرکاری) و آسیب های حاد. 

پُرکاری ممکن است موجب شود تا تاندون آشیل به آرامی دچار پارگی گردد. که به این حالت التهاب تاندون آشیل گفته می شود. علائم التهاب تاندون آشیل شامل: درد، تورم، سفتی و خشکی می باشد که بر روی نواحی خاصی (معمولاً در حدود فاصله 2/5 سانتی متری جایی که به استخوان پاشنه متصل می شود) متمرکز خواهد شد. 

درمان اولیه التهاب تاندون آشیل شامل دوری از فعالیت های ناراحت کننده و درد آور و همچنین استراحت می باشد.

به خواندن ادامه دادن
برچسب ها:
8449 Hits
0 نظرات

تمرینات ورزشی ویژه شین اسپلینت

در ورزش هایی که ورزشکاران بطور مکرر در حال دویدن و پریدن می باشند، درد جلوی ساق پا بسیار متداول است، بخصوص ورزشکارانی که ورزش های شدید انجام می دهند. شایع ترین علت درد ساق پا هنگام دویدن شین اسپلینت (درد جلوی ساق پا) نام دارد که به آن سندرم استرس داخلی درشت نی (Medial Tibial Stress Syndrome) نیز گفته می شود. به نظر می رسد این عارضه به دلیل افزایش فشار روی عضلات پشت ساق پا اتفاق می افتد. بهترین گام برای شروع درمان، توقف فعالیت به مدت یک هفته، سپس برگشت به فعالیت بطور تدریجی می باشد. استفاده از کفش های ورزشی مناسب هنگام ورزش بسیار حائز اهمیت است.

به خواندن ادامه دادن
برچسب ها:
2499 Hits
0 نظرات

تمرینات ورزشی ویژه سندرم درد کشککی رانی

تعداد زیادی از افراد در دوره های از زندگی خود درد زانو را تجربه کرده اند. مفصل زانو به علت فشار کار روزانه مستعد بسیاری از آسیب ها است. آگاهی از عواملی که سبب درد زانو می گردند به ما کمک خواهند کرد تا با تشخیص سریعتر، درمانی موثرتر را برگزینیم. 

مفصل زانو از سه بخش تشکیل می شود: مفصل درشت نئی - رانی (تیبیوفمورال) که شامل دو بخش داخلی و خارجی است و مفصل کشککی - رانی (پاتلوفمورال) که بخش سوم را تشکیل می دهد. 

ثبات مفصل به وضعیت و ساختار عضلات، رباط ها (عناصری که استخوان‌ها را به هم وصل می‌کند), کپسول مفصلی و همچنین راستای اندام تحتانی بستگی دارد. هر گونه تغییر در آرایش و وارد آمدن فشارهای بیش از حد منجر به بروز مشکلات و درد و ناهنجاری در این ناحیه از بدن می گردد. 

سندرم درد کشککی رانی (patellofemoral pain syndrome) یکی از این ناهنجاری ها است که برای درمان آن به روش غیر تهاجمی باید اینگونه مدیریت گردد: کشش عضلات همسترینگ، بالا آوردن مستقیم پا، سُرخوردن بر روی دیوار به کمک عضلات چهار سر ران، کشش نوار خاصره ای - درشت نئی و بالا آوردن مستقیم پا به روش اصلاح شده

به خواندن ادامه دادن
برچسب ها:
2846 Hits
0 نظرات

تمرینات ورزشی ویژه عضلات همسترینگ

مرحله اول شامل تمرینات کششی به منظور کاهش درد اولیه و تورم می باشد. اصول PRICEMM را به کار بگیرید و از یک باند فشاری 15 سانتی متری استفاده نمایید. هنگامی که در حین راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها هیچ دردی را احساس نکردید، می توانید مرحله دوم که شامل تمرینات تقویتی است را آغاز کنید، اما فراموش نکنید که تمرینات کششی مرحله اول را نیز ادامه دهید. مرحله...
به خواندن ادامه دادن
برچسب ها:
13995 Hits
0 نظرات

تمرینات ورزشی ویژه عضلات چهار سر ران

مرحله اول شامل تمرینات کششی به منظور کاهش درد اولیه و تورم می باشد. اصول PRICEMM (محافظت، استراحت نسبی، یخ درمانی، تحت فشار قرار دادن، بالا نگه داشتن، استفاده از داروها و درمان کاری) را بکار گیرید و از یک باند فشاری 15 سانتی متری استفاده نمایید. هنگامی که در حین راه رفتن یا بالا و پایین رفتن از پله ها هیچ دردی را احساس نکردید، می توانید مرحله دوم که شامل تمرینات تقویتی است را آغاز نمایید، اما فراموش نکنید که تمرینات کششی مرحله اول را نیز ادامه دهید.

به خواندن ادامه دادن
برچسب ها:
4541 Hits
0 نظرات

تمرینات ورزشی ویژه ران صدادار

موارد زیادی وجود دارند که می توانند موجب ایجاد صدا در مفصل ران هنگام حرکت شوند. به طور کلی، اگر این صداها با درد همراه نباشند، اهمیت چندانی ندارند. شایع ترین علت ایجاد صدا در مفصل ران در هنگام حرکت، سندرم ران صدادار می باشد. 

