مزایای پیلاتس

folder_openدسته‌بندی نشده
commentبدون دیدگاه

مزایای شرکت در تمرینات پیلاتس به شما انگیزه می‌دهد تا عضلات میان تنه (Core) خود را تقویت کنید.

پیلاتس که توسط سلبریتی‌ها بواسطه ایجاد فرم کشیده و متناسب اندام رایج شده است، به ورزشی شناخته شده تبدیل شده است.

این موضوع که از پیلاتس بعنوان ورزشی برای لاغر و کشیده ساختن بدن خصوصاً در زنان نام برده می‌شود، تصوری نادرست است. تمرینات پیلاتس برای همه افراد، صرف نظر از جنسیت، سن، نژاد، اندازه، توانایی یا سطح آمادگی جسمانی فعلی مناسب است. و مزایای پیلاتس در مورد همه افراد صدق میکند.

مجموعه پیلاتس، که شامل تمرینات روی تشک و تمرینات با تجهیزات تخصصی است، از بیش از 600 تمرین متنوع تشکیل شده است.

چه افرادی می‌توانند از تمرینات پیلاتس بهره ببرند؟

تمام اشخاص و با هر شرایطی می‌توانند از آن سود ببرند، چه سبک زندگی بی‌تحرک داشته باشید، چه تنها در آخر هفته ورزش کنید، چه باردار باشید، چه در حال توانبخشی باشید، چه فرد مضطرب باشید و یا حتی یک ورزشکار حرفه‌ای باشید.

مطالعات نشان داده‌اند که پیلاتس با تأثیر مثبت بر افسردگی و درد، به ویژه کاهش کمردرد، کیفیت زندگی شما را بهبود می‌بخشد. پیلاتس معمولاً به صورت ورزش ترکیبی (جنبی) استفاده می‌شود و توسط پزشکان برای افزایش سطح سلامت کلی، پیشگیری از آسیب و اهداف توانبخشی توصیه می‌شود.

پیلاتس چیست؟

پیلاتس که در اصل “کنترولوژی” نامیده می‌شود، روشی برای ورزش کل بدن است که برای بهبود فعالیت‌های روزانه و امور زندگی طراحی شده است.

اگرچه بر روی کار عضلات میان تنه تمرکز می‌گردد، قدرت عضلات میان تنه تنها هدف نهایی نیست. بلکه، هدف استفاده از قدرت عضلات میان تنه برای ایجاد الگوهای حرکتی عملکردی و پایدار در سراسر بدن است.

این تمرینات که در اوایل قرن بیستم توسط جوزف پیلاتس طراحی گردید، تمرینات حرکتی با تنفس هماهنگ می‌گردند تا عضلات تثبیت‌کننده کوچکتر و عمیقی‌تر بدن را به اندازه حرکت دهنده‌های اصلی به فعالیت وا دارند.

پیلاتس ساختار کلی بدن شما را همسو می‌کند و حمایت مفاصل را در پی دارد. چیزی که به نظر ساده می‌رسد، وقتی به درستی و با فرم مناسب انجام شود، می‌تواند به طرز اغوا کننده‌ای چالش برانگیز و فوق‌العاده موثر باشد.

مزایای پیلاتس

پیلاتس یک ورزش low impact است که از طریق ایجاد تعادل عضلانی و تنظیم دقیق الگوهای عصبی – عضلانی قدرت بهینه در بدن ایجاد می‌کند.

قدرت بهینه حاصل از تمرینات پیلاتس، موجب استواری بدن و ایجاد تعادل در قدرت و تحرک پذیری و انعطاف پذیری می‌گردد. آن به شما کمک می‌کند تا در فعالیت‌های روزانه خود با آزادی عمل و قدرت بیشتر و درد کمتر حرکت کنید و تنفس نمایید.

خلاصه

پیلاتس یک متد تمرینی low impact چالش برانگیز است که سبب ایجاد تعادل در قدرت و تحرک پذیری می‌شود، بدن را هم تراز می‌کند، الگوهای حرکتی را به خوبی تنظیم می‌کند و عضلات عمقی میان تنه را تقویت می‌کند.