با توجه به اینکه کیسه های زلالی بین استخوان و عضله یا تاندون جهت جلوگیری از ساییدگی قرار می گیرند. چنانچه عضله یا تاندون سفت و خشک شوند، ممکن است بیش از حد بر روی استخوان و کیسه زلالی ساییده شوند و باعث بروز صدا در مفصل شوند. این فرایند می تواند گاهاً به التهاب کیسه زلالی تاندون یا عضله منجر شود که موجب ایجاد درد در آن ناحیه خواهد شد. 

سندرم ران صدادار ممکن است در بخش قدامی یا جانبی مفصل ران اتفاق بیفتد. این دو نوع سندرم، با یخ درمانی، داروهای مسکن و تمرینات بازتوانی که بر روی کشش عضلات یا تاندون های سفت شده متمرکز شود، قابل درمان می باشند.

به خواندن ادامه دادن
برچسب ها:
نظر اخیر در این پست
سعید غلامی
مطالب خیلی عالی و حرفه ای بود..‌.خیلی ممنون.این آسیب دیدگیم منو از نظر روحی و جسمی تحت فشار گذاشته بود و خیلی اذیت شدم ب امید خدا ... خواندن بیشتر
شنبه, 18 فروردين 1397 21:49
3802 Hits
1 نظر

تمرینات ورزشی مختص کشیدگی عضلات کشاله ران

درد حاد در کشاله ران معمولاً بر اثر کشیدگی عضلات، کبودی یا هماتوم و یا کشیدگی لیگامنت ها ایجاد می شود. عموماً کشیدگی کشاله ران بعد از 2 هفته مراقبت مناسب، بهبود می یابد. تشخیص علت درد کشاله ران یا مفصل ران می تواند مشکل باشد. اگر درد کشاله ران توسط تمرینات ورزشی بیان شده در ذیل بهبود پیدا نکرد، باید به پزشک مراجعه نمایید.

به خواندن ادامه دادن
برچسب ها:
13280 Hits
0 نظرات

تمرینات ورزشی ثبات مرکزی بدن

ستون مهره ها، یک ستون چند بخشی است که ذاتاً ناپایدار بوده به گونه ای که برای حرکت و چرخش به طرفین نیاز به ثبات و پایداری دارند. عضلات ثبات دهنده مرکزی بدن شامل عضلات محافظت کننده از ستون مهره ها، عضلات شکمی، عضلات کف لگن و عضلات مفصل ران می باشند.هر حرکتی در بدن (نه تنها حرکات تنه، بلکه حرکات سایر اندام ها)، از مرکز بدن آغاز می شود. 

به دلیل اینکه عضلات ثبات دهنده مرکزی زیر بنای تمام حرکات بدن هستند، بنابراین افزایش قدرت و انعطاف پذیری آنها، علاوه بر اینکه به بالا بردن عملکرد آنها منجر می گردد، بلکه میزان آسیب دیدگی آنها را نیز کاهش می دهد. 

هدف از اجرای برنامه افزایش ثبات مرکزی بدن باید افزایش انعطاف پذیری و قدرت عضلانی و نیز بهبود تعادل باشد.

به خواندن ادامه دادن
8059 Hits
0 نظرات

تمرینات ورزشی ویژه کمردرد حاد

کمردرد بیماری است که بیشتر افراد اعم از ورزشکاران و غیر ورزشکاران در زندگی خود به آن مبتلا می گردند. در هر سنی درصدی از مردم از این عارضه رنج می برند ولی حداکثر میزان شیوع این بیماری در سنین 45 تا 60 سالگی اتفاق می افتد. با توجه به پیچیدگی های آناتومیکی، علل زیادی را برای کمردرد می توان برشمرد، از جمله؛ کشیدگی های عضلانی، فتق دیسک، آرتروز مهره ها، تنگی مجرای نخاعی و غیره. در هر صورت علل کمر هرچه که باشد، برای درمان کمردردهای حاد، استراحت مطلق مفید نیست و اغلب موجب تشدید علائم و تأخیر در بهبودی می شود. داشتن یک برنامه تمرینی ساده، اغلب موجب بهبودی شده و ممکن است مدت زمان بهبودی را کاهش دهد.

به خواندن ادامه دادن
برچسب ها:
2163 Hits
0 نظرات

تمرینات ورزشی برای آرنج تنیس بازان و آرنج گلف بازان

این عارضه که تحت عنوان التهاب اپی کندیل خارجی (آرنج تنیس بازان) و التهاب اپی کندیل داخلی (آرنج گلف بازان) استخوان بازو شناخته می شود، نوعی التهاب تاندونی در ناحیه آرنج است. علائم این آسیب اغلب با درد آزار دهنده در آرنج حین فعالیت های دستیابی (دراز کردن دست برای رسیدن به چیزی) و چنگ زدن (گرفتن) اشیاء شروع می شود. این عارضه ناشی از حرکات تکراری که نیازمند استفاده از نیروی عضلانی برای انجام فعالیت می باشد بروز می کند. افراد مبتلا، از درد هنگام گرفتن یا بلند کردن اشیاء یا حتی هنگام تکان دادن دست ها شکایت دارند. در این آسیب آرنج به فشار یا تماس مستقیم و حتی تکان های ناگهانی حساس خواهد شد و ممکن است یک تورم موضعی در قسمت فوقانی آرنج بوجود آید.