19 مورد از مزایای پیلاتس

1. موجب افزایش قدرت عضلات میان تنه می‌شود

پیلاتس به دلیل تاکید بر تقویت عضلات میان تنه معروف است که تمام حرکات از آن سرچشمه می‌گیرد. عضلات میان تنه تمام عضلات اطراف تنه را شامل می‌شود که در صورت تقویت و انعطاف پذیری، از بدن حمایت نموده و سبب تثبیت آن می‌گردد.

پیلاتس قدرت و عملکرد عضلات میان تنه را بهبود می‌بخشد. قدرت عضلات میان تنه یک فاکتور کلیدی در کاهش درد کمر و لگن و کاهش اختلال عملکرد عضلات کف لگن است و ناحیه‌ای است که حرکت انفجاری از آن نشأت می‌گیرد، از این رو به آن «نیروگاه» می‌گویند.

2. موجب بهبود پاسچر بدن می‌شود

وقتی والدین‌تان به شما توصیه کردند که صاف بنشینید و قوز نکنید، توصیه درستی بود.

پاسچر مناسب پاسچری است که سبب ایجاد ضعف عضلانی و عدم تعادل نگردد، ضمن اینکه باعث سردرد، درد کمر و شانه نگردد و به نشستن و ایستادن راحت کمک کند.

پیلاتس بر روی تراز کامل بدن، دامنه حرکتی ایده آل در مفاصل و تعادل تمام عضلات بصورت قرینه تمرکز دارد. آن بوسیله آگاهی بخشی به نحوه قرار گیری شما و تقویت عضلات پاسچرال بصورت ناهوشیار، بهبود پاسچر شما را به همراه دارد.

3. کمردرد را کاهش می‌دهد

پیلاتس عضلات عمقی شکم و کف لگن را هدف قرار می‌دهد تا بصورت هماهنگ انقباض و ریلکسیشن را با هم داشته باشند – نشانه واقعی قدرت. این عضلات مانند یک بریس برای بالا کشیدن و حمایت از اندام‌ها و محافظت و تثبیت کمر عمل می‌کنند.

4. از آسیب دیدگی‌ها جلوگیری می‌کند

پیلاتس عضلات بدن را متعادل می‌کند به طوری که نه شل و ضعیف باشند و نه سفت و سخت باشند. عضلات خیلی شل و ضعیف یا خیلی سفت و سخت بدن را مستعد آسیب دیدگی می‌کنند.

پیلاتس بر توسعه قدرت پویا تمرکز دارد، به این معنی که شما بهتر می‌توانید مفاصل خود را در حین حرکت حمایت و تثبیت کنید. تحقیقات نشان داده است که پیلاتس روشی موثر برای کاهش خطرات آسیب در ورزش است.

5. انرژی را افزایش می‌دهد

از مزایای پیلاتس این است که با تمرکز بر تنفس، پیلاتس ظرفیت قلبی تنفسی را بهبود می‌بخشد. این موضوع باعث تحریک هورمون‌های نشاط آور و تسهیل جریان اکسیژن و گردش خون می‌شود.

با پیلاتس ضمن نائل آمدن بر تمام آنها، به دلیل ماهیت low impact، به ندرت سبب ایجاد احساس خستگی در شما می‌شود. در عوض، انرژی شما را افزایش می‌دهد.

6. موجب تقویت آگاهی از بدن می‌شود

پیلاتس یک تمرین ذهنی جسمی است که حس عمقی یا آگاهی از بدن را تقویت می‌کند. توجه به درون و توانایی تمرکز بر احساسات بدن، آگاهی شما را نسبت به راحتی یا درد، احساسات و محیط اطرافتان افزایش می‌دهد.

با تقویت حس عمقی، بدن بهتر می‌تواند به محرک‌ها پاسخ دهد، که می‌تواند از آسیب‌ها و خطر سقوط جلوگیری کند. آگاهی بهتر از بدن حتی ممکن است به شما در جلوگیری از پرخوری کمک کند، زیرا با سیگنال‌های گرسنگی بدن خود هماهنگ‌تر خواهید بود.

مزایای پیلاتس

7. استرس را کاهش می‌دهد

با تداوم بهره مندی از مزایای آگاهی از بدن، تمرکز درونی و استفاده از تنفس، پیلاتس سبب کارآمدی سیستم عصبی می‌شود. این به نوبه خود می تواند شما را از وضعیت احساسی جنگ یا گریز خارج نماید، سطح کورتیزول را کاهش داده و استرس را نیز در طول زمان کاهش دهد.

8. درد قاعدگی را کاهش می‌دهد

دیسمنوره شرایط دردناک دوران قاعدگی است، و اگر فردی هستید که آن را تجربه کرده باشید، می‌دانید که چقدر می‌تواند ناتوان کننده باشد. تحقیقات نشان داده است که پیلاتس می‌تواند به کاهش درد قاعدگی کمک کند.

9. انعطاف پذیری و تحرک پذیری را بهبود می‌بخشد

ابتدا، اجازه دهید تفاوت بین انعطاف پذیری و تحرک پذیری را تعریف کنیم.

انعطاف پذیری مقدار کشش غیرفعال در یک عضله است، ولی تحرک پذیری مقدار دامنه حرکتی در یک مفصل است. تحرک پذیری خوب نیازمند انعطاف پذیری و همچنین قدرت است.

تحرک پذیری چیزی است که باید برای آن تلاش کنید، در حالی که انعطاف پذیری به خودی خود کاربردی نیست. برای بهینه سازی تحرک پذیری به تعادل در قدرت و انعطاف نیاز دارید.

تمرین پیلاتس با انتقال آرام بین حرکات دقیق و آهسته و کنترل شده به حرکت ادامه می‌دهد. اغلب تمرینات پیلاتس به جای کشش بعد از یک تمرین قدرتی، ترکیبی از این دو است که قدرت، انعطاف پذیری و تحرک پذیری را بهبود می‌بخشد.

10. تعادل را بهبود می‌بخشد

تعادل در هر سنی مهم است و در تمامی فعالیت‌های روزمره مثل هماهنگی در راه رفتن، یا در حرکاتی چون بالا بردن دست و مشت کردن، ضروری است. تقویت تعادل از مزایای مهم پیلاتس است.

پیلاتس با ایجاد تعادل در گام برداشتنف نه تنها از طریق تقویت عضلات میان تنه، بلکه به دلیل تمرکز آن بر روی هم ترازی و تمرینات کل بدن بهبود می‌بخشد.

11. سیستم ایمنی شما را تقویت می‌کند

تحقیقات نشان داده‌اند که پیلاتس به تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن، به ویژه در افراد مسن کمک می‌کند.

در حالی که تحقیقات زیادی بر روی افراد مسن انجام شده است، این یافته‌ها نشان می‌دهند که افراد در هر سنی، از طریق شرکت در تمرینات پیلاتس و عمدتاً به دلیل بهبود گردش خون، به تقویت سیستم ایمنی خود کمک خواهند کرد.

همراه با بهبود گردش خون، عملکرد سیستم ایمنی بهبود می‌یابد. یک سیستم ایمنی خوب تابعی از جریان مناسب خون و لنف است که هر دو توسط پیلاتس تقویت می‌شوند.

مزایای پیلاتس

12. عملکرد شناختی را بهبود می‌بخشد

مطالعات نشان داده است که عملکرد شناختی بعد از تمرین پیلاتس بهبود خواهد یافت.

چندین شاخص مانند توسعه نورون‌های جدید، گردش خون به مغز، افزایش انتقال‌دهنده‌های عصبی و افزایش طول عمر نورون‌های مسئول یادگیری، حافظه و تفکر اجرایی در این موضوع سهیم می‌باشند.

13. می‌تواند انگیزه را بهبود بخشد

همراه با بهبود شناخت، مطالعه‌ای نشان داد که پیلاتس برای بهبود انگیزه در جمعیت دانش آموزی موثر است.

مطالعه دیگری با بررسی نوع انگیزش افراد دریافت که تمرین‌کنندگان پیلاتس بیشتر توسط تقویت انگیزه‌های درونی هدایت می‌شوند.