به خواندن ادامه دادن
3146 Hits
0 نظرات

تمرینات ویژه افزایش دامنه حرکتی شانه بعد از آسیب دیدگی

تمرینات پاندولی: در حالی که دست سالم خود را روی یک صندلی یا میز قرار داده اید، به جلو خم شوید و دست آسیب دیده را به سمت پایین آویزان کنید. تا جائیکه درد اجازه می دهد، دست را به آرامی به شکل دورانی بچرخانید. در اولین روزهای پس از آسیب دیدگی، این چرخش را به مدت 2 تا 3 دقیقه و دو بار در روز، هم در جهت عقربه های ساعت و هم خلاف جهت آن انجام دهید.

بالا کشیدن دست ها بر روی دیوار: با فاصله ای در حدود سه چهارم طول یک دست در کنار یک دیوار بایستد طوری که دست آسیب دیده نزدیک دیوار باشد. از انگشتان دست خود به شیوه عنکبوتی استفاده کنید و دست آسیب دیده را بر روی دیوار به سمت بالا ببرید، تا جائیکه کپسول مفصلی کشیده شود. وقتی که دست به بالاترین نقطه رسید شما می توانید بر اساس شدت درد، آن را در این وضعیت به مدت 10 ثانیه نگه دارید. در صورت تمایل شما می توانید در این وضعیت دست خود را به مدت 5 ثانیه از دیوار جدا کنید تا عضلات چرخاننده شانه نیز فعال شوند. هر روز، در 3 ست 5 تایی این حرکت را تکرار کنید.

به خواندن ادامه دادن
برچسب ها:
4615 Hits
0 نظرات

تمرینات ورزشی برای تقویت شانه و کتف

با توجه به اینکه ناحیه کمربند شانه دارای پیچیدگی نسبتاً بالایی در بین مفاصل بدن است، نیازمند توجه جدی می باشد. جهت انجام فعالیت های روزانه نیاز به سلامت تمامی عضلات و صحت مفاصل این ناحیه داریم و لذا باید به تقویت عضلانی و توسعه حرکتی مفاصل شانه و کتف پرداخت. احساس درد و سفتی در شانه از علائم آغاز یک عارضه جدی در آینده ای نزدیک خبر می دهد. 

درد و سفتی ممکن است آنقدر شدید باشد که بیمار مشکلاتی جدی در برخاستن از روی صندلی، غلط زدن در رختخواب و یا بالا بردن دست به بالای سر را داشته باشد. در پی سفتی، درد معمولا به دنبال سفتی بروز پیدا می کند که در صورت عدم درمان بموقع می تواند بیمار را به سختی بیندازد.

به خواندن ادامه دادن
برچسب ها:
3846 Hits
0 نظرات

تمرینات ورزشی برای درمان گردن درد

برای درمان درد ناحیه گردن، انجام تمرینات ورزشی بطور ویژه پیشنهاد می گردد. تمرینات مختص گردن درد شامل ترکیبی از تمرینات کششی و تقویتی خواهد بود. عمده ترین دلایل گردن درد مربوط به وضعیت قرار گیری آن است، تمرینات ورزشی باید در جهت فرونشاندن درد بکار گرفته شوند. 

گردن درد مزمن یا عود کننده موجب ناتوانی شدید می گردند و همچنین می تواند با درد قسمت فوقانی پشت، درد کتف، و سردرد همراه گردد. این نشانه ها، همراه با سفتی عضلات گردن و سفتی مفاصل، می تواند ساده ترین فعالیت روزانه را با درد همراه سازند.

به خواندن ادامه دادن
برچسب ها:
2240 Hits
0 نظرات

علل بروز آسیب های ورزشی

خطر بروز آسیب های ورزشی عموماً به رشته ورزشی، تجهیزات ورزشی، زمین ورزشی و شیوه تمرینی افراد وابسته است. جهت شناخت دقیق آسیب گام اولیه بایستی تشخیص آسیب، درمان موثر، پیشگیری از صدمات آتی و جمع آوری اطلاعات مربوط به سابقه مکانیسم آسیب باشد. گاهی اوقات تنها یک مکانیسم مجزا مسئول بروز آسیب است، ولی در بیشتر مواقع چندین مکانیسم به اتفاق در بروز یک آسیب وارد عمل می شوند. شناسایی دقیق مکانیسم های آسیب جهت شناخت موقعیت،درمان و توانبخشی ضرورت دارند.

به خواندن ادامه دادن
4832 Hits
0 نظرات

صفحه اول . درباره ما . ارتباط با ما . تبلیغات

© 1394 -  تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای “بهینه سازان وب ایران” محفوظ است .

طراحی سایت : ترانگل