14. زندگی جنسی شما را بهبود می‌بخشد

پیلاتس به چند دلیل می‌تواند باعث لذت بخش‌تر شدن رابطه گردد. اولاً موجب افزایش استقامت، قدرت، تحرک‌پذیری و انعطاف‌پذیری می‌شود، ثانیاً به شما اجازه می‌دهد تا طول مدت هر رابطه و تکرار هر رابطه را افزایش دهید.

همچنین، پیلاتس ابزاری موثر برای بهبود قدرت و عملکرد عضلات کف لگن است و عضلات قدرتمند کف لگن با افزایش لذت جنسی ارتباط مستقیم دارد.

15. عملکرد ورزشی را افزایش می‌دهد

چه یک ورزشکار حرفه‌ای یا یک ورزشکار تفریحی باشید، پیلاتس عملکرد ورزشی یا فعالیت شما را ارتقا حواهد داد.

پیلاتس با تقویت عضلات نواحی مرکزی بدن و تقویت عضلات ناحیه ران سبب ایجاد بالانس در بدن می‌گردد. این به نوبه خود شما را قادر می‌سازد تا عکس‌العمل سریعتری داشته باشید و در مواقع بروز حوادث از آسیب برحذر گردید.

تحقیقات انجام شده بر روی ورزشکاران رشته‌های مختلف ورزشی نشان داد که سرعت بهبود یافت، توده عضلانی و قدرت تنه افزایش یافت، عضلات میان تنه با ثبات‌تر گردید، پرش عمودی بهبود یافت و انعطاف پذیری شوت با پا بهبود یافت.

16. استخوان‌های شما را تقویت می‌کند

شیوه زندگی امروزی که بر نشستن بیشتر و حرکت کمتر استوار است، برای سلامت و تراکم استخوان مضر است. تراکم استخوان بالا از پوکی استخوان و آرتروز جلوگیری می‌کند و می‌تواند زندگی افراد در هر سنی را تحت تأثیر قرار دهد.

مطالعات نشان داده است که پیلاتس در افزایش کیفیت زندگی، تسکین درد و افزایش تراکم استخوان موثر است.

17. خلق و خوی تقویت می‌کند

شرکت در فعالیت ورزشی از هر نوعی که باشد، سبب ترشح اکسیر جادویی اندورفین می‌شود.

ولی مطالعاتی که به طور خاص فواید افزایش خلق و خوی در پیلاتس را مورد بررسی قرار دادند، نشان دادند که آزمودنی‌ها کاهش اضطراب، خستگی و علائم افسردگی و رها شدن از الگوهای فکری منفی را تجربه کردند. واین از مزایای دیگر ورزش پیلاتس است.

18. خواب را بهبود می بخشد

مطالعات نشان داده‌اند که پیلاتس می‌تواند منجر به خواب بهتر، به ویژه در افراد زیر 40 سال شود. یک مطالعه نشان داد که زنان پس از زایمان با اضافه کردن پیلاتس به برنامه هفتگی خود از خواب بهتری بهره مند می‌شوند.

19. نشاط و سرزندگی را تقویت می‌نماید

آخرین و مهمترین نکته این که، بسیاری از افراد فکر می‌کنند پیلاتس نسبت به سایر تمرینات تنها یک فعالیت سرگرم کننده است.

علی‌رغم این که در حین تمرینات پیلاتس شرایطی چون غلت زدن، آویزان شدن، با توپ بازی کردن و … مهیا می‌گردد، با شرکت در موقعیت‌های فراهم شده و تقویت حس بازی، سلامت جسمانی شما از طرق مختلف افزایش می‌یابد.

ناگفته نماند، مفیدترین رژیم‌های ورزشی آنهایی هستند که از انجام آنها لذت ببرید – زیرا در این صورت به ورزش کردن ادامه خواهید داد.

خلاصه

پیلاتس یک ورزش برای کل بدن است که دارای فواید متعددی است، از پیشگیری از آسیب تا بهبود انعطاف پذیری تا زندگی فعال بهتر.

با وجودی که پیلاتس نقش اصلی آن تقویت عضلات میان تنه است، ولی با تأثیر گذاری بر کل بدن، موجب تقویت و هماهنگی سیستم عصبی عضلانی می‌گردد.

Tags: , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